Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínský festival nabídne něco z Oscarů i z Cannes

  9:52aktualizováno  9:52
Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, který potrvá ve Zlíně od 1. do 8. června, není jen svátkem pro mrňata. Zahrne filmy hrané, animované, studentské, pocty legendám i díla s hvězdnou značkou Oscarů a festivalu v Cannes. Co bude k vidění?

Z filmu Kung-fu panda | foto: Bontonfilm

Mozart v Číně
V soutěži hraných děl pro děti se objeví typicky "globalizační" snímek. Spojil čínské prostředí stínového divadla s německými penězi a hudbou Zdeňka Merty. Pro pořádek: Mozart se jmenuje oživlá divadelní loutka, jež s dětmi jede na prázdniny.

Kolej sv. Trajána
Britský zástupce v klání filmů pro mládež má v titulcích slavná herecká jména Rupert Everett, Colin Firth či Stephen Fry. Vypráví o svobodomyslné dívčí škole, kterou hodlají studentky zachránit i za cenu krádeže obrazu Dívka s perlou.

Rezervace Praga
O cenu za evropský debut se uchází polský příběh s povědomě znějícím titulem. Ale nejde o naši metropoli. Mladý fotograf se nastěhuje do zanedbaného činžáku ve varšavské čtvrti Praga a objeví tu nový svět, lásku i soka z podsvětí.

Návrat čápů
Mezi hranými snímky ze zemí Visegrádu soutěží příběh slovenského tvůrce Martina Repky, v němž hraje i Radoslav Brzobohatý. Vypráví o mladé letušce, která po útěku za babičkou do zapadlé vesničky změní svůj pohled na životní hodnoty.

Tu a tam
V animované soutěži nechybí kanadský příspěvek, jenž se dívá s humorem na dětství poznamenané rozvodem rodičů. Líčí, jaké zmatky vypuknou, když si otec i matka pořídí nové partnery a nové potomky, přičemž jeden žije v Kanadě a druhý ve Francii.

Naus
Ve studentské mezinárodní soutěži Zlínský pes se objeví animovaný čtvrthodinový snímek Lukáše Glasera, který pronikl také do studentského klání v rámci nedávno skončeného festivalu v Cannes. Film propojuje existenciální témata s prvky poezie.

Juno
Informativní sekce nabídne oscarovou legendu, komedii o šestnáctileté studentce ze střední školy v Minnesotě, která po drobné aférce s nejlepším kamarádem otěhotní. Svérázná školačka odmítne potrat a plánuje, že po porodu dá dítě k adopci.

Kung-fu panda
Animovaná pohádka, která měla premiéru v Cannes, vypráví o líném a obhroublém pandím flinkovi, jehož záliba v kung-fu nemá v rodinném obchodě s nudlemi příliš uplatnění. Ale pak se ukáže, že hrdina musí vyplnit pradávné proroctví.

Naděje a sláva
Dny britské kinematografie ve Zlíně doprovodí legendární film Johna Boormana nominovaný na Oscara, v němž se autor vrací do dětství ve válečném Londýně za německých náletů. Chlapec vnímá krvavé dějiny jako hru rytířů a cínových vojáčků.

Frankenweenie
Pocta Timu Burtonovi obsahuje též režisérův raný nápad, v němž už se rýsuje jeho osobitý styl i humor. Černobílá krátkometrážní hříčka vypráví o chlapci, který se pokusí oživit svého psa - milovanou němou hvězdu svých filmových pokusů.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz