Petr Hájek

Petr Hájek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Živel mluvil s Hájkem a Cibulkou, mapuje elektro-scénu v Praze a v Brně

  • 3
Nové číslo časopisu Živel, který se drží v podtitulu přívlastku "technooptimistický", čtenáře nudit nebude. Přináší rozsáhlou sondu do pražské a brněnské nezávislé elektronické scény, ale i rozhovory s "hradním provokatérem, spisovatelem a novinářem" Petrem Hájkem a disidentem Petrem Cibulkou.

"Živel 32 pojednává o problému, jestli se hodnotné informace ztrácejí v médiích něčí vědomou činností, nebo proto, že ve světě, kde je "každej sám za sebe", je už vlastně všechno jedno," napsal mimo jiné v úvodním slově lp fish.

Hudba je v časopise vždy mocně zastoupena. Autoři připravili profil skupiny MGMT a Brendana Perryho známého svým vystupováním ve slavné kapele let minulých - Dead Can Dance. Tuzemskému publiku také přibližuje britskou popovou stár vystupující pod pseudonymem M.I.A.

Mladší generaci ve výběru témat zastupuje modelka a kandidátka Pirátské strany Olivie Brabcová a komiksový kreslíř Kakalík. "Ten pro toto číslo Živlu vytvořil i originální komiks Hydrofalus," uvedl v anotaci nového čísla za redakci Morten.

Nechybí ani tradičně otevřená témata Živlu: jde o články o prvních komunách, rituálech satanismu, ale také o aktuální situaci na tuzemském a světovém drogovém trhu.

Obálka 32. čísla časopisu Živel

Živel se věnuje i newyorské přednášce fotografa Roberta Franka, či brněnskému referátu Joela Petra Witkina. Protože je Živel věrný své tradiční grafice, najdou zde čtenáři známé fotografie v novém, černobílém "uvedení".

V rubrice Fikce si lze přečíst ukázku z připravovaného filmového sci-fi scénáře Ondřeje Štindla a Josefa Bolfa Mondschein. Exkluzivní příloha Živlu číslo 32 má název Heartsnatcher a jde o výběr skladeb zpěváka a skladatele islandských Gus Gus Daníela Agústa.