Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlobr, víly, skřítci a děti ve vyvedené fantasy

  0:05aktualizováno  0:05
Kronika rodu Spiderwicků přináší další fantasy pro celou rodinu. Vládnou jí tři sourozenci a kouzelní obyvatelé strašidelného domu.

Z filmu Kronika rodu Spiderwicků | foto: Bontonfilm

Původně nad ní lámali hůl - prostě další z módních dětských fantasy, jakých se urodí dvanáct do tuctu. Jenže Kronika rodu Spiderwicků příjemně překvapila diváky i kritiky.

Jak napsala Elizabeth Weitzmanová v New York Daily News, "mezi podzimním Harrym Potterem a čekáním na květnovou premiéru nových Letopisů Narnie tvoří Kronika solidní náhražku pro malé milovníky velkých dobrodružství".

Zápletka i rekvizity filmu se drží přesně pravidel daného žánru. Po rozvodu se matka, kterou ztělesnila Mary-Louise Parkerová, přestěhuje i se třemi dětmi z New Yorku do starého domu jejich praprastrýce Arthura Spiderwicka, kde se začnou dít prapodivné věci.

Sourozenci se rozhodnou záhadu odhalit: chlapci-dvojčata, jež oba představuje hrdina Karlíka a továrny na čokoládu Freddie Highmore, a jejich starší sestra v podání Sarah Bolgerové.

Přízvuk po americku
Ve zdech chátrající usedlosti Spiderwicků žije skřítek, který děti marně varuje před objevenou knihou jejich strýce, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás. Jakmile ji malí hrdinové otevřou, osvobodí dosud neviditelné bytosti.

Patří k nim kamarádský hobgoblin, nebezpeční goblini, nádherné víly i podivní skřítkové. Hlavní hrozbu zosobňuje lstivý zlobr, kterého si s gustem zahrál Nick Nolte a jenž se chce za každou cenu dostat ke knize, poskytující svému majiteli obrovskou moc.

Bestsellery, podle nichž film vznikl, lákaly režiséra Marka Waterse také proto, že na rozdíl od jiných fantasy situují děj do současné Ameriky. "Viděl jsem možnost natočit příběh, jaký tu ještě nebyl: film dobrodružný, v němž sice vystupují bytosti z pohádek, ale přitom se neodehrává ve vzdálené zemi čarodějů," vysvětluje režisér.

Nevadilo mu ani, že se oba dětští hrdinové museli americkému přízvuku naučit; Highmore totiž pochází z Británie a Bolgerová z Irska. "Zvládli ho dokonale," ujišťuje Waters. Nadchl ho zejména Highmore, který se uvolil zahrát oba bratry.

"Viděli jste ho v Karlíkovi a továrně na čokoládu, v Hledání Země Nezemě, Dobrém ročníku, ve filmu Artur a Minimojové - všude měl tiché, introvertní postavy. A teď jsem s radostí sledoval, jak v roli jednoho z bratrů vytváří naopak prototyp vzteklého amerického dítěte," směje se režisér.

Jediné hrubé slovo
Triková podívaná za devadesát milionů dolarů se točila loni v Kanadě, do amerických kin vstoupila v půli února a stále se drží v popředí žebříčku nejvyšších tržeb. Její návštěvnosti nahrávají zejména tradiční rodinné víkendy, neboť dospělí se nebojí vzít i menší děti do kina s sebou.

Takzvaný rodičovský průvodce filmy, na nějž se ve Státech hodně dá, totiž uvádí, že "sex ani nahota" se v Kronice rodu Spiderwicků vůbec nevyskytují. Pokud jde o násilí, kterému se fantasy o boji dobra se zlem asi jen těžko vyhne, průvodce slibuje: "Většina krve ve filmu má zelenou barvu, tudíž jasně nejde o lidskou krev."

Na vysvětlenou - zelená krev koluje v žilách goblinů, kteří se občas nabodnou na meč mladičké hrdinky a též se postarali o jediné sprosté slovo v celém filmu. Zato se tu nekouří, nepije, neužívají drogy a na slabší žaludky prý může zaútočit jedině scéna, v níž děti odpálí kamna naditá směsí, kterou globlinové nesnášejí: ovesnou kaší s rajčatovou šťávou.

"Naneštěstí to pak strašně páchlo a v kuchyni zůstalo na zemi skoro deset centimetrů té břečky. Bylo to vážně odporné," vzpomínají malí herci na nejhorší chvilku natáčení.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz