Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději ukradli rekvizity pro zahájení karlovarského festivalu

  15:39aktualizováno  16:58
Řáděním zlodějů začala letošní 43. filmová přehlídka v Karlových Varech. V noci vykradli festivalovou produkci v hotelu Thermal a odnesli si i pár rekvizit pro zahajovací show.

43: MFFKV - Michal Caban a Marek Eben na zkoušce zahajovací show - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (4. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

"Je to hyenismus, doufám, že se tím začne zabývat policie," uvedl moderátor slavnostního zahájení Marek Eben.

Z kanceláře zmizely čtyři vysílačky, tři nabíječky, malá světla pro četbu scénářů a také několik "angličáků". S modely aut se počítalo pro dnešní startovací show.

43: MFFKV - Marek Eben na zkoušce zahajovací show"Večerní program jsme museli trošku pozměnit, ale nemělo by to být poznat. Ale samozřejmě mám vztek," uvedl režisér Michal Caban. "Něco se nám podařilo dokoupit, pár scén jsme museli upravit, ale ceremoniál není ohrožen," dodal.

Pro návštěvníky místo velkolepé show připravil pětiminutový akční příběh, přímo snímaný kamerou na plátno Velkého sálu hotelu Thermal. Lidé v něm hrají s rekvizitami, většinou dětskými hračkami, v měřítku 1:43 - protože 43. ročník se právě zahajuje.

. Mirka z Varů: Zloději kol

Glosář filmové kritičky MF DNES Mirky Spáčilové

Kdo zachrání Křišťálové glóby
Rekvizity má Cabanův tým připraveny na zhruba patnácti stolech pod filmovým plátnem. "Vymysleli jsme příběh, kdy se hosté sjíždějí do Karlových Varů a festivalové ceny, které jedou z Prahy, se stanou středem zájmu nekalých živlů. Křišťálových glóbů se zmocní, ale nakonec všechno dobře dopadne," vysvětlil Caban.

43: MFFKV - Marek Eben na zkoušce zahajovací showStředem jeho filmového týmu, který dění na stolech mezi rekvizitami, ale i záběry skutečných aktérů na pódiu ručními kamerami v přímém přenosu zaznamenává, jsou například silnice do Karlových Varů, kopec nazvaný Hollybrdy, železniční trať, a dokonce plavba lodi Fellini.

Zvlášť zahraniční návštěvníci festivalu se přitom dozvědí, jak se fotbalový stadion mění v tábor batůžkářů. Za zvuků akční hudby je nakonec za pomoci amerického radaru v Brdech vypálená raketa zneškodněna a před modelem Thermalu se může rozzářit ohňostroj, i když jen v měřítku 1:43.

. Pozor na kapsáře

Karlovarské strážníky večer čeká "frmol" před zahajovací show, kdy se před Thermal nahrnou davy fanoušků, kteří chtějí spatřit přijíždějící hvězdy. Zvláště když mezi nimi bude Robert de Niro, který převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. "Takové tlačenice jsou ideální pro kapsáře. Naštěstí strážníci většinu známých firem znají a dokážou si je pohlídat. Festival je náročný i kvůli problémům s parkováním," řekl mluvčí magistrátu Jakub Kaválek.

První projekce ještě před show
Ještě před oficiálním zahájením v 19 hodin nabídli organizátoři fanouškům tucet projekcí v pěti sálech. Vyšli tak vstříc nedočkavcům, kteří už v časném odpoledni usedali před jednotlivými kiny, listovali ve festivalovém bulletinu i v programové brožuře a netrpělivě čekali na začátek toho "svého" představení.

43: MFFKV - slečna listuje programemNa dnešek je v plánu celkem 24 projekcí, v závěrečný den jich bude dvakrát tolik. Podle výkonného ředitele této přehlídky Kryštofa Muchy je to jediný způsob, jak rozmnožit počet představení, neboť kapacity stálých i pro tento účel budovaných kin jsou využity na sto procent.

U pokladen fronty nejsou. Je to tím, že většina zájemců využívá možnost vstupenky si předem objednat. Oceňují však, že vstupné je ve stejné výši jako loni, tedy 65 korun, případně 50 korun se slevou. Držitelé karty Festival Pass si denně mohou zdarma vyzvednout až tři lístky.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

Najdete na iDNES.cz