Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy v pokušení napsala písařka, autor Vejdělek si zatím přestavěl byt

Exkluzivně   9:53aktualizováno  12:42
Napsat filmový scénář je dost těžký úkol, zvlášť pro dysgrafika, který pravidelně nepropadal z mateřštiny jenom proto, že jeho strýc obětavě spal s češtinářkou.

Navíc na rozdíl od ostatních činností spojených s filmem, při kterých se kolem vás stále motá spousta lidí ochotná pomoci, je scenáristika osamělá, nevděčná, udolávající dřina, kterou dokáže vydržet jen skutečně zocelený jedinec dohnaný k psaní buď jakýmsi tajemným vnitřním pnutím nebo nezaplacenými účty.

Jak vznikal film Ženy v pokušení

Jiří Vejdělek exkluzivně pro iDNES.cz popisuje úskalí i slasti tvůrčího procesu

Není proto divu, že jsem vždy ochoten udělat téměř cokoliv, abych měl důvod se té úmorné lopotě vyhnout. Při psaní scénáře k Ženám v pokušení to nebylo jiné.

Od okamžiku, kdy jsem si na stůl položil prázdný list papíru, aby mě svou panenskou neposkvrněností provokoval k tvorbě, jsem stihl: položit nové podlahy v celém bytě, zbrousit je a nalakovat, promazat veškeré panty u dveří, vyměnit všechny žárovky, včetně funkčních, natřít zábradlí na balkóně a několikrát umýt auto a naleštit ho. Vzhledem k tomu, že žádné nevlastním, doufám, že to sousedovi alespoň udělalo radost.

Z natáční filmu Ženy v pokušeníZ natáční filmu Ženy v pokušení

Určitě bych stihl i vymalovat, vyprat a vyžehlit pečlivě všechno prádlo včetně ponožek, nebýt toho, že mě vyrušila má neodbytná múza jménem - Konečný termín.
"Tak, jak jsi na tom?" vyzvídal spoluproducent.
"Skvěle, už to mám skoro po kupě," lhal jsem do telefonu.

Nebudu se přeci vytahovat tím, že jsem za celé týdny v návalu inspirace napsal sotva dvě holé věty, které jsem navíc předevčírem po zralé úvaze zase škrtl.

Z filmu Ženy v pokušení
"Výborně," radoval se hlas na druhém konci. "Po víkendu jdu na oběd s distributorem a na golf s lidmi od televize. Mohl bych jim to podšoupnout. Stihneš to?"
"Jasně," chvástal jsem se a od toho momentu nepřetržitě chrlil slova na papír.

Najatá písařka, patřičně nevzhledná, aby mě zbytečně nerozptylovala, všechno přepisovala do počítače rychlostí šest set úhozů za minutu. Odjakživa příšerně škrábu a unavená ruka dělala mé písmo ještě nečitelnějším.

Jiří VejdělekTa chudinka to po mě vůbec nemohla rozluštit, ale protože se mi to styděla říct, raději jen tipovala, co jsem měl vlastně na mysli. Takže musím přiznat, že většina nejlepších nápadů a nejvtipnějších dialogů pochází od ní.

Poslední scénu jsme dopsali přesně v okamžiku, kdy před domem zatroubilo producentovo auto. Ještě horký text jsem vytáhl z tiskárny a na titulní stránku připsal - 11. verze – abych nikoho z těch, kdo odteď budou scénář číst, nenechal na pochybách, kolik námahy a odříkání mě stál.

Ženy v pokušení

Z filmu Ženy v pokušeníČtyřicátnice Helena, uznávaná odbornice na manželské problémy, jednoho dne zjišťuje, že se dostala do situace, jaké řeší se svými pacienty. Její doposud milující a milovaný manžel je přistižen in flagranti s mladší ženou a Helena brzy bezradně stojí na prahu nového života. Dvacetiletá dcera Laura chce být matce oporou, zároveň se však potýká s nástrahami vlastní první opravdové lásky. Pomocnou ruku nabízí k Helenině zděšení i matka Vilma, bývalá herečka, která na všechny situace aplikuje svéráznou školu života. Tři docela rozdílné ženy zjišťují, jak moc jsou si podobné a že pokud se má něco vyřešit, chce to nadhled, humor a neztrácet hlavu ani naději.

Režie: Jiří Vejdělek
Hrají: Eliška Balzerová, Lenka Vlasáková, Veronika Kubařová,Vojtěch Dyk, Jiří Macháček, Roman Zach
Česká premiéra: 18. 3. 2010


Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Už i Mel Gibson coby drsný dědeček musí zjihle slzet

Do druhého dílu komedie Táta je doma přibyl Mel Gibson

Smutné konce stárnoucích akčních hrdinů by byly veselejší, kdyby v rolích dědečků mohli bavit. Jenže celý svět by Mel...

VIDEO: Herečtí manželé Krasinski a Bluntová střeží Tiché místo

Nový trailer filmu Tiché místo (A Quiet Place)

Herec John Krasinski režíruje sebe a svou manželku Emily Bluntovou v psychologickém thrilleru Tiché místo, jehož...

Pitt či Cruise v popředí, vrah Manson v pozadí. Tarantino chystá retro

Quentin Tarantino v pražském studiu při nahrávání filmové hudby k westernu The...

„Nejde o Charlese Mansona, jde o rok 1969,“ prohlásil Quentin Tarantino o svém příštím projektu. Případ vraha Sharon...Najdete na iDNES.cz