Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani ženy nestárnou. Nejstarší české herečce Zitě Kabátové je 99 let

  3:38aktualizováno  13:32
Je to neuvěřitelné, ale Zita Kabátová, zejména ve 30. a 40. letech herecká hvězda první velikosti, slaví v pátek 27. dubna 99. narozeniny. Až do tohoto pozdního věku zůstává elegantní dámou českého filmu.

Zita Kabátová | foto: archiv Zity Kabátové

Zita Kabátová a Jan Pivec ve filmu Muži nestárnou

Zita Kabátová a Jan Pivec ve filmu Muži nestárnou

"Už mu ji proboha dejte, nebo si počká ještě na čtvrtou generaci!" To je patrně nejslavnější filmová věta Zity Kabátové ze závěru snímku Vladimíra Slavínského Muži nestárnou (1942). Představuje zde ženu ve třech životních etapách, jejím protihráčem je Jan Pivec. Coby s třicetiletou atraktivní vdanou ženou s ní má jako student krátký poměr. Po letech se neúspěšně uchází o její dceru a ve finále jej Kabátová, namaskovaná za bělovlasou babičku, přistihne ve skleníku v objetí se svou vnučkou.

V době, kdy natáčela svůj nejslavnější film, už měla Zita Kabátová za sebou bohatou hereckou kariéru. Pražská rodačka z umělecké rodiny, jejímž strýcem byl kabaretiér a první český filmový herec Josef Šváb - Malostranský, začínala už jako dítě v ochotnických divadlech. Od poloviny 30. let prošla několika profesionálními scénami, její doménou se ale brzy stala práce před filmovou kamerou.

Filmovou kariéru Zity Kabátové zahájil v roce 1936 sentimentální, avšak velmi úspěšný film Světlo jeho očí. Vizáž a způsob vystupování ji předurčovaly především k rolím v romantických filmech, režiséři ale často a rádi využívali i jejího komediálního talentu. V její filmografii nechybějí ani historické a kostýmní filmy jako např. Počestné paní pardubické.

Zahrála si po boku většiny nejslavnějších milovníků českého meziválečného filmu: Oldřicha Nového, Ladislava Boháče, Otomara Korbeláře, Zdeňka Štěpánka či Raoula Schránila. Třikrát ztělesnila hlavní ženskou roli ve filmech s Vlastou Burianem: Provdám svou ženu, Zlaté dno a samozřejmě v jedné z jeho nejslavnějších komedií, Přednostovi stanice.

Zita Kabátová a Vlasta Burian

Zita Kabátová a Vlasta Burian

Zita Kabátová a Vlasta Burian ve filmu Přednosta stanice

Zita Kabátová a Vlasta Burian ve filmu Přednosta stanice

Protože se ani Zita Kabátová stejně jako velká část filmových hvězd její generace nevyhnula v období okupace natočení několika německých filmů, ve kterých účinkovala pod pseudonymem Maria von Buchlow, po skončení války jí byla zakázána veřejná umělecká činnost. V pozdějších letech nesměla filmovat z politických důvodů, jejím manželem byl veslařský olympionik a politický vězeň Jiří Zavřel.

Zita Kabátová

Zita Kabátová

V 50.–70. letech hrála ve venkovských zájezdových představeních a estrádách, vydělávala si výtvarnou činností a k filmu se nejblíže dostala jako vedoucí několika pražských kin. Ostatně, na v té době protežovaný typ filmových rolí, nejrůznější "ženy z lidu", traktoristky, dojičky a úřednice, by asi ani její dámská elegance nebyla příliš vhodná...

Na milost vzala Zitu Kabátovou po filmové stránce paradoxně až 70. léta, ve většině snímků směla ale natočit jen malé, epizodní role. I některé z nich však patří k ozdobám její filmografie, jako třeba čerstvá novomanželka paní Opatrná z komedie Ladislava Smoljaka a Zdeňka Podskalského Kulový blesk (1978).

Zita Kabátová

Zita Kabátová

Několika výrazných rolí se Zita Kabátová dočkala až po změně politického režimu v 90. letech, kdy si zahrála v tak slavných filmech jako Zapomenuté světlo, Babí léto nebo Želary. Její zatím poslední filmovou rolí, kterou vytvořila už upoutána na lůžko (od roku 2005 je po zlomenině krčku v péči pražské motolské nemocnice), je pacientka ve snímku Hodinu nevíš... z roku 2009.

Aerobiograf pro pamětníky aneb Všechno nejlepší, paní Kabátová!

28.-29. dubna, Praha, kino Aero

K poctě 99. narozenin Zity Kabátové uspořádalo pražské kino Aero nostalgický víkend, který návštěvníky přenese zpět do 30. a 40. let. Vstupenka na dva české klasické filmy bude stát opět pouhých 5 Kč, v sále se bude prodávat eskymo a dámám bude nabídnuta květina. Už u vstupu naladí diváky výstava starých filmových plakátů a swingová hudba.
Aerobiograf nabídne čtyři kultovní filmy ze zmiňované doby a jednu filmovou novinku, která vzdává hold éře němých filmů. Oslavenkyně, která se bohužel už nemůže zúčastnit osobně, ale návštěvníci jí budou moci napsat přání k narozeninám, které jí bude doručeno, pozdraví diváky alespoň z plátna ve filmu Život je krásný (režie Ladislav Brom, 1940). Ten přehlídku zahájí. Ve filmu se Zita Kabátová objeví po boku vždy oslňujícího Oldřicha Nového. Na neděli je pak připraven "věčně zelený" Nového a Fričův Kristian. Nabídku doplní v sobotu americké Plynové lampy z roku 1944 s Ingrid Bergmanovou, v neděli pak nesmrtelná Casablanca s Humphreym Bogartem. Jedinou filmovou novinkou je pětioscarový The Artist, který bude promítnut v sobotu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz