Dosluhující prezident Václav Klaus

Dosluhující prezident Václav Klaus | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dosluhující prezident Václav Klaus dostal na cestu z funkce Zlatý citron

  • 58
Cenu Vladislava Vančury převzala v sobotu v berounském kině Mír dokumentaristka Drahomíra Vihanová. Český filmový a televizní svaz FITES tak ocenil její esteticky i eticky konzistentní celoživotní dílo. Negativní cenu Zlatý citron získal odcházející prezident Václav Klaus.

Prestižní uznání Cena Vladislava Vančury patří těm osobnostem, které se zapsaly do dějin české kinematografie. Jeho držiteli jsou například František Vláčil, František Pavlíček, Jiří Menzel, Jiří Krejčík, Jan Švankmajer, Jan Němec a Jan Špáta. Předloni převzala Vihanová Zlatou medaili Akademie múzických umění a představila tři DVD se svými snímky.

Finále 2011 - Drahomíra Vihanová

"Je to pro mě velká čest i uznání toto, že mé působení v kinematografii mělo někdy nějaký smysl, o čemž jsem mnohdy pochybovala. Jsem ráda, že si někdo vůbec všiml, že nějaká Vihanová dělala nějaké filmy," řekla 82letá režisérka. Stále vychovává své nástupce. Chce po nich, aby v první řadě věděli, proč zrovna své téma chtějí zpracovat. "Video je zrádné, my jsme vždycky přemýšleli, zda má smysl kameru zapnout," dodala.

Zvláštní cena Zlatý citron byla udělena Václavu Klausovi za "nepřehlédnutelnou nepodporu české kinematografie". Prezident totiž koncem roku vetoval zákon o podpoře kinematografie. Sněmovna ho pak přes jeho veto prosadila. "V historii 26 ročníků našich výročních cen jsme k tomu přikročili poprvé, z jejího udělení skutečně nemáme obzvláštní radost," komentovala to předsedkyně výkonného výboru FITES Olga Sommerová.

Cena Václava Havla za přínos díla občanské společnosti patří vedoucímu projektu Čestmíru Fraňkovi, scenáristům a moderátorům Vladimíru Kučerovi a Marii Šedivé Koldinské za televizní cyklus Historie.cs, který v řadě diskusí odborníků provokuje a prohlubuje kritickou reflexi našich dějin. Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla dostali Jiří Stránský a Hynek Bočan za čtyři řady seriálu Zdivočelá země.

Zuzana Piussi

Morální cena FITES patří slovenské dokumentaristce Zuzaně Piussi za tvůrčí i občanskou odvahu. Za svůj snímek Nemoc třetí moci o poměrech ve slovenském soudnictví čelila trestnímu stíhání. Zvláštní cenu poroty obdržel Štěpán Hulík za knihu Kinematografie zapomnění - inventuru české kinematografie v časech, kdy zlatá 60. léta končila pádem do normalizačního bahna.

Dále bylo uděleno pět tradičních cen Trilobit za nejlepší audiovizuální díla uvedená loni v kinech či v televizi. Jejich laureáty jsou Petr Zelenka a Karel Roden za tvůrčí tým seriálu Terapie, Aleš Kisil za dokumentární trilogii o Voskovcovi a Werichovi, David Vondráček a Krasimira Velitchková za realizační odvahu i způsob zpracování syrového a zároveň poetického dokumentu Láska v hrobě, Olga Sommerová za působivý dokumentární portrét o Věře Čáslavské Věra 68 a David Ondříček, Ivan Trojan a Adam Sikora za stylově čistý film Ve stínu.

Režisér Jiří Krejčík.

Držiteli čestných uznání jsou Michaela Pavlátová za autorskou animovanou grotesku Tramvaj, 94letý Jiří Krejčík za osobní svědectví o srpnu 1968 z více než čtyřicetiletého odstupu v dokumentu Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka, Miroslav Janek za otevřenou zpověď Drahomíry Vihanové v dokumentu Umanutá, Saša Dlouhý a Roman Vávra za dokument Trafačka - chrám svobody a Karel Šíp za nadstandardní standard kultivované zábavy v pořadu Všechnopárty.

Do soutěže Trilobit bylo přihlášeno celkem 59 hraných, dokumentárních i animovaných filmů.

,