Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději ukradli rekvizity pro zahájení karlovarského festivalu

  15:39aktualizováno  16:58
Řáděním zlodějů začala letošní 43. filmová přehlídka v Karlových Varech. V noci vykradli festivalovou produkci v hotelu Thermal a odnesli si i pár rekvizit pro zahajovací show.

43: MFFKV - Michal Caban a Marek Eben na zkoušce zahajovací show - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (4. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

"Je to hyenismus, doufám, že se tím začne zabývat policie," uvedl moderátor slavnostního zahájení Marek Eben.

Z kanceláře zmizely čtyři vysílačky, tři nabíječky, malá světla pro četbu scénářů a také několik "angličáků". S modely aut se počítalo pro dnešní startovací show.

43: MFFKV - Marek Eben na zkoušce zahajovací show"Večerní program jsme museli trošku pozměnit, ale nemělo by to být poznat. Ale samozřejmě mám vztek," uvedl režisér Michal Caban. "Něco se nám podařilo dokoupit, pár scén jsme museli upravit, ale ceremoniál není ohrožen," dodal.

Pro návštěvníky místo velkolepé show připravil pětiminutový akční příběh, přímo snímaný kamerou na plátno Velkého sálu hotelu Thermal. Lidé v něm hrají s rekvizitami, většinou dětskými hračkami, v měřítku 1:43 - protože 43. ročník se právě zahajuje.

. Mirka z Varů: Zloději kol

Glosář filmové kritičky MF DNES Mirky Spáčilové

Kdo zachrání Křišťálové glóby
Rekvizity má Cabanův tým připraveny na zhruba patnácti stolech pod filmovým plátnem. "Vymysleli jsme příběh, kdy se hosté sjíždějí do Karlových Varů a festivalové ceny, které jedou z Prahy, se stanou středem zájmu nekalých živlů. Křišťálových glóbů se zmocní, ale nakonec všechno dobře dopadne," vysvětlil Caban.

43: MFFKV - Marek Eben na zkoušce zahajovací showStředem jeho filmového týmu, který dění na stolech mezi rekvizitami, ale i záběry skutečných aktérů na pódiu ručními kamerami v přímém přenosu zaznamenává, jsou například silnice do Karlových Varů, kopec nazvaný Hollybrdy, železniční trať, a dokonce plavba lodi Fellini.

Zvlášť zahraniční návštěvníci festivalu se přitom dozvědí, jak se fotbalový stadion mění v tábor batůžkářů. Za zvuků akční hudby je nakonec za pomoci amerického radaru v Brdech vypálená raketa zneškodněna a před modelem Thermalu se může rozzářit ohňostroj, i když jen v měřítku 1:43.

. Pozor na kapsáře

Karlovarské strážníky večer čeká "frmol" před zahajovací show, kdy se před Thermal nahrnou davy fanoušků, kteří chtějí spatřit přijíždějící hvězdy. Zvláště když mezi nimi bude Robert de Niro, který převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. "Takové tlačenice jsou ideální pro kapsáře. Naštěstí strážníci většinu známých firem znají a dokážou si je pohlídat. Festival je náročný i kvůli problémům s parkováním," řekl mluvčí magistrátu Jakub Kaválek.

První projekce ještě před show
Ještě před oficiálním zahájením v 19 hodin nabídli organizátoři fanouškům tucet projekcí v pěti sálech. Vyšli tak vstříc nedočkavcům, kteří už v časném odpoledni usedali před jednotlivými kiny, listovali ve festivalovém bulletinu i v programové brožuře a netrpělivě čekali na začátek toho "svého" představení.

43: MFFKV - slečna listuje programemNa dnešek je v plánu celkem 24 projekcí, v závěrečný den jich bude dvakrát tolik. Podle výkonného ředitele této přehlídky Kryštofa Muchy je to jediný způsob, jak rozmnožit počet představení, neboť kapacity stálých i pro tento účel budovaných kin jsou využity na sto procent.

U pokladen fronty nejsou. Je to tím, že většina zájemců využívá možnost vstupenky si předem objednat. Oceňují však, že vstupné je ve stejné výši jako loni, tedy 65 korun, případně 50 korun se slevou. Držitelé karty Festival Pass si denně mohou zdarma vyzvednout až tři lístky.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Dám si českou vodu a pak vám zahraju na piano, žertoval Jeremy Renner

Jeremy Renner se v Karlových Varech prošel po červeném koberci a předstoupil...

Nositel dvou oscarových nominací Jeremy Renner, hrdina snímku Smrt čeká všude, herecký kolega Toma Cruise z Mission:...

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Najdete na iDNES.cz