Škola Na Výsluní, snímek ze seriálu

Škola Na Výsluní, snímek ze seriálu - Škola Na Výsluní, snímek ze seriálu | foto: Česká televize

Žilková se Na Výsluní učí krotit sedmáky

Česká televize začala natáčet seriál Škola Na Výsluní. Svůj boj o přežití v něm svádí nejen venkovská škola v blízkosti Prahy, ale také nová třídní učitelka nechvalně proslulých sedmáků v podání Veroniky Žilkové.

"Hraju učitelku poprvé v životě. Už jsem hrála dojičku, zdravotnici a manželku učitele. Jsem ráda, že televize po dlouhé době dělá seriál pro děti, ne o dětech," řekla Žilková. Učitelka Kabátová se vrací za katedru po 15 letech, během nichž pečovala o svou neslyšící dceru Lenku.

Po své první hodině v nové třídě uslyší slova starší kolegyně: "Znáte zásady první pomoci kantorovi? Teplo, ticho, tupo, tuzemák a transport ze školství". Jestli se jimi bude řídit, zjistí diváci během sledování 13 půlhodinových dílů. Vysílat se budou příští rok během nedělních podvečerů.

Autory námětu a scénáře jsou Eva a Ivo Pelantovi společně se Zdenou Svobodovou. Režie se ujal Miroslav Balajka, který spolupracuje s kameramanem Romanem Pavlíčkem. Děj příběhu je jednoznačný - relativní blízkost velkého města přináší nebezpečí, že rodiče mohou své děti kdykoliv přehlásit na jinou školu, a její venkovská "kolegyně" tak ztratí nutný počet žactva k přežití.

Největším problémem bude tedy boj o zachování školy, o jejíž budovu navíc usiluje nevybíravým způsobem i místní podnikatel Danda, výrobce stejnojmenných čokoládových tyčinek.

Hlavními hrdiny a hrdinkami jsou žáci a žákyně sedmé třídy, která v době, kdy seriál začíná, je nejhorší na škole. Jejich nová učitelka Kabátová si ale umíní z nich vytvořit kolektiv, který se dokáže postavit jak za malou, tak i za velkou a zásadní věc. "Je to o zlobivých dětech a já mám ráda zlobivé děti, protože zlobivé děti jsou osobnosti," dodala Žilková.

Dějem se také prolínají příběhy dalších učitelů, dětí a jejich rodičů i prarodičů. V rolích dospělých se představí mimo jiné Pavel Řezníček, Milena Steinmasslová, Rudolf Hrušínský, Pavel Kříž, Oldřich Vízner nebo Miroslav Táborský.

,