Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté maliny pro nejhorší film mají nový rekord

  18:21aktualizováno  18:21
Nejvíc Zlatých malin si letos odnesli tvůrci snímku Vím, kdo mě zabil. Osmi cenami vytvořili nový rekord výročních cen, o kterou žádný filmař nestojí. Přebarvené golfové míčky ve tvaru ovoce získala i Lindsay Lohan a Eddie Murphy.

Zlaté maliny 2008 | foto: Ája BufkaMF DNES

V santamonickém Magicopolis, v němž obvykle vystupují kouzelníci a iluzionisté, to v sobotu dopoledne vypadalo jako při předávání Oscarů.

Kameramani a papparazzi zaplnili vyhrazená místa, na pódiu se objevili vyhlašovatelé ve večerních robách, a tak snad jen oblečení diváků v hledišti připomínalo, že jde už o 28. předávání Zlatých malin.

Míčky nastříkané levným sprejem
O letošních vítězech rozhodly hlasy od 747 hlasujících ze 44 států USA a 18 zahraničních. Vyhlašování média opět využily k popichování nominovaných a „odměněných“ celebrit, kteří se ani letos nedostavily k přebírání cen z přebarvených golfových míčku přilepených na kotouči osmimilimetrového filmu a přestříkaných sprejem zlaté barvy v ceně čtyř dolarů.

Letošní ročník měl jasného favorita. S osmi Malinami ceremoniálu vévodil snímek Vím, kdo mě zabil. Třemi „vítězstvími“ se může pochlubit Norbit. Ostatní ceny, pro které si tentokrát nikdo nepřišel, byly rovnoměrně rozděleny v kategoriích jako nejhorší herec Eddie Murphy za Norbit.

V kategorii nejhorší herečka došlo k nerozhodnutém výsledku mezi rolemi Aubrey a Dakoty z filmu Vím, kdo mě zabil. Obě má na kontě Lindsay Lohan. Titulem Nejhorší film roku se může chlubit shodný snímek.

Kandidátem na další Maliny je i Rambo
Na pódiu se během hodinového pořadu vystřídala řada vyhlašovatelů, která vtipně komentovala jednotlivé nominované výkony.

„Podobně by Salvator Dali maloval po vyjmutí mozku,“ znělo v kritice na adresu režiséra Chrise Siverstona, pod jehož vedením vznikl favorit Malin Vím, kdo mě zabil.

Podobně se vedlo právě Lindsay Lohan, která se ve stylu Marilyn Monroe nechala polonahá nafotit pro deník Times. „Lindsay, viděl jsem polonahou MM, ale ty jí nejsi,“ zaznělo v sále.

Eddie Murphy si na tom nebyl lépe. „Za trojroli v Norbit se stal Woody Allenem Zlatých malin,“ slíznul uštěpačný komentář.

Na závěr vyhlašování letošních Zlatých malin byla uvedena projekce diapozitivů s tituly, které jsou favority pro příští rok. Patří k nim nejnovější Rambo a také příběh z 2. světové války Valkýra s Tomem Cruisem.

Kritika národním sportem
Američané Zlaté maliny milují. Danny Perry v knize Alternate Oscars napsal: „Pochyby nad výběrem Akademie se staly národním sportem nespokojených a nesouhlasících. Dohadujeme se, kdo by měl dostat cenu, kdo by měl slavnostní událost konferovat, kdo nebyl nominován.“

Snad největší argumenty přicházejí po oscarovém galavečeru: „Jak mohli dát tomuhle filmu cenu za nejlepší snímek? Proč právě jemu dali cenu za herecký výkon? Co to měla na sobě?“ píše dál.

V osmdesátileté historii udílení cen Americké akademie umění a věd je řada podobných pochybností a minulost na jejich zapomnění nebyla nijak laskavá. Nejznámějším příkladem je klasický film Občan Kane.

Kritici a znalci na celém světě ho pokládají za nejlepší snímek všech dob, ale Akademie jej nevybrala ani mezi finalisty v roce 1941. Není divu, že následovala řada dalších chyb, kterých si před 28 roky povšimnul filmový nadšenec John Wilson, absolvent filmové školy na kalifornské iniverzitě. Ten založil v roce 1980 The Razzies, tedy Zlaté maliny, jako logickou protidávku ke každoročním hollywoodským a sebevychvalujícím gratulacím.

Halle Berry jako jediná ustála ostudu
Jednotliví umělci si ze zásady pro ceny nechodí. Výjimku udělala v roce 2005 herečka Halle Berry, která překvapeným divákům a pořadatelům poděkovala přesně ve stylu vítězného projevu při přebírání Oscara, a to včetně slz.

„Cenu za nejhorší herecký výkon předcházejícího roku mi už nikdo nemůže vzít, vždyť je na ní vyryto moje jméno. Děkuji všem, kdo spolupracoval na snímku Catwoman. Je to film, který mi pomohl sestoupit z vrcholu na dno mé profese,“ řekla.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem za hlavní mužkou roli ve filmu

Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje...

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

OBRAZEM: Hollywood maká. Hvězdy se fotí, porota škrtá a Oscar stydne

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají róby na červený koberec, ladí se menu...

Najdete na iDNES.cz