Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životopisy jsou přiživováním se na tragédii, zlobí se rodina Monyové

  9:01aktualizováno  9:01
Od smrti brněnské spisovatelky Simony Monyové uplynul právě měsíc a už vycházejí hned dvě knihy, které mají ambice pohlížet na její život. Rodina je tím rozzlobena a vnímá to jako zpeněžení neštěstí. Knihy se jmenují Simona Monyová - Život a smrt a Tragický osud spisovatelky Simony Monyové.

Boris Ingr a Simona Monyová | foto: Stránky Simony Monyové

"Po smrti Simony se vyrojili lidé, kteří se na ní snaží přiživit. Celá rodina je tím velice zasažena a rozlícena," popsal bratr spisovatelky Gustav Urbánek. Jeho slova potvrzuje i rodinný přítel Jef Kratochvil. "Všechny překvapilo, že se s nimi ani nikdo nespojil," prohlásil Kratochvil.

Autorka Tragického osudu spisovatelky Simony Monyové Michaela Košťálová, která se v životopise prezentuje jako historička dějin umění se specializací na životy významných žen, se ale hájí. "Takových dam mám v šuplíku více. Po té tragédii jsem ale cítila, že bych jako obdivovatelka z akademické obce měla dokončit právě její příběh," konstatovala Košťálová.

I to, že už samotný název svazku o Monyové čtenáře láká na senzaci, odmítá. "Jsem vysoce seriózní. Rozhodně nechci ve čtenářích vyvolat dojem, že v knize najdou nějaký bulvár. Ta tragédie je ale poslední velká událost v životě Simony Monyové," zdůvodnila Košťálová.

Autorka knihy se s rodinou nespojila

Recenze díla však dobře nedopadla. "Jako autorka jejího životopisu se chová spíš jako velká fanynka, která poctivě shromáždila všechny dostupné materiály. Ale nic víc, žádné investigativní nasazení, práce v terénu," zhodnotila kulturní redaktorka MF DNES Klára Kubíčková. Recenzi čtěte zde.

Košťálová však tvrdí, že knihu sestavila z dostupných materiálů, protože se s ní nikdo z příbuzných nechtěl bavit. "Nekontaktovala nás," tvrdí ale Urbánek.

Se svým pohledem na život Monyové přispěchal i spisovatel Richard Sacher, který už v minulosti zveřejnil SMS zprávy, které mu spisovatelka posílala a jež dokazovaly, že Ingr svou ženu týral.

"Knihu jsem neplánoval vydat tak rychle, ale když jsem se doslechl, že jich v nejbližší době o Simoně vyjde hned několik dalších, rozhodl jsem se vydání urychlit. Poslední úpravy jsem udělal ve čtvrtek," popsal Sacher.

Jasný důvod jeho dílo podle něj má. "Znal jsem ji víc než jedenáct let. Krom rodiny jsem jediný, u koho má opodstatnění, aby o ní psal. Od ostatních knih se důrazně distancuji," doplnil.

Rodina plánuje vydat vlastní dílo, pracuje na něm pět lidí

Rodina spisovatelky to ale považuje za přehnané prohlášení. "Říkal například, že s námi jel na dovolenou, což není pravda. O žádném kamarádství Simony se Sachrem ale nemůže být ani řeč. Viděli se maximálně čtyřikrát v životě," zdůraznil Urbánek.

Rodina Simony Monyové chce v reakci na knižní smršť vydat vlastní pohled na svou matku, dceru a sestru. "Simona si nezaslouží, aby vyšel blábol. Pět lidí tak bude knihu o Simoně připravovat ještě dalších pět měsíců," vysvětlil Urbánek. Ten nyní pomáhá s vydáním všech děl Monyové. Kniha by podle něj měla vyjít do konce února.

Zájem fanoušků o knihy Monyové, jejichž poslední kusy ze skladů rychle zmizely, ale bude uspokojený mnohem dříve. Ve čtvrtek se objeví první dotisk a 20. září pak bude znovu k dispozici všech jejích devětadvacet děl. Urbánek doplnil, že z prodeje nebude mít žádný prospěch její manžel Boris Ingr, ale její synové.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries.

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

RECENZE: Veselé díky za Dabing Street, kde z vulgarit vytaví poezii

Tereza Voříšková v seriálu Dabing Street

Comeback, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda - a teď Dabing Street. V důstojně vážném roce „osmičkových“ výročí tvoří seriál...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

Další z rubriky

RECENZE: Krátkozraká prasnice a zamilovaný pes oživují bajku v komiksu

Obálka knihy Salvatore Nicolase de Crécy

Francouzský autor komiksů Nicolas de Crécy se u nás uvedl alby, z nichž se řinou nejčernější vize. V novince Salvatore...

RECENZE: Neobyčejná dobrodružství přinese 79 dní na sehnání partnerky

Česká obálka knihy Neobyčejná dobrodružství

Bestsellerový americký autor Daniel Wallace, jehož proslavil román Velká ryba natočený Timem Burtonem, napsal novinku...

KULTURA 2018: Dan Brown uprchl k vědě, Salman Rushdie zase provokuje

Dan Brown na tiskové konferenci v pražské Novoměstské radnici (15. ledna 2014)

Dan Brown, Jo Nesbo, Salman Rushdie. V roce 2018 se do knižního světa vrátí jeho hvězdy i provokatéři.

Najdete na iDNES.cz