Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výměna názorů soutěži svědčí, říká ředitelka soutěže Czech Press Photo

  8:47aktualizováno  12:29
Každý rok se v soutěži Czech Press Photo objeví tisíce fotografií, z nichž porota vybírá ty nejlepší snímky. Aby se u toho nepozabíjela, hlídá ji ředitelka akce Daniela Mrázková. "Výměna názorů a argumentů soutěži svědčí," řekla čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Ředitelka soutěže Czech Press Photo Daniela Mrázková | foto: archiv ČRo / Šárka Ševčíková

Odpovědi Daniely Mrázkové najdete ZDE

Ředitelka soutěže Czech Press Photo odpovídala na dotazy čtenářů iDNES.cz.

Do letošního ročníku se přihlásilo 288 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 3 744 fotografií. Jejich práci posuzovalo jedenáct porotců v čele Andrejem Reiserem (víc o porotě najdete zde). Vítězem se nakonec stal Stanislav Krupař z Reflexu se snímkem, jenž vznikl při nepokojích na severu Čech. "Nemám vůbec radost z jejího tématu, ale je to důležité a skvěle podané svědectví," řekla o vítězném "oknu" ředitelka soutěže Mrázková v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Fotogalerie

"Czech Press Photo mělo prostě od prvopočátku ambici být platformou pro zveřejňování osobních svědectví fotografů. Tedy i těch, která z nejrůznějších důvodů vzdor své závažnosti a kvalitě nenacházela v médiích uplatnění. Dnes, po patnácti letech, lze konstatovat, že se to daří. Soutěž se stala významným místem pro konfrontaci kvalit práce fotografů, inspiruje je k intenzivnímu osobnímu nasazení, a dokonce je provokuje k tomu, že se pouštějí do práce i na tématech, na něž nemají zakázku a pro která uplatnění teprve hodlají hledat," řekla Mrázková k patnáctému výročí.

Vyberte nejpůsobivější snímek letošní soutěže

Nelíbí se vám vítězná fotka? Portál iDNES.cz vyhlašuje anketu o vlastního vítěze. Na přání čtenářů jsem anketu rozšířili i o oceněné fotografie, které se umístily na druhých a třetích místech. Ovlivněte výsledky i vy. Vítěze ankety vyhlásí zástupci soutěže 15. listopadu. Na ceremoniálu, kde převezmou ceny i další fotografové, obdrží křišťálový objekt a iPad2.

Letošní ročník je již sedmnáctý v pořadí. Přestože se najde stále řada kritiků, kteří nesouhlasí s výběrem oceněných fotek i se samotnou organizací (jeden z ohlasů čtěte zde), Mrázková se nenechává zviklat a stále doufá v naplnění svého přání.

"Osobně jsem přesvědčena, že obrazovou kvalitou i hloubkou výpovědi se naši fotografové svým mezinárodním kolegům dávno vyrovnají – a navíc mají něco, co většina z nich nemá: smysl pro poezii, absurditu, humor. Samozřejmě tam, kde to téma dovolí...," dodává v on-line rozhovoru.

Na dotaz, zda se jí v souvislosti se soutěží vybaví jedna konkrétní fotografie, měla jasnou odpověď. "Ano, snímek psa plovoucího při povodních na Moravě ulicí Uherského Hradiště. Jejím autorem je Petr Josek a je to zřejmě nejslavnější fotka Czech Press Photo. Lidé ji milují a dodnes dotiskujeme plakáty s tímto snímkem," upřesnila.

Mrázková je autorkou 21 knih o fotografii vydaných doma i ve světě (Fotografovali válku, Příběh fotografie, Cesty čs. fotografie, Saudek a další), kurátorkou více než pěti desítek souhrnných fotografických výstav prezentovaných v řadě zemí (Co je fotografie, Jiné Rusko, Paměť, Obrazy války  a další). Dále je podepsaná pod filmovými i televizními dokumenty o fotografii a fotografech (Svět Josefa Sudka, Příběh české a slovenské fotografie a další) a pravidelně zasedá v mezinárodních porotách fotografických soutěží (World Press Photo, Pictures of the Year atd.). Je zakladatelkou a organizátorkou soutěží a výstav Czech Press Photo.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz