Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlobr, víly, skřítci a děti ve vyvedené fantasy

  0:05aktualizováno  0:05
Kronika rodu Spiderwicků přináší další fantasy pro celou rodinu. Vládnou jí tři sourozenci a kouzelní obyvatelé strašidelného domu.

Z filmu Kronika rodu Spiderwicků | foto: Bontonfilm

Původně nad ní lámali hůl - prostě další z módních dětských fantasy, jakých se urodí dvanáct do tuctu. Jenže Kronika rodu Spiderwicků příjemně překvapila diváky i kritiky.

Jak napsala Elizabeth Weitzmanová v New York Daily News, "mezi podzimním Harrym Potterem a čekáním na květnovou premiéru nových Letopisů Narnie tvoří Kronika solidní náhražku pro malé milovníky velkých dobrodružství".

Zápletka i rekvizity filmu se drží přesně pravidel daného žánru. Po rozvodu se matka, kterou ztělesnila Mary-Louise Parkerová, přestěhuje i se třemi dětmi z New Yorku do starého domu jejich praprastrýce Arthura Spiderwicka, kde se začnou dít prapodivné věci.

Sourozenci se rozhodnou záhadu odhalit: chlapci-dvojčata, jež oba představuje hrdina Karlíka a továrny na čokoládu Freddie Highmore, a jejich starší sestra v podání Sarah Bolgerové.

Přízvuk po americku
Ve zdech chátrající usedlosti Spiderwicků žije skřítek, který děti marně varuje před objevenou knihou jejich strýce, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás. Jakmile ji malí hrdinové otevřou, osvobodí dosud neviditelné bytosti.

Patří k nim kamarádský hobgoblin, nebezpeční goblini, nádherné víly i podivní skřítkové. Hlavní hrozbu zosobňuje lstivý zlobr, kterého si s gustem zahrál Nick Nolte a jenž se chce za každou cenu dostat ke knize, poskytující svému majiteli obrovskou moc.

Bestsellery, podle nichž film vznikl, lákaly režiséra Marka Waterse také proto, že na rozdíl od jiných fantasy situují děj do současné Ameriky. "Viděl jsem možnost natočit příběh, jaký tu ještě nebyl: film dobrodružný, v němž sice vystupují bytosti z pohádek, ale přitom se neodehrává ve vzdálené zemi čarodějů," vysvětluje režisér.

Nevadilo mu ani, že se oba dětští hrdinové museli americkému přízvuku naučit; Highmore totiž pochází z Británie a Bolgerová z Irska. "Zvládli ho dokonale," ujišťuje Waters. Nadchl ho zejména Highmore, který se uvolil zahrát oba bratry.

"Viděli jste ho v Karlíkovi a továrně na čokoládu, v Hledání Země Nezemě, Dobrém ročníku, ve filmu Artur a Minimojové - všude měl tiché, introvertní postavy. A teď jsem s radostí sledoval, jak v roli jednoho z bratrů vytváří naopak prototyp vzteklého amerického dítěte," směje se režisér.

Jediné hrubé slovo
Triková podívaná za devadesát milionů dolarů se točila loni v Kanadě, do amerických kin vstoupila v půli února a stále se drží v popředí žebříčku nejvyšších tržeb. Její návštěvnosti nahrávají zejména tradiční rodinné víkendy, neboť dospělí se nebojí vzít i menší děti do kina s sebou.

Takzvaný rodičovský průvodce filmy, na nějž se ve Státech hodně dá, totiž uvádí, že "sex ani nahota" se v Kronice rodu Spiderwicků vůbec nevyskytují. Pokud jde o násilí, kterému se fantasy o boji dobra se zlem asi jen těžko vyhne, průvodce slibuje: "Většina krve ve filmu má zelenou barvu, tudíž jasně nejde o lidskou krev."

Na vysvětlenou - zelená krev koluje v žilách goblinů, kteří se občas nabodnou na meč mladičké hrdinky a též se postarali o jediné sprosté slovo v celém filmu. Zato se tu nekouří, nepije, neužívají drogy a na slabší žaludky prý může zaútočit jedině scéna, v níž děti odpálí kamna naditá směsí, kterou globlinové nesnášejí: ovesnou kaší s rajčatovou šťávou.

"Naneštěstí to pak strašně páchlo a v kuchyni zůstalo na zemi skoro deset centimetrů té břečky. Bylo to vážně odporné," vzpomínají malí herci na nejhorší chvilku natáčení.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Najdete na iDNES.cz