Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté prokletí Inků za 360 milionů korun rozzáří na půl roku Prahu

  18:14aktualizováno  18:14
Zlaté poháry, masky, šperky i jiné artefakty dokládající bohatství dávné incké kultury představí ojedinělá výstava s názvem Prokletí zlata - 1 000 let zlata Inků. Uskuteční se od 1. listopadu do 31. května 2009 v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.

Z výstavy Prokleté zlato: 1000 let zlata Inků - Praha (1. října 2008) | foto: ČTK

Dosud jen výjimečně vystavované exponáty peruánského národního pokladu z Muzea zlata v Limě se v Česku představí poprvé. Jen jejich pojišťovací hodnota je podle pořadatelů více než 360 milionů korun.

Expozice se setkala s velkým úspěchem v Německu, kde se stala návštěvnickým hitem. V Lipsku, Berlíně a Hamburku ji navštívilo víc než 150 tisíc lidí.

Pořadatelé pražské výstavy slibují atraktivní podívanou na exponáty ve speciálně osvětlených vitrínách s poutavými popisky "o napínavé historii kruté honby španělských dobyvatelů za zlatem". Většina inckého pokladu byla totiž zničena poté, co v 16. století přišli španělští dobyvatelé.

V potemnělých prostorách budou mít návštěvníci příležitost zhlédnout vladařské koruny, štíty, poháry, šperky a obřadní nože a předměty ilustrující šamanské obřady, pohřební kulty i běžný život Inků a dalších andských národů.

Peruánský národní poklad do Prahy poputuje v době, kdy bude Česko předsedat Evropské unii, poté se ale zpět vrátí do Peru. "Kolekce je unikátní tím, že předměty málokdy opouštějí Peru. Až se tam vrátí, tak nebude šance možná po desetiletí je na starém kontinentu vidět," řekla kurátorka výstavy a etnografka Markéta Křížová.

Expozici doplní videoklipy, fotografie a prostorové promítání laserovou 3D technologií, které by mělo přiblížit historii národů pod Andami, jejich porobení španělskými vojáky i "osud prokletého zlata".

Z výstavy Prokleté zlato: 1000 let zlata Inků - kurátorka Markéta Křížová

Jejich prehistorie sahá mnoho tisíc let do minulosti. První projevy vyspělých kultur, měst a státních útvarů se objevovaly přibližně v prvním tisíciletí před naším letopočtem. Z té doby právě pochází obelisk El Lanzón, jehož čtyřapůlmetrová replika bude také vystavena.

V Peru se rozvíjelo mnoho kultur, Inkové se rozmohli v posledních třech stoletích před příchodem Evropanů. Sjednotili andské tradice, ale zároveň jim vnutili vlastní tvář. Zahrnovala desítky etnik s vlastní kulturou a jazykem. Inkové jim vnutili svůj jazyk a náboženství - kult slunce, dodala Křížová. Symbolem pro Inky bylo sice zlato, nemělo ale pro ně žádnou materiální hodnotu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Najdete na iDNES.cz