Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal v dubnu letošního roku od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal v dubnu letošního roku od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zesnulý Mackerras získal s Českou filharmonií prestižní cenu Gramophone

  • 0
Nahrávka Symfonických básní Antonína Dvořáka v podání České filharmonie pod taktovkou Charlese Mackerrase získala jednu z letošních cen známého britského hudebního časopisu Gramophone. Dirigent, který zemřel letos v červenci, byl známým propagátorem české hudby.

Česká filharmonie byla na cenu pro nejlepší nahrávku orchestru nominována hned dvakrát - kromě nahrávky Dvořákových Symfonických básní i za nastudování páté a šesté symfonie Bohuslava Martinů, ovšem pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Třetím nominovaných albem v této kategorii byly Mozartovy symfonie, které se Skotským komorním orchestrem nahrál opět Charles Mackerras (o dirigentově odchodu čtěte ZDE).

Nahrávkou roku bylo vyhlášeno album s hudbou renezančního anglického skladatele Williama Byrda v podání britského souboru The Cardinall´s Musick, umělkyní roku se stala americká mezzosopranistka Joyce DiDonatová. Ta získala také ocenění za nejlepší recitál za nahrávku skladeb Gioacchina Rossiniho.

Kvarteto Pavla HaaseV nominacích se kromě České filharmonie objevilo i české Kvarteto Pavla Haase za album s prvním a druhým smyčcovým kvartetem Sergeje Prokofjeva. Cenu Gramophone si v této kategorii nakonec odnesla nahrávka Beethovenových houslových sonát v podání Isabelle Faustové a Alexandera Melnikova.

Cenu za celoživotní dílo dostal devětasedmdesátiletý rakouský klavírista a československý rodák Alfred Brendel, který před dvěma lety ukončil koncertní vystupování. Brendel se narodil v Loučné nad Desnou v Jeseníkách, většinu života prožil v Rakousku a v Anglii.

,