Z filmu Teď a tady | foto: Zlín Film Festival

Zlínský festival končí. Diváci i porota ocenili příběh umírající dívky

  • 0
Jmenuje se Tessa, je jí sedmnáct let a do konce života jí zbývá posledních pár měsíců. Britský film Teď a tady dojal odborníky, děti i diváky. Z 53. mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně si tento snímek odnesl hned tři ceny.

Ceny 53. festivalu

Hlavní cena mládežnické poroty:
Teď a tady
Hlavní cena dětské poroty:
Čestné pionýrské
Zlatý střevíček, hraný film pro děti:
Můj sladký oranžovník
Zlatý střevíček, film pro mládež:
Deštivé léto
Zlatý střevíček za animovaný film:
Pilipka
Divácká cena hranému filmu:
Teď a tady
Divácká cena animovanému filmu:
Příběh mořské želvy
Soutěž evropských debutů:
Shell + zvláštní uznání pro Tvoje krása nemá cenu
Mezinárodní Ekumenická porota:
Vinni jsou vždy ti druzí
Zlínský pes - studentský film:
Plameňákova hrdost (animovaný film), Nejsem statečný (hraný film), To pravé ořechové (dokument)
Mezinárodní porota ECFA:
Mami, mám tě rád
Uznání za tvůrčí přínos:
Jitka Molavcová

"Filmů o rakovině se točí hodně, ale takový jsem ještě neviděla," prohlásila Markéta Fajfrová za mládežnickou porotu. "Je to fantastický, dojemný film. Nikdo neodejde z kina se suchýma očima," přidal se dánský filmař Per Holst, který zasedal v odborné porotě a v programu měl hned pět filmů, a to včetně oscarové dánsko-švédské koprodukce Pelle Dobyvatel. Právě mezinárodní porota filmu dala navíc Cenu Miloše Macourka, tedy zvláštní uznání.

Nejstarší dětský filmový festival právě v pátek po šesti dnech končí. Nabídl 300 filmů z 53 zemí celého světa. Některé z nich zařadili pořadatelé do soutěžních kategorií a večer rozdali ceny jejich tvůrcům. Festival si tentokrát nenechalo ujít 95 tisíc diváků, tedy méně než loni. Nejvíc se jim líbil film Teď a tady. Do kina přišlo 65 tisíc lidí, zbytek přilákalo letní kino, graffiti exhibice, zábavné dny na náměstí nebo festivalové výstavy.

Většinu dní však pršelo a bylo chladné počasí. "Právě to letos hodně zasáhlo do doprovodného programu, ale alespoň mohli lidé častěji zamířit do kina," zhodnotila akci Markéta Pášmová, letos poprvé v roli programové ředitelky.
Za šest dní se ve Zlíně vystřídalo téměř dva tisíce hostů z celého světa. Podle pořadatelů odjížděli spokojení.

Z filmu Příběh mořské želvy

"Někteří se chtějí vrátit i mimo festival. Říkali, že jinde takovou péči nemají," upozornila Míla Řádová, která se o zahraniční hosty starala.

Vítězné filmy

Návštěvníci si také mohli poprvé všechny hvězdy a oblíbence nafotit, setkat se s nimi a posbírat autogramy. Pořadatelé totiž zavedli takzvaný Červený koberec. "Už jsme o tom přemýšleli dávno a teď vidíme, že se to velmi ujalo," konstatovala Pášmová.

Posledními, kdo se na červeném koberci prošli, byla herečka Jitka Molavcová nebo hudebník Jiří Suchý, který se na zlínském festivalu objevil vůbec poprvé. Molavcová si z přehldíky odveze Uznání za tvůrčí přínos v tvorbě pro děti. "Kdo by z toho neměl radost," reagovala známá herečka.

Pořadatelé filmového festivalu ve Zlíně mají už v této chvíli jasno, jaké filmy nabídnou divákům v dalším ročníku. Představovat budou hlavně polskou kinematografii.