Životopis vykresluje Hawkinga ve třech rovinách. Jako geniálního fyzika, jako otce a jako člověka, co vítězí nad handicapem.

Životopis vykresluje Hawkinga ve třech rovinách. Jako geniálního fyzika, jako otce a jako člověka, co vítězí nad handicapem. | foto: Reuters

Hawking, Merkelová, Havlíčková. Výjimečné osudy přináší skvělé životopisy

  • 0
Na pultech se objevuje biografie německé kancléřky Merkelové, která končí rokem 1991, kniha o fyzikovi na vozíčku či tragický příběh české vlastenky Zdeňky Havlíčkové. Nové životopisy mají široké rozpětí, ale svorně vysokou kvalitu.

Stephen Hawking (85 %)

Nakladatelství Práh má nos na dobré biografie. Po úspěchu Steva Jobse přichází letos před Vánocemi s novinkou, od které se dá čekat podobně raketové tažení žebříčky, s téměř čtyřsetstránkovým životopisem Stephena Hawkinga. Autorka Hawkingovi už dříve pomáhala redigovat jeho knihy pro širší publikum a napsala i jeho životopis zjednodušený pro děti, její doménou je totiž popularizace vědy.

Hawkinga vykresluje vlastně ve třech rovinách. Jako geniálního fyzika, jenž naplno přednáší a věnuje se vědě, jako člověka, který vítězí nad fyzickým handicapem, a jako součást rodiny, v níž je milujícím otcem, a dokonce už i dědečkem. Navíc Fergusonová zjednodušuje jeho základní vesmírné teorie, takže pak už není tak nemyslitelné pochopit třeba i vědcův údiv: "Je velkou záhadou, proč kvantové fluktuace nesvinou prostoročas do kuličky." Černé i červí díry, teorie všeho, zárodečné vesmíry. Plus slovníček pojmů pro méně chápavé a stovka fotografií.

Dcera národa? (80 %)

Pokud je Práh dobrý ve vyhledávání životopisů od zahraničních autorů, je nakladatelství Paseka jedno z nejlepších co do životopisů českých osobností. Osiřelá dcera Karla Havlíčka Borovského ožívá v pozoruhodné knize Mileny Lenderové nazvané Dcera národa?, přičemž otazník je zcela na místě.

Zdeňka Havlíčková žila jen krátce a  jako průsečík národních zájmů a nároku na osobní štěstí. Předurčená k hájení češství se jako mladinká zamilovala do rakouského důstojníka a získala tak nálepku nejhorší zrádkyně. Milena Lenderová je jednou z našich nejlepších historiček, které se soustředí na ženské příběhy ženskýma očima. Zdeňčin byl krátký, zemřela ve čtyřiadvaceti letech. Mladočeské Národní listy hned následujícího dne po jejím skonu napsaly: Podivno je mně, ale jako bychom byli tou smrtí vinni! Za tragickou postavu ji označil i Neruda ve svém nekrologu. Dcera národa byla námětem inscenací, knih i divadelních představení. I ty Lenderová shrnuje a popisuje v nich postupnou demytizaci Zdeňčiny osoby od ikony k ženě.

První život Angely M. (70 %)

Životopisů Angely Merkelové je na německém trhu víc než desítka. Tenhle, který v češtině právě vychází v nakladatelství Ikar, se zabývá životem kancléřky před jejím politickým vzestupem. O prvních sedmatřiceti letech jejího života se toho totiž moc neví, což autoři publikace napravují. Merkelová pochází z rodiny pastora, a i když se narodila v západním Německu, vyrostla v tom východním, její otec byl totiž jako duchovní převelen s rodinou do NDR. Kniha končí rokem 1991, kdy se Merkelová stala místopředsedkyní CDU.

Zajímavé čtení o snaze neztratit tvář pod tlakem Stasi i náborových organizací komunistických stran. Mimochodem, přestože Merkelová vynikala v jazycích, má doktorát z fyzikální chemie.