Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životopisy jsou přiživováním se na tragédii, zlobí se rodina Monyové

  9:01aktualizováno  9:01
Od smrti brněnské spisovatelky Simony Monyové uplynul právě měsíc a už vycházejí hned dvě knihy, které mají ambice pohlížet na její život. Rodina je tím rozzlobena a vnímá to jako zpeněžení neštěstí. Knihy se jmenují Simona Monyová - Život a smrt a Tragický osud spisovatelky Simony Monyové.

Boris Ingr a Simona Monyová | foto: Stránky Simony Monyové

"Po smrti Simony se vyrojili lidé, kteří se na ní snaží přiživit. Celá rodina je tím velice zasažena a rozlícena," popsal bratr spisovatelky Gustav Urbánek. Jeho slova potvrzuje i rodinný přítel Jef Kratochvil. "Všechny překvapilo, že se s nimi ani nikdo nespojil," prohlásil Kratochvil.

Autorka Tragického osudu spisovatelky Simony Monyové Michaela Košťálová, která se v životopise prezentuje jako historička dějin umění se specializací na životy významných žen, se ale hájí. "Takových dam mám v šuplíku více. Po té tragédii jsem ale cítila, že bych jako obdivovatelka z akademické obce měla dokončit právě její příběh," konstatovala Košťálová.

I to, že už samotný název svazku o Monyové čtenáře láká na senzaci, odmítá. "Jsem vysoce seriózní. Rozhodně nechci ve čtenářích vyvolat dojem, že v knize najdou nějaký bulvár. Ta tragédie je ale poslední velká událost v životě Simony Monyové," zdůvodnila Košťálová.

Autorka knihy se s rodinou nespojila

Recenze díla však dobře nedopadla. "Jako autorka jejího životopisu se chová spíš jako velká fanynka, která poctivě shromáždila všechny dostupné materiály. Ale nic víc, žádné investigativní nasazení, práce v terénu," zhodnotila kulturní redaktorka MF DNES Klára Kubíčková. Recenzi čtěte zde.

Košťálová však tvrdí, že knihu sestavila z dostupných materiálů, protože se s ní nikdo z příbuzných nechtěl bavit. "Nekontaktovala nás," tvrdí ale Urbánek.

Se svým pohledem na život Monyové přispěchal i spisovatel Richard Sacher, který už v minulosti zveřejnil SMS zprávy, které mu spisovatelka posílala a jež dokazovaly, že Ingr svou ženu týral.

"Knihu jsem neplánoval vydat tak rychle, ale když jsem se doslechl, že jich v nejbližší době o Simoně vyjde hned několik dalších, rozhodl jsem se vydání urychlit. Poslední úpravy jsem udělal ve čtvrtek," popsal Sacher.

Jasný důvod jeho dílo podle něj má. "Znal jsem ji víc než jedenáct let. Krom rodiny jsem jediný, u koho má opodstatnění, aby o ní psal. Od ostatních knih se důrazně distancuji," doplnil.

Rodina plánuje vydat vlastní dílo, pracuje na něm pět lidí

Rodina spisovatelky to ale považuje za přehnané prohlášení. "Říkal například, že s námi jel na dovolenou, což není pravda. O žádném kamarádství Simony se Sachrem ale nemůže být ani řeč. Viděli se maximálně čtyřikrát v životě," zdůraznil Urbánek.

Rodina Simony Monyové chce v reakci na knižní smršť vydat vlastní pohled na svou matku, dceru a sestru. "Simona si nezaslouží, aby vyšel blábol. Pět lidí tak bude knihu o Simoně připravovat ještě dalších pět měsíců," vysvětlil Urbánek. Ten nyní pomáhá s vydáním všech děl Monyové. Kniha by podle něj měla vyjít do konce února.

Zájem fanoušků o knihy Monyové, jejichž poslední kusy ze skladů rychle zmizely, ale bude uspokojený mnohem dříve. Ve čtvrtek se objeví první dotisk a 20. září pak bude znovu k dispozici všech jejích devětadvacet děl. Urbánek doplnil, že z prodeje nebude mít žádný prospěch její manžel Boris Ingr, ale její synové.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Najdete na iDNES.cz