Ze seriálu Živí mrtví: Počátek konce

Ze seriálu Živí mrtví: Počátek konce | foto: AMC

RECENZE: Počátek konce líčí svět před tím, než přišli Živí mrtví

  • 44
Fanoušci seriálu Živí mrtví se dočkají jeho předvoje. Ságu Fear the Walking Dead začne stanice AMC vysílat celosvětově v noci z 23. na 24. srpna, u nás pod názvem Živí mrtví: Počátek konce.

Ctitelé zombie, tedy oživlých mrtvol, tvoří pro někoho možná zvláštní, nicméně silné divácké společenství. Jeho zásluhou má seriál Živí mrtví, který americká televize AMC vysílala od roku 2010, kultovní pověst, historický rekord ve sledovanosti kabelových stanic, pět úspěšných řad, parodickou variaci a teď i pokračování.

Živí mrtví: Počátek konce

60 %

1. díl

Režie: Adam Davidson

Hrají: Rubén Blades, Mercedes Masöhn, Lynn Chen, Cliff Curtis

Kinobox: 67 %

Přesněji řečeno prequel neboli příběh, který časově předchází již známým událostem. Premiérový příběh Fear the Walking Dead dostal český název Živí mrtví: Počátek konce, který přesně vystihuje podstatu: obraz světa těsně před tím, než se začal hroutit. A soudě podle pilotního dílu, může znovu uspět. Bez ohledu na hororový žánr totiž zvládá vypravěčské řemeslo, ze kterého by si naši seriáloví tvůrci měli odnést přinejmenším pár zásad.

Zaprvé, začíná se zprudka, úderem, šokem; teprve dodatečně se vysvětluje. Typický český seriál nejdříve všechny postavy navzájem seznámí a představí, než jimi začne postrkovat po šachovnici, takže divák mezitím stačí přepnout jinam; Fear the Walking Dead ho drží v napětí již přes úvodní titulky, během nichž stihne procitnutí jedné z postav do kalné dekadence posprejovaných stěn, zkrvavených zubů, panického útěku, srážky s autem. K domácké snídani zazvoní telefon, blízcí spěchají do nemocnice – a z mezní situace kolem nehody, na niž různě reagují, se jednotlivé charaktery samovolně vydělují.

Žák Formana a Jasného

Zadruhé, rodinný půdorys se u nás zpravidla buduje od láskyplné idyly ke vztahové krizi, kdežto Fear the Walking Dead postupuje opačně, více vyhraněně. Rozhádaná rodina je nucena dát se dohromady pod tlakem vnějších okolností, na obranu proti nákaze tvořící zřejmý předvoj apokalypsy.

A zatřetí, i z pilotního dílu televizní novinky je znát filmové vyprávění. Pracuje s náznakem, náladou, tajemstvím, nedořečeností – třeba když naleznou zbraň v kapse školáka. Princip zlověstného ticha před bouří, to je práce se světlem, střihem, hudbou; slovy se na rozdíl od našich konverzačních tirád šetří.

Pro českého diváka má pilotní díl seriálu Fear the Walking Dead jednu zvláštnost. Režíroval ho Adam Davidson, který v sedmadvaceti dostal Oscara za krátký film Lunch Date, načež ho jeho profesor Miloš Forman přizval k psaní Pekelného tábora, a v pětatřiceti hrál ve filmu jiného svého učitele Vojtěcha Jasného, Návratu ztraceného ráje z roku 1999. Tehdy vzýval uměleckou novou vlnu – a od té doby točí jen seriály. Slušně, jak naznačuje pilot.