Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Život tak fádní, že ani smrt jej nepovýší

aktualizováno 
- Třináct povídkových čísel v další u nás zpřístupněné knize Vladimira Nabokova, svazku Odlesky západu slunce a jiné povídky, původně pochází z let dvacátých a třicátých, tedy z období, kdy spisovatel ještě psal a publikoval v ruštině a používal pseudonym Sirin. Po svém přesídlení do Spojených států v roce 1940 Nabokov začal psát anglicky a ke svým "původním" pracím se často vracel. Obsahovaly jemu drahá témata a autobiografické prvky, jež později rozvíjel ve svých románech. Obrátil se k nim rovněž v memoárovém svazku Promluv, paměti, který česky vyšel loni.
Většinu z oněch třinácti raných textů Nabokov pro knihu Odlesky západu slunce a jiné povídky přepracoval a doplnil krátkým vysvětlujícím textem. Je milé číst tyto spiklenecké "návody ke čtení", jimiž se bavil stárnoucí spisovatel, který si asi vysnil, jak zmate čtenáře a kritiky. Hned k úvodní a titulní povídce uvedl: "Velice pochybuji, že jsem to byl já, kdo na tuto povídku kdysi uvalil ohavný název Katastrofa... Dal jsem jí teď nový název, který má trojí výhodu: odpovídá tematickému pozadí povídky, dozajista zmate čtenáře, kteří 'přeskakují popisy', a určitě rozzuří recenzenty."
Nejčastějšími hlavními postavami těchto literárně mistrovských, stylisticky dokonalých povídek jsou emigranti. Je zajímavé sledovat, jakou neskrývanou ironii a distanci věnuje autor právě těmto krajanům, kteří se v cizině dál angažují politicky po způsobu nepoučitelných amatérů. V povídce Zvonek u dveří je zobrazen jistý Leščejev - člověk, který se stále opakuje a ojedinělých návštěvníků z komunistického Ruska se ptá: "Tak co, už melou z posledního?" V povídce Zaneprázdněný člověk je to Grafickij, človíček žijící život "prázdné existence ruského emigranta třetí kategorie" a básník bůhvíjaké kategorie, jenž stále píše své "aktuální" verše a toporně rýmuje slova "víly" a "Džugašvili".
Z Nabokovových příběhů přímo čiší ono bizarní a děsivé tajemství lidských životů, které jsou tak dokonale marginální a fádní, že ani majestát smrti jim nedokáže propůjčit aspoň chvilkové zdání důležitosti a velikosti.

Vladimir Nabokov: Odlesky západu slunce a jiné povídky. Překlad Pavel Dominik. Volvox Globator, Praha 1998, 142 stran, náklad a cena neuvedeny.
Autor:


Témata: Vladimir Nabokov

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz