Zikmund, Čapek, Saudek. Český film hledá reálné hrdiny

  • 4
Platilo, že český film se dělí na levné lidové komedie a prvotiny o různých zoufalcích, v branži přezdívané „chcípácké“. Zdá se, že karta se obrací, přibývá děl, která stavějí na skutečných legendách a příbězích.

Po portrétu zpěvačky Marty Kubišové Magický hlas rebelky se do kin od 4. září chystá Století Miroslava Zikmunda. „Jejich cesty známe,“ říká autor filmu Petr Horký o dvojici Hanzelka-Zikmund, „ale co víme o jejich životě? Jaké měli lásky, zda museli s režimem spolupracovat, kde brali peníze, proč byli průkopníky erotismu?“

Všechny otázky hodlá filmař zodpovědět. Jiří Hanzelka již nežije, ale Zikmund  dal režisérovi k dispozici své deníky, které si píše osmdesát let. „Ještě na oslavě svých pětadevadesátin si zatancoval,“ říká Horký o slavném cestovateli, který prý do filmu ani jednou nezasáhl.

Jiný objev slibuje týden poté hraný dokument Ztracen 45. Také vychází z deníků,  osobních i cestovních záznamů Jarmily Čapkové, manželky Josefa Čapka, od počátku 30. let do roku 1947. „Začínají zklamáním z vychladlého manželství a končí zoufalým hledáním ztraceného muže v troskách nacistického Německa,“ shrnuje režisér Josef Císařovský. Traduje se, že malíř zemřel na jaře 1945 v Bergen-Belsenu, ale z deníku plyne, že český tlumočník britské armády v koncentračním táboře viděl Josefa Čapka živého ještě tři dny po konci války. A jeho žena rozvinula pátrání, které film rekonstruuje.

Na čapkovské polodetektivce se podílí Česká televize - stejně jako na dokumentu o posledním československém politickém vězni, jenž zemřel ve vězení. Film Pavel Wonka se zavazuje natočila Libuše Rudinská a do kin přijde v listopadu.

Ne všichni filmaři však zůstávají u dokumentu. Třeba Fotograf, jejž točí Irena Pavlásková s Karlem Rodenem v titulní roli, se inspiroval osudy fotografické legendy Jana Saudka. „Můj život byl beznadějně nudný, ale jinak dobrý, samá legrace, občas kapavka,“ bilancuje se svou typickou nadsázkou Saudek. Díky honoráři za spolupráci na scénáři prý mohl týden hýřit: „A teď si zase něco našetřím, protože po premiéře plánované na leden 2015 se určitě vyrojí pár žalob!“

Dva díly, padesát milionů

Na příští léto je předběžně ohlášen Jan Žižka psanec, podle režiséra Petr Jákla „historické akční drama na motivy skutečného příběhu“. A podzim 2015 slibuje ve dvou dílech, v září a listopadu, případ antihrdiny Gangster Ka.

Se sloganem „Varování ministerstva vnitra: peníze mohou zabíjet“ totiž volně vychází z reálných kauz knih Jaroslava Kmenty, diváci tedy najdou podobnost s uprchlíkem před zákonem Radovanem Krejčířem.

Režisér Jan Pachl začne točit v prosinci, pak vyrazí do Jihoafrické republiky a na Kanárské ostrovy, pro vedlejší role najde zahraniční herce. A kdo bude  protihráčem Hynku Čermákovi v titulní úloze? „Líbil by se nám Ivan Trojan,“ napovídá producent Adam Dvořák. Za dva filmy utratí padesát milionů korun.