Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živelné brouzdání světem konce tisíciletí

  20:04aktualizováno  20:04
- “Cítíme , že s koncem tisíciletí vstupuje naše civilizace do nového stupně složitosti. Ve všech oblastech života - kultuře, umění, vědě, zábavě - se objevují nová témata, nové podněty a trendy, a některé staré směry nabývají na aktuálnosti. Pro řadu věcí, která nás obklopují, ještě nemáme správná pojmenování, schází nám odstup i alternativní pohled, ale můžeme se alespoň pokusit mapovat současný svět, nacházet nové spojitosti a sepisovat to, co je již dnes viditelné a zatím málo popsané. Živel je v tomto smyslu neudržitelnou reakcí na informační vakuum v moderní české kultuře a životním stylu,” píše redakce v úvodu prvního čísla Živel.

Světlo světa tento časopis spatřil v červnu 1995. Za více než tříletou existenci se mnoho nezměnilo. Snad jen malinko grafika a papír, na němž je časopis tištěn. Ovšem pouze v tom dobrém slova smyslu. Živel bohudík neslevil z cíle, k němuž se v prvním vydání zavázal. Neustále se snaží vrtat do témat, která jsou žhavou přítomností, a přestože se jeho čtenářská obec pozvolna rozrůstá, neuchyluje se ke komerčnosti a nezískává si publikum levným podbízením se.

Jádro živlovských píšících tvoří jen hrstka lidí. O to více je zarážející, jakou vysokou má časopis úroveň.

Velkou zásluhu na kvalitě má kromě grafiků sám šéfredaktor Ivan Adamovič, který je autorem těch článků, jež by bez obtíží obstály před nesmlouvavým a přísným okem univerzitního profesora. Adamovičovou velkou láskou je totiž lezení po všemožných archivech, počítačových databázích a pidinožení se se sběrem informací k takovým tématům, jako je například dílo asi nejslavnějších kyperpunkových autorů Bruce Sterlinga a Williama Gibsona nebo třeba materiály pro rozhovor s autorem teorie chaosu Ralphem Abrahamem.

Obsah čtvrtletníku je rozdělen do několika pravidelných a obsahově sourodých kapitol.

V oddílu nazvaném Kyberija se pojmy kyberkultura, kyberpunk, kybeprostor či kybersex nejen v Adamovičově podání skloňují snad ve všech pádech. K tomu, aby se v nich čtenář lépe orientoval, pro číslo pět šéfredaktor sepsal Ďáblův slovník kyberkultury. Jinak se na stránkách Kyberije můžete například dočíst vše o virtuální realitě, Internetu, umělé inteligenci, hackingu ( Živel uveřejnil hackerský kodex) či o prostředcích, které člověku umožňují překonat hranice vlastního těla a vědomí. Ať jde již o chytré drogy a mozkové posilovače nebo nové technologie.

Rubrika, která Živel otevírá, se jmenuje Mezihled. Pod touto hlavičkou vycházejí zejména zajímavé rozhory s osobnostmi ze všech oblastí lidské činnosti. Živel tak například přinesl interview s křesťanským intelektuálem Tomášem Halíkem, cestovatelem a básníkem Emilem Holubem, spisovatelem Egonem Bondym, s již zmíněným Brucem Sterlingem, filmařem Conradem Rooksem, spisovatelem Ondřejem Neffem, šíleným umělcem Stelarcem nebo třeba japonskou virtuální pop- hvězdou Kyoko Date.

Další z částí časopisu, Rytmy, je, jak jinak, věnována současné muzice, ovšem té, která rozhodně nepatří k hlavnímu proudu. I zde je možné nalézt rozhovory, ale také profily nejrůznějších kapel, prestižních labelů a hudebních agentur.

V rubrice Kompost si zase můžete přečíst kraťoučké, nekompromisní a osobité recenze autorů 41200 a mortena na nejnovější CD, ale i knihy a filmy. Nechybí ani "hitparáda" deseti nejlepších skladeb Živlovské schody do nebe.

Ve Factě Morganě čtenář najde prakticky všechno, co se nevejde ani do jedné z předešlých rubrik. V žádném případě ale nejde o skladiště průměrných textů. Sem se vejde prostě leccos od článků o sadomasochismu ve vědě, mytologii Vetřelce, japonských kreslených filmech, přes dílo Timothy Learyho a text Svět podle ekologů až po mystérium londýnského metra, drogovou inspiraci v hudbě, japonskou mládež Otaku a kultovní seriál Twin Peaks. Prostě všechno, co je nové, zajímavé, o čem se málo ví a hlavně, nad čím se stojí za to zamyslet.

A konečně je tu část pojmenovaná Fikce, kde se objevují povídky od nejrůznějších autorů včetně členů redakce. Pokud máte pocit, že i vám leží v šuplíku nějaký vlastní kvalitní text, obraťte se na Živel, třeba vám ho otiskne.

Nezoufejte, pokud jste se probudili až nyní a zjistili, že ve středu Evropy vychází tak kvalitní a originální tiskovina jako je Živel. Některá čísla jsou ještě na skladu, stačí napsat do redakce. Ovšem exemplář, který vzbudil asi největší ohlas, a to pornočíslo 10 je bohužel již rozebrán stejně jako čtyři první čísla a číslo 8.

Přesto nepropadejte panice, protože právě v těchto dnech se sestavuje definitivní podoba dalšího vydání, tentokrát s hrozivým číslem 13!

č.10

č.2

č.6

č.7

č.9

č.1

č.11

č.12

č.3

č.4

č.5

č.8

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

Najdete na iDNES.cz