Projekt studia Olgoj Chorchoj pro Týdny českého designu na Expu 2010

Projekt studia Olgoj Chorchoj pro Týdny českého designu na Expu 2010 | foto: Expo 2010

Zlatá kapka na Expo ukápne, nebude mít ale tunu. Přidá se i grafitti a akrobati

  • 2
Zlatá kapka výtvarníka Federika Diaze se přece jen na světové výstavě Expo 2010 objeví. Přestože na ni vláda i Česká národní banka odmítla přispět tunou blyštivého materiálu, exponát je právě ve výrobě. V českém pavilonu jej návštěvníci najdou hned 1. května, kdy "kulturní olympiáda" v čínské Šanghaji začíná.

"Příchozí budou moci v soutěži hádat, kolik zlata bylo na tvorbu slzy použito. Skutečnou hmotnost odtajníme 28. řijna," uvedla manažerka doprovodných programů Expa Martina Hončíková. Odmítla ale prozradit, kdo je dárcem kovu, z něhož bude objekt s názvem Czeknowlogy odlit (více čtěte ZDE).

Jedno z hlavních lákadel české výpravy je jen součástí výpravné expozice, v níž se má Česko představit jako země bohatá na tradice i přetékající neokoukanými nápady. Tomu má pomoci i český národní den, plánovaný na 17. května.

ČeskÝ národní den

Kdo vystoupí (17.5.)

Koncerty: Dan Bárta & Illustratosphere. Čechomor, Pavel Šporcl, Emil Viklický, Feng-Yün Song, Gypsi.cz, Tam-Tam Orchestra, 4TET Jiřího Korna, Toxique, Laura a její tygři
Divadlo: La Putyka, SKUTR, Národní divadlo Marionet, Spejbl a HUrvínek
Skeče: Tros Sketos, Thomas & Ruller
Tanec: Lenka Bartůňsková, Jednotka rychlého nasazení

"V naší tvůrčí kuchyni vyhrávají schopnosti, tvořivost a um, z nichž chceme namíchat chutný hudebně-divadleně-taneční koktejl, který zaujme především originalitou," řekl Michal Caban, jenž staví program společně se svým bratrem Šimonem. Do něj již nyní zahrnul mimo jiné Dana Bártu, Emila Viklického, 4TET Jiřího Korna, hudební cenou Anděl ověnčenou kapelu Toxique či úspěšný divadelní projekt La Putyka. Role průvodců dne, který vyvrcholí programem baletu Národního divadla v Praze - vytvořeným uměleckým vedoucím souboru Petrem Zuskou speciálně pro Expo 2010, přijali Spejbl a Hurvínek.

"Čínu po česku" zastoupí projekt oživených ilustrací Zdeňka Sklenáře k českému vydání legendárního Opičího krále z roku 1959, které rozhýbal Ondřej Doležal ze studia pixl-e.

Zdeněk Sklenář

Mladé návštěvníky chtějí organizátoři ulovit na street art a grafitti sjednocený pod hlavičkou červnové výstavy Metropolis. Pro ni vznikne v prostorách Multimedia Hall, kde se odehraje většina akcí doprovodného programu, malá městská koláž.

"Příchozí nahlédno do vestibulu pražského metra s typickými mramorovými stěnami, kde se v automatech místo nápojů prodávají spreje a roušky," prozradila kurátorka Blanka Čermáková. Dodala i, že v průběhu výstavy budou umělci přímo před budovou pavilonu malovat na venkovní panelovou stěnu o šíři deset metrů.

Z projektu Street Art (expozice Metropolis)Z projektu Street Art (expozice Metropolis)

Z projektu Street Art (expozice Metropolis)

Srpen bude patřit českému designu, ovšem nikoliv v tom klasické "užitkovém" pojetí. "Nepůjde o předměty určené pro masovou výrobu, ale o inspirativní předměty vytvořené na abstraktní témata," řekl ke konceptu Jiří Macek. "Chtěli jsme tímto projektem proměnit všední den v den sváteční, až téměř zázračný," dodala spoluautorka projektu Jana Zielinski.

O jednotlivá témata se podělili přední designéři. Autorka nových chirurgických nástrojů Anna Kozová pracuje s pojmem ticho, první práci se sklem na téma překvapení vyzkoušejí v Hippos Design.

Týdny českého designu

Výstava Archiv zázraků

Zázraky a jejich tvůrci:
Liběna Rochová: Létání
Prostory Multimedia Hall v českém pavilonu, kde se bude konat veškerý doprovodný programOlgoj Chorchoj: Dětství
Eva Eisler: Světlo
Hippos Design: Překvapení
René ŠUlc: Čas
Anna Kozová: Ticho
Hana Zárubová: Obraz
Rony Plesl: Půda
Daniel Piršč: POhyb
Salim Issa: Déšť

Mezi dalšími tvůrci je i studio Olgoj Chorchoj, Rony Plesl či fotograf Samil Issa. Koncepty z cyklu Archiv zázraků doplní pět módních kolekcí. Klára Nademlýnská, Pavel Ivančic, Liběna Rochová Monika Drápalová a Denisa Nová mají v zadání slůvko paměť.

Tuzemskou literární obec zastoupí Centrum Franze Kafky. Čínský překlad knihy Bílé břízy v Šanghaji osobně uvede Arnošt Lustig.
Prostor dostanou i české regiony, první tři měsíce z akce bude lidi bavit V.O.S.A. (Volné občasné sdružení alternativců). To do Číny veze mimy, akrobaty a žongléry.

Vláda na představení země na půlroční světové výstavě, kam se přihlášilo dalších 192 států, vyčlenila kolem půl miliardy korun.

Pro srovnání: příprava olympioniků na hry ve Vancouveru ze státního rozpočtu ukousla padesát milionů.

Expo 2010

Přehled doprovodného programu v datech

5. až 19. května, 9. až 31. října
Týdny české kultury a umění, výstava o Opičím králi

17. května
Český národní den (koncerty, divadlo, taneční vystoupení, večerní program baletu Národního divadla v Praze)

30. května až 20. června
Pouliční divadlo V.O.S.A. Výstava Metropolis (street art, grafitti)

12. až 21. července
Prezentace českých regionů

8. až 31. srpna
Týdny českého designu (výstava Archiv zázraků, módní přehlídky)

4. až 19. září
Týdny českého umění (představení Centra Franze Kafky, Arnošt Lustig osobně uvede natrh svou knihu Bílé břízy v čínském překladu)

Květen, srpen, říjen
Pouliční divadlo V.O.S.A.

Po celou dobu budou v pavilonu vystaveny Perly České republiky (více najdete ZDE).