Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životopisy jsou přiživováním se na tragédii, zlobí se rodina Monyové

  9:01aktualizováno  9:01
Od smrti brněnské spisovatelky Simony Monyové uplynul právě měsíc a už vycházejí hned dvě knihy, které mají ambice pohlížet na její život. Rodina je tím rozzlobena a vnímá to jako zpeněžení neštěstí. Knihy se jmenují Simona Monyová - Život a smrt a Tragický osud spisovatelky Simony Monyové.

Boris Ingr a Simona Monyová | foto: Stránky Simony Monyové

"Po smrti Simony se vyrojili lidé, kteří se na ní snaží přiživit. Celá rodina je tím velice zasažena a rozlícena," popsal bratr spisovatelky Gustav Urbánek. Jeho slova potvrzuje i rodinný přítel Jef Kratochvil. "Všechny překvapilo, že se s nimi ani nikdo nespojil," prohlásil Kratochvil.

Autorka Tragického osudu spisovatelky Simony Monyové Michaela Košťálová, která se v životopise prezentuje jako historička dějin umění se specializací na životy významných žen, se ale hájí. "Takových dam mám v šuplíku více. Po té tragédii jsem ale cítila, že bych jako obdivovatelka z akademické obce měla dokončit právě její příběh," konstatovala Košťálová.

I to, že už samotný název svazku o Monyové čtenáře láká na senzaci, odmítá. "Jsem vysoce seriózní. Rozhodně nechci ve čtenářích vyvolat dojem, že v knize najdou nějaký bulvár. Ta tragédie je ale poslední velká událost v životě Simony Monyové," zdůvodnila Košťálová.

Autorka knihy se s rodinou nespojila

Recenze díla však dobře nedopadla. "Jako autorka jejího životopisu se chová spíš jako velká fanynka, která poctivě shromáždila všechny dostupné materiály. Ale nic víc, žádné investigativní nasazení, práce v terénu," zhodnotila kulturní redaktorka MF DNES Klára Kubíčková. Recenzi čtěte zde.

Košťálová však tvrdí, že knihu sestavila z dostupných materiálů, protože se s ní nikdo z příbuzných nechtěl bavit. "Nekontaktovala nás," tvrdí ale Urbánek.

Se svým pohledem na život Monyové přispěchal i spisovatel Richard Sacher, který už v minulosti zveřejnil SMS zprávy, které mu spisovatelka posílala a jež dokazovaly, že Ingr svou ženu týral.

"Knihu jsem neplánoval vydat tak rychle, ale když jsem se doslechl, že jich v nejbližší době o Simoně vyjde hned několik dalších, rozhodl jsem se vydání urychlit. Poslední úpravy jsem udělal ve čtvrtek," popsal Sacher.

Jasný důvod jeho dílo podle něj má. "Znal jsem ji víc než jedenáct let. Krom rodiny jsem jediný, u koho má opodstatnění, aby o ní psal. Od ostatních knih se důrazně distancuji," doplnil.

Rodina plánuje vydat vlastní dílo, pracuje na něm pět lidí

Rodina spisovatelky to ale považuje za přehnané prohlášení. "Říkal například, že s námi jel na dovolenou, což není pravda. O žádném kamarádství Simony se Sachrem ale nemůže být ani řeč. Viděli se maximálně čtyřikrát v životě," zdůraznil Urbánek.

Rodina Simony Monyové chce v reakci na knižní smršť vydat vlastní pohled na svou matku, dceru a sestru. "Simona si nezaslouží, aby vyšel blábol. Pět lidí tak bude knihu o Simoně připravovat ještě dalších pět měsíců," vysvětlil Urbánek. Ten nyní pomáhá s vydáním všech děl Monyové. Kniha by podle něj měla vyjít do konce února.

Zájem fanoušků o knihy Monyové, jejichž poslední kusy ze skladů rychle zmizely, ale bude uspokojený mnohem dříve. Ve čtvrtek se objeví první dotisk a 20. září pak bude znovu k dispozici všech jejích devětadvacet děl. Urbánek doplnil, že z prodeje nebude mít žádný prospěch její manžel Boris Ingr, ale její synové.
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

Alkohol může být zrádný, popsal David Švehlík Za scénou

Švehlík byl ve Varech hostem natáčení dalšího dílu našeho pořadu Za scénou,...

Ve čtvrtek do českých kin zamíří snímek Úsměvy smutných mužů, který vznikl podle stejnojmenné knihy spisovatele Josefa...Zemřel herec Václav Glazar, proslavil se v kostýmu jeptišky v Kameňáku

Z filmu Kameňák

Václav Glazar zemřel ve středu, bylo mu 65 let. Informaci přinesl režisér Zdeněk Troška, jehož série filmových Kameňáků...

Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

Veselá Pijácká čítanka není jen pro alkoholiky. Ocení i abstinenti

Ilustrační foto

Evropou brázdí tisíc let, spojuje i ničí a někteří z nás by tu bez něj možná nebyli. Alkohol a jeho účinky na člověka,...

RECENZE: Tajemství papežské volby. Co se děje, než začne stoupat dým?

Jedna z řádových sester na Svatopetrském náměstí napjatě očekává výsledek...

Co vše se skrývá v staletém rituálu volby papeže, líčí německý církevní historik Hubert Wolf v poutavé knize Konkláve s...

RECENZE: Televizním hlasatelům Mimo provoz velkou radost neudělá

Saskia Burešová

Dlouhé roky patřili televizní hlasatelé k vysílání asi stejně neodmyslitelně jako dnes zdlouhavé reklamní bloky. Nyní,...

Najdete na iDNES.cz