Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žilková a Stropnický v (únosné) knize

  1:51aktualizováno  1:51
Když se obchodně ambiciózní nakladatelství XYZ rozhodlo vydat Veronice Žilkové (1961) a Martinu Stropnickému (1956) knihu 2 v 1, jistěže počítalo s jejich popularitou.

Český lev - Veronika Žilková a Martin Stropnický | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Ale nejde o publikaci, která stojí pouze na ní. To, co tihle dva herci – a v posledních letech i životní partneři – v titulu 2 v 1 předložili, snese kritéria  docela vkusné publicistiky.

Fejetony, glosy a sloupky
Pouze ilustrační snímky od Agáty Hanychové, která vystudovala obor fotografie, jsou očividnou úlitbou mediální využitelnosti této dcery Veroniky Žilkové (ta Agátu ve svých textech i nejednou zmiňuje).

Nemluvím o portrétech obou protagonistů, ty Hanychová pořídila jednoduše a přirozeně; hovořím o záběrech lidí z pláže, které občas přeruší tok slov – jde o zcela průměrné žánrové snímečky, navíc ani námětově nekonvenující psaným příspěvkům.

Žilková tvoří texty, jež by se daly označit za fejetony, Stropnický glosy a sloupky. Žilková střídá délku, čerpá ze své osobní i širší rodinné minulosti, nezdráhá se na sebe prozradit intimity.

Stropnický v sobě nezapře někdejšího diplomata a politika, glosuje převážně věci veřejné, a to v rozsahu stabilním; vymezuje mu je, sluší se dodat, deník, který právě držíte v rukou (zde je tiskne v pražské příloze).

Když si dva vyhovují
Žilková je – pro někoho možná překvapivě – takzvaně vypsaná, docela zručná, má okamžiky trefných formulací (že by následek mj. sepisování scénářů pro pořad Tele Tele?). Její příspěvky mají v knize větší šťávu. Stropnický mívá potíže s tím, co bývá na sloupcích možná vůbec nejtěžší – s pointou, začátek a střed jeho textíků bývá lepší než jejich konec.

Svázáni jdou zde sice do jedné knihy, ale každý z nich v ní mluví sám za sebe, jako svéprávná a nezávislá autorská bytost. Jejich texty se tu víceméně pravidelně střídají, někdy na sebe volně navazují v námětech, ale to díky dodatečné editorské kompozici, nikoliv proto, že by s tímhle záměrem už vznikaly.

Nicméně v knize 2 v 1 autorsky více pomáhá Žilková Stropnickému než naopak – kdyby se ta vazba oddělila, jeho texty budou více nahé, bezprizorní.

Nevíme, jak v životě, ale ve svazku 2 v 1 si Žilková se Stropnickým názorově vyhovují. Nikoliv, že by se vzorně a láskyplně doplňovali, nýbrž každý si jede po své názorové koleji, ale ty koleje jsou si docela blízko v tom, že ani jedné z nich nechybí ironie, odstup, určitá životní zkušenost, ale také neokoralost, schopnost uchovat si aspoň trochu tzv. normálnosti. Ta kniha je populár, který neoblbuje. Což je v téhle zemi docela úspěch.

Veronika Žilková, Martin Stropnický - 2 v 1
Fotografie Agáta Hanychová. Nakladatelství XYZ, Praha 2007, 198 stran, doporučená cena 199 korun.
Hodnocení MF DNES: 50 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Najdete na iDNES.cz