Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živelné brouzdání světem konce tisíciletí

  20:04aktualizováno  20:04
- “Cítíme , že s koncem tisíciletí vstupuje naše civilizace do nového stupně složitosti. Ve všech oblastech života - kultuře, umění, vědě, zábavě - se objevují nová témata, nové podněty a trendy, a některé staré směry nabývají na aktuálnosti. Pro řadu věcí, která nás obklopují, ještě nemáme správná pojmenování, schází nám odstup i alternativní pohled, ale můžeme se alespoň pokusit mapovat současný svět, nacházet nové spojitosti a sepisovat to, co je již dnes viditelné a zatím málo popsané. Živel je v tomto smyslu neudržitelnou reakcí na informační vakuum v moderní české kultuře a životním stylu,” píše redakce v úvodu prvního čísla Živel.

Světlo světa tento časopis spatřil v červnu 1995. Za více než tříletou existenci se mnoho nezměnilo. Snad jen malinko grafika a papír, na němž je časopis tištěn. Ovšem pouze v tom dobrém slova smyslu. Živel bohudík neslevil z cíle, k němuž se v prvním vydání zavázal. Neustále se snaží vrtat do témat, která jsou žhavou přítomností, a přestože se jeho čtenářská obec pozvolna rozrůstá, neuchyluje se ke komerčnosti a nezískává si publikum levným podbízením se.

Jádro živlovských píšících tvoří jen hrstka lidí. O to více je zarážející, jakou vysokou má časopis úroveň.

Velkou zásluhu na kvalitě má kromě grafiků sám šéfredaktor Ivan Adamovič, který je autorem těch článků, jež by bez obtíží obstály před nesmlouvavým a přísným okem univerzitního profesora. Adamovičovou velkou láskou je totiž lezení po všemožných archivech, počítačových databázích a pidinožení se se sběrem informací k takovým tématům, jako je například dílo asi nejslavnějších kyperpunkových autorů Bruce Sterlinga a Williama Gibsona nebo třeba materiály pro rozhovor s autorem teorie chaosu Ralphem Abrahamem.

Obsah čtvrtletníku je rozdělen do několika pravidelných a obsahově sourodých kapitol.

V oddílu nazvaném Kyberija se pojmy kyberkultura, kyberpunk, kybeprostor či kybersex nejen v Adamovičově podání skloňují snad ve všech pádech. K tomu, aby se v nich čtenář lépe orientoval, pro číslo pět šéfredaktor sepsal Ďáblův slovník kyberkultury. Jinak se na stránkách Kyberije můžete například dočíst vše o virtuální realitě, Internetu, umělé inteligenci, hackingu ( Živel uveřejnil hackerský kodex) či o prostředcích, které člověku umožňují překonat hranice vlastního těla a vědomí. Ať jde již o chytré drogy a mozkové posilovače nebo nové technologie.

Rubrika, která Živel otevírá, se jmenuje Mezihled. Pod touto hlavičkou vycházejí zejména zajímavé rozhory s osobnostmi ze všech oblastí lidské činnosti. Živel tak například přinesl interview s křesťanským intelektuálem Tomášem Halíkem, cestovatelem a básníkem Emilem Holubem, spisovatelem Egonem Bondym, s již zmíněným Brucem Sterlingem, filmařem Conradem Rooksem, spisovatelem Ondřejem Neffem, šíleným umělcem Stelarcem nebo třeba japonskou virtuální pop- hvězdou Kyoko Date.

Další z částí časopisu, Rytmy, je, jak jinak, věnována současné muzice, ovšem té, která rozhodně nepatří k hlavnímu proudu. I zde je možné nalézt rozhovory, ale také profily nejrůznějších kapel, prestižních labelů a hudebních agentur.

V rubrice Kompost si zase můžete přečíst kraťoučké, nekompromisní a osobité recenze autorů 41200 a mortena na nejnovější CD, ale i knihy a filmy. Nechybí ani "hitparáda" deseti nejlepších skladeb Živlovské schody do nebe.

Ve Factě Morganě čtenář najde prakticky všechno, co se nevejde ani do jedné z předešlých rubrik. V žádném případě ale nejde o skladiště průměrných textů. Sem se vejde prostě leccos od článků o sadomasochismu ve vědě, mytologii Vetřelce, japonských kreslených filmech, přes dílo Timothy Learyho a text Svět podle ekologů až po mystérium londýnského metra, drogovou inspiraci v hudbě, japonskou mládež Otaku a kultovní seriál Twin Peaks. Prostě všechno, co je nové, zajímavé, o čem se málo ví a hlavně, nad čím se stojí za to zamyslet.

A konečně je tu část pojmenovaná Fikce, kde se objevují povídky od nejrůznějších autorů včetně členů redakce. Pokud máte pocit, že i vám leží v šuplíku nějaký vlastní kvalitní text, obraťte se na Živel, třeba vám ho otiskne.

Nezoufejte, pokud jste se probudili až nyní a zjistili, že ve středu Evropy vychází tak kvalitní a originální tiskovina jako je Živel. Některá čísla jsou ještě na skladu, stačí napsat do redakce. Ovšem exemplář, který vzbudil asi největší ohlas, a to pornočíslo 10 je bohužel již rozebrán stejně jako čtyři první čísla a číslo 8.

Přesto nepropadejte panice, protože právě v těchto dnech se sestavuje definitivní podoba dalšího vydání, tentokrát s hrozivým číslem 13!

č.10

č.2

č.6

č.7

č.9

č.1

č.11

č.12

č.3

č.4

č.5

č.8

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz