Kate Beckinsale - Klik - život na dálkové ovládání

Kate Beckinsale ve filmu Klik - život na dálkové ovládání (2006) | foto: Falcon

Zkusil „vypnout“ manželku, pak napsal Klik

  • 1
U zrodu americké komedie, která do českých kin vstupuje pod názvem Klik - život na dálkové ovládání, stála manželská hádka.

„Šlo o žert, který jsem zkusil na svou ženu,“ přiznal scenárista a producent Steve Koren. „Jednou jsme se tak dlouho hádali, až jsem vzal ovladač k televizi, namířil ho na manželku a stisknul tlačítko Vypnout. Tehdy ji to sice moc nepobavilo, ale spousta lidí by mě asi chápala. A hlavně jsem dostal nápad.“

Z pokusu ukončit manželský spor se zrodila komedie, která si hraje s možností, že by člověk opravdu řídil svůj život dálkovým ovladačem. Nejen to: hrdina může okolní svět zesílit i ztlumit, může svůj život převíjet a dívat se na svou minulost, ale také skočit dopředu a podívat se, jak to s ním v budoucnu dopadne.

Do technických hrátek s ovladačem museli tvůrci zakomponovat i proměny ústřední postavy v podání komika Adama Sandlera, kterou děj neustále přemisťuje v čase tam a zpět. Navíc ovladač začne přání svého majitele odhadovat a uskutečňovat sám.

Třeba když se dá hrdina do hádky s manželkou, ovladač celou slovní přestřelku automaticky přeskočí. „Muž s ovladačem nakonec nemá tušení, co se bude dít. Jednou ráno se probudí o třicet let později vedle někoho, koho vůbec nezná,“ vysvětluje Koren.

Režisér Frank Coraci pracoval se Sandlerem již na televizní show Saturday Night Live. „Vymýšlí humorné repliky sám přímo na scéně nebo přijme a dotvoří návrhy jiných,“ říká Coraci o herci, jenž je v Americe velice populární.

Po Sandlerově boku se představí oscarový laureát Christopher Walken - i jako zpěvák a tanečník, Sandlerovu manželku vytváří Kate Beckinsale. „Hraje dokonalou ženu, o níž sní každý muž: silnou, krásnou, s dobrým srdcem,“ líčí režisér. A David Hasselhoff si zahrál hrdinova šéfa.

Filmoví architekti se vyřádili na cestách do budoucnosti, kde má Sandlerův hrdina „dost šílený byt, studený a hranatý“, a jíž se prohánějí zvláštní auta: futuristický minivan, sanitka ve tvaru ryby či prototyp vozu GM, jenž se nedočká sériové výroby.

Jen ovladač, kolem nějž se celý děj točí, se moderním technickým zázrakům záměrně nepodobá. Podle tvůrců to má být totiž zcela jednoduchý, „blbuvzdorný“ přístroj pro obyčejné smrtelníky.

,