Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlo zvítězí, nákup nevhodný

  14:26aktualizováno  14:26
Vypadá to, že Joanne K. Rowlingové, superpopulární britské autorce příběhů o čarodějnickém učedníku Harrym Potterovi, by za oceánem mohl vyrůst docela vážný konkurent. Svět Lemony Snicketa je ovšem o poznání temnější a záhadnější - dobro v něm vítězí nad zlem jen na chvíli. Nebo znáte snad knížku pro děti, kde sympaťáci umírají a zločinci se smějí, protože jejich hanebné činy nikdo nepotrestá?
"Milí čtenáři, mrzí mě, že kniha, kterou vám předkládám, je tak nesmírně smutná. Vypráví truchlivý příběh tří dětí, které neustále pronásleduje neštěstí. I když jsou sourozenci Baudelairovi milí a chytří, jejich život je plný utrpení," píše Lemony Snicket na obálce Zlého začátku, první knihy ze své Řady nešťastných příhod.

"V dětství mě frustrovaly knihy, kde dobří lidé konají dobro a jsou za to odměněni, zatímco zlí lidé páchají zlo a stihne je za to trest. Tahle literatura vám předepisuje celý morální systém, který ovšem v reálu neplatí - odměna nebo trest vůbec nesouvisí s kvalitou lidského jednání. Není divu, že některé děti z toho pak pocítí marnost a zklamání," vysvětluje autor.

Recenzi prvních dvou svazků Zlý začátek a Temné terárium naleznete ZDE.

Ve skutečnosti se Lemony Snicket jmenuje Daniel Handler. Je mu jedenatřicet, žije v San Francisku. Tam je pod svým pravým jménem znám coby ilustrátor dětské knížky The Alphabet Eurps Visit the Zoo a autor dvou románů: prvotinu The Basic Eight označil list The New Yorker za jedovatě zábavnou; druhé dílo Watch Your Mouth už tolik pozornosti nevzbudilo. Jeho hru na Lemony Snicketa odstartovala náhoda: Handlerova černá komedie napsaná za studií anglistiky zaujala nakladatele tak, že mu doporučil, ať zkusí štěstí v dětské literatuře. V současnosti čítá série, která by se měla završit u čísla dvanáct, sedm pokračování. Osmý díl zvaný The Hostile Hospital ohlašuje newyorské nakladatelství Harper Collins na letošní podzim.

Proti všem varováním se totiž dětští čtenáři smůly, která se čtrnáctileté vynálezkyni Violet, dvanáctiletému knihomolovi Klausovi a kousavému batoleti Sunny lepí na paty, nezalekli. Dramatické osudy tří sourozenců se pravidelně drží v seznamu bestsellerů deníku The New York Times, v dnes už věhlasném internetovém knihkupectví Amazon čtenáři hodnotí Snicketova dílka maximálním počtem hvězdiček a chystá se filmová verze. Od roku 1999, kdy se objevil úvodní díl, se prodal jen v angličtině více než milion výtisků Řady nešťastných příhod.

I.

Lemony Snicket: Zlý začátek. Řada nešťastných příhod, kniha první

Ilustroval Bret Helquist

Přeložily Alena Benešová, Eva Brdičková

Egmont, Praha 2001

176 stran, náklad neuveden

Cena 139 korun

Handlerovi se daří oslovit i zahraniční trhy. Jeho příběhy zatím vyšly v devatenácti jazycích. U nás po nich sáhlo pražské nakladatelství Egmont, které nedávno na trh uvedlo první dva díly: Zlý začátek a Temné terárium.

Za zmínku stojí literární narážky, které Handler používá v případě bankéře Poea (odkaz ke klasikovi hrůzostrašných příběhů Edgaru Allanu Poeovi) či dětí Baudelairových, které s francouzským prokletým básníkem 19. století Charlesem Baudelairem spojuje nejen příjmení, ale jistý souzvuk lze nalézt i v názvu básníkovy nejproslulejší knihy, sbírky Květy zla. Literární kritici u Snicketa mluví o poctě gotickému románu a poukazují, že elegantní vazba a jemné perokresby Bretta Helquista jako by vypadly ze zaprášených polic viktoriánské knihovny. Dodejme, že pražský Egmont tuto grafickou úpravu dodržuje.

II.

Lemony Snicket: Temné terárium. Řada nešťastných příhod, kniha druhá

Ilustroval Bret Helquist

Přeložil Petr Hejný

Egmont, Praha 2001

208 stran, náklad neuveden

Cena 139 korun

Postava Lemony Snicketa je také skvělým marketingovým tahem. Postaven je na následující taktice: ke koupi nenabádat, nýbrž od ní odrazovat! Handler tuto strategii zúročil na svých internetových stranách, kde se o autorovi dozvíme pouze to, že se narodil v malém městě, jehož obyvatelé byli podezřívaví a náchylní k rozmařilostem. Nyní žije ve velkém městě. Na sérii fotografií je autor Snicket ke spatření toliko zezadu, ať už se nachází v zahloubání na břehu moře, nebo na hřbitově - obě situace ostatně zmiňuje i ve svých příbězích. Jeho knížky jsou anoncovány těmito slovy: Varuji vás, je to nebezpečné! Po kliknutí se pak rozbalí stručný obsah knihy a - elektronická objednávka.

Lemony Snicket nejen umí psát smutné příběhy, které děti baví, ale také kolem sebe vytvářet tajuplnou, a přitom nevtíravou clonu, které podléhají i jejich rodiče.

Klaus Baudelaire, hrdina Snicketovy knižní série Řada nešťastných příhod.

Sunny Baudelaire, hrdina Snicketovy knižní série Řada nešťastných příhod.

Violet Baudelaire, hrdina Snicketovy knižní série Řada nešťastných příhod.

Temné příběhy sourozenců Baudelairových ilustruje Brett Helquist.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Pražské jaro očima německého historika připomíná, že nic netrvá věčně

Z výstavy Nakonec přijely tanky - "Čtyřka" protagonistů Pražského jara -...

Německý historik a bohemista Schulz Wessel si v nové knize „Pražské jaro. Průlom do nového světa“ položil otázku, jakou...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz