Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatou palmu získal Polanského Pianista

  9:04aktualizováno  9:04
Pětapadesátý filmový festival v Cannes vyhrál Roman Polanski za svůj snímek o holocaustu Pianista. Zlatou palmu si během slavnostního večera na jihu Francie převzal z rukou předsedy letošní poroty režiséra Davida Lynche. Olivier Gourmet z belgického Syna si odnesl cenu pro nejlepšího herce, cenu pro herečku pak získala Kati Outinenová za roli ve finském filmu Muž bez paměti, který obdržel i velkou cenu poroty.

O cenu za režii se podělili tvůrci dvou filmů - korejského titulu Opojen ženami a milováním a amerického snímku Láskou zmámení.

Hlavní program letos nabídl ještě komplexnější pohled na stěžejní proudy současné kinematografie než v minulých letech. Jaká tedy jsou témata dnešních filmů?

Realistické portréty příslušníků vrstvy žijící na pokraji bídy ve filmu Všechno nebo nic a v díle Sladkých šestnáct let odměněném za scénář načrtli zkušení, v canneských soutěžích už zdomácnělí britští tvůrci Mike Leigh a Ken Loach. Doplňoval je přece jen optimističtěji laděný Muž bez paměti, jímž si odbyl svůj soutěžní křest finský tvůrce Aki Kaurismäki.

Ceny 55. festivalu v Cannes

Zlatá palma
- "The Pianist" (Pianista) - režie Roman Polanski (Francie-Polsko)

Velká cena
- "Mies Vailla Menneisyytta" (Muž bez minulosti) - režie Aki Kaurismaki (Finsko)

Nejlepší herečka
- Kati Outinen za film Muž bez minulosti - Finsko

Nejlepší herec 
- Olivier Gourmet za film "Le Fils" (Syn) - Belgie

Nejlepší režie
- "Chihwaseon" (Opojen ženami a milováním) - Jižní Korea
-  "Punch-Drunk Love" (Láskou zmámení) - USA

Nejlepší scénář
- Paul Laverty za film "Sweet Sixteen" (Sladkých šestnáct) - Velká Británie

Speciální cena poroty
- "Yadon Ilaheyya" (Boží zásah) - režie Elia Suleiman (Palestina)

Speciální 55. výroční cena 
- "Bowling for Columbine" (Bowling pro Kolombínu) - režie Michael Moore (USA)

Světoobčan Roman Polanski se po více než půlstoletí odhodlal ve vítězném Pianistovi hovořit o tématu holocaustu, k němuž jej vážou vlastní vzpomínky z dětství. Otázkou kořenů zášti mezi etniky, po staletí rozdělenými náboženským vyznáním i nároky na sebeurčení, se zabývali další častí hosté canneského festivalu - Kanaďan arménského původu Atom Egoyan, jehož Ararat byl uveden mimo soutěž, a známý izraelský režisér Amos Gitai ve filmu Kedma, zachycujícím počátky židovského státu. Nováček soutěže, palestinský tvůrce Elia Suleiman, pak nabídl ve snímku Boží zásah mimořádně zajímavý pohled na naprostou ztrátu schopnosti dorozumění mezi současnými Židy a Palestinci; snímek získal cenu kritiky a na závěr i cenu poroty.

Náboženství vnímané jako "opium lidstva" zneklidňuje známého bouřliváka italské filmové scény konce šedesátých let Marka Bellocchia, který v Úsměvu mé matky podal důkaz své filmařské virtuozity. Postavení žen ve společnosti zbudované na principu mužské nadvlády vykreslil v miniportrétech tvořících film Deset slavný íránský tvůrce Abbas Kiarostami. Nejpolitičtější film přivezl do Cannes Američan Michael Moore. Jeho Bowling pro Columbine, věnovaný násilí na amerických školách, jímž byl po několika desetiletích poprvé začleněn do soutěže dokumentární film, ostře polemizuje se zákony prosazovanými výrobci zbraní. Snímek obdržel zvláštní cenu 55. ročníku.

Různé formy a projevy násilí byly tématy hned tří ze čtyř francouzských příspěvků soutěže. Nejméně kontroverzních reakcí vzbudil Protivník, v němž se Nicole Garciaová snaží dopídit pohnutek, jež aktéra skutečné události z černé kroniky - znamenitě ho ztělesnil Daniel Auteuil - vedly k hrůznému činu. Naproti tomu výprava Oliviera Assayase do zákulisí pornografických internetových sítí v thrilleru Demonlover i pozpátku vyprávěný snímek Nezvratný Gaspara Noého vzbudily pochyby, zda jejich šokující provokativnost není vedena spíše touhou tvůrců po zviditelnění než skutečným pobouřením nad zachycenými jevy. Intimnější tón přece jen vnesl do soutěže čtvrtý francouzský film s výmluvným titulem Marie-Jo a její dvě lásky, který natočil Robert Guédiguian.

Američan Alexander Payne se spolehl ve své studii osamělosti a zatrpklosti pojmenované O Schmidtovi nejen na kvality literární předlohy, ale především na fascinující hereckou osobnost Jacka Nicolsona. Freudovsko-kafkovskou atmosféru dal Pavoukovi David Cronenberg, který se v této ponuré, působivé studii schizofrenie mohl opřít o výkon Ralpha Fiennese.

Jako další variace na osobitý výklad dějin působilo dílo Alexandra Sokurova Ruský oblouk - tradičně překvapující svou formou. Pod hlavičku úvah o morálních zásadách lze zařadit film Manoela De Oliveiry Princip nejistoty, dílo Jeana-Pierra a Luca Dardennových Syn či film Číňana Jia Zhangkeho Neznámé požitky. Další reprezentant asijského kontinentu a držitel ceny za režii, Korejec Im Kwon-Taek, který natočil pozoruhodný výpravný film Opojen ženami a malováním, se inspiroval životem slavného korejského malíře konce 19. století.

Lehčí notu vnesl do letošní soutěže napůl dokumentární, napůl hraný film Michaela Winterbottoma 24hodinový mejdan vyprávějící o hudebních skupinách, jež se v poslední čtvrtině 20. století proslavily v Manchesteru, a zejména příjemně romantická komedie Láskou zmámení Američana Paula Thomase Andersona, druhého držitele ceny za režii.

V nesoutěžních sekcích otevřel canneský festival dveře novým i málo známým kinematografiím. Byly mezi nimi Turecko, Thajsko, Alžírsko, Tádžikistán, Sýrie, Libanon či Mauritánie - zato české filmy žádnou z výběrových komisí nezaujaly.

Americký režisér Woody Allen na zahájení festivalu v Cannes.

Americký režisér Woody Allen po obdržení čestné Zlaté palmy.

Americké herečky Tiffani Thiessenová (vpravo) a Debra Messingová líbají Woody Allena při zahajování filmového festivalu v Cannes.

Americký režisér Woody Allen se svou ženou Soon-Yeovou přichází na festival v Cannes.

Francouzský herec Luc Besson na zahájení festivalu v Cannes.

Italská herečka Claudia Cardinaleová na zahájení festivalu v Cannes.

Milla Jovovichová

Členové poroty (zleva) indonéská herečka Christine Hakimová, americký režisér David Lynch (předseda), americká herečka Sharon Stoneová a hongkongská herečka Michelle Yeohová v jihofrancouzském Cannes, kde 15. května 2002 začal mezinárodní filmový festival.

Režisér David Lynch a herečka Sharon Stoneová na zahájení festivalu v Cannes.

Sharon Stoneová na zahájení festivalu v Cannes.

Česká modelka Adriana Karembeuová s manželem na festivalu v Cannes.

Americké herečky Patricia (vlevo) a Rosanna Arquetteovy na festivalu v Cannes.

Americký režisér George Lucas na festivalu v Cannes.

Americký režisér George Lucas na festivalu v Cannes.

Britský štáb v Cannes. Zprava herec Timothy Spall, režisér Mike Leigh a herečky Alison Garlandová a Lesley Manvilleová.

Americké herečky Patricia Arquetteová (vlevo) a Rosana Arquetteová (uprostřed) pózují s Sharon Stoneovu (vpravo) na festivalu v Cannes.

Americký režisér Martin Scorsese (vpravo) a italský módní návrhář Giorgio Armani na festivalu v Cannes.

Francouzská herečka Juliette Binocheová na festivalu v Cannes.

Irský herec Pierce Brosnan na festivalu v Cannes.

Americká herečka Cameron Diazová na festivalu v Cannes.

Američtí herci Leonardo Di Caprio a Cameron Diazová na festivalu v Cannes.

Američan Jim Jarmusch (vlevo) a Němec Wim Wenders představili na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes snímek Ten Minutes Older - The Trumpet. Na snímku se podílelo sedm režisérů, kromě těchto dvou Němec Werner Herzog, Američan Spike Lee, Španěl Victor Erice, Fin Aki Kaurismaki a Čen Kchaj-ke z Číny.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Americký herec Sean Penn a íránská herečka Samira Makhmalbafová na festivalu v Cannes.

Francouzští herci Jean Reno a Juliette Binocheová na festivalu v Cannes.

Americký režisér Martin Scorsese (uprostřed), herečka Cameron Diazová a herec Leonardo Di Caprio na festivalu v Cannes.

Britský zpěvák a herec Sting se svou ženou Trudi Stylerovou.

Britská herečka Emily Watsonová a americký režisér Paul Thomas Anderson na festivalu v Cannes.

Charles Aznavour oslavil v Cannes 78. narozeniny a představil film Ararat.

Americká herečka Geraldine Chaplinová na festivalu v Cannes.

Americký herec Michael Keaton na festivalu v Cannes.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes vyhrál snímek Romana Polanského Pianista. (26. května 2002)

Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes vyhrál snímek Romana Polanského (vlevo) Pianista. Výhru převzal z rukou předsedy letošní poroty režiséra Davida Lynche. (26. května 2002)

Polský režisér Roman Polanski se raduje ze Zlaté palmy, kterou získal na filmovém festivalu v Cannes za svůj nový snímek Pianista. (26. května 2002)

Cenu pro nejlepší herečku získala Kati Outinenová za roli ve finském filmu Muž bez paměti, který obdržel i velkou cenu poroty. (26. května 2002)

Olivier Gourmet z belgického Syna si z festivalu v Cannes odnesl cenu pro nejlepšího herce. (26. května 2002)

Španělský herec Antonio Banderas a americká herečka Melanie Griffithová na festivalu v Cannes.

Americká herečka Sandra Bullocková na festivalu v Cannes.

Americká herečka Faye Dunawayová na festivalu v Cannes.

Hugh Grant a Sandra Bullocková na festivalu v Cannes.

Česká modelka Eva Herzigová na festivalu v Cannes.

Americká herečka Andy Mac Dowellová na festivalu v Cannes.

Autoři: , ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Trailer k filmu Milada
PRVNÍ DOJMY: Jistěže, Milada Horáková byla statečná. Ale co dál?

Pravda vítězí, stojí v závěrečných titulcích filmu Milada, věnovaného Miladě Horákové a „všem bojovníkům za svobodu“. Jan Masaryk, který se v něm také mihne, k...  celý článek

Ze seriálu Dáma a Král
RECENZE: Vzhled otrapy, instinkt dr. House. Proč pozlatit Matěje Hádka

Uvolněnější než lehce usedlý Kapitán Exner a zábavně mimoňský jako Rapl, aniž k tomu potřebuje vulgarity. Takový je titulní hrdina Matěje Hádka v seriálu Dáma...  celý článek

Dalibor Gondík jako Helena Vondráčková
TELEVIZIONÁŘ: Babiš, Aerosmith, nebo Pink? Jejich tvář má také známý hlas

Ustálenou lenivou skladbu sobotních taškařic zase jednou rozbije státotvorný test národa s rituální hrou na povolební koláče, sloupce, procenta a sňatky z...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.