Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženské sobectví od pískoviště až na hřbitov

  12:38aktualizováno  12:38
Jak ženy manipulují s muži. Do této jediné věty se dá shrnout filmová novinka Kuličky debutující režisérky a scenáristky Olgy Dabrowské.

Z filmu Kuličky | foto: Cinemart

Kuličky jsou vlastně čtyři povídky o ženách různého věku a životního stylu, jež dohromady složí příběh celého lidského života, který byl díky manipulaci s druhými prožit podle plánu a zároveň ze stejného důvodu promarněn.

Z filmu KuličkyJednotlivé příběhy se tak odehrávají na dětském pískovišti, technoparty i na katolické faře a završují se ve spokojené domácí rutině dvou starých lidí, kterou už nemůže narušit nic – ani smrt.

Prolog Svatba ukazuje zdánlivě nevinnou hru nejmenších, druhá část Maminčin andílek zachycuje partičku dospívajících lidí, Mravní imperativ zavede diváky na faru a závěrečná Pomalu, ale slábnu se soustředí na dění v bytě dvou důchodců.

Různé varianty situací
Filmové podobě Kuliček předcházelo několik verzí scénáře. I tak Dabrowská kvůli autenticitě upravovala texty i na place, kde vytvářela různé varianty situací a konzultovala dialogy s herci a neherci.

Natáčení zabralo dvacet dní v průběhu let 2006 a 2007. Filmaři během nich navštívili různá místa v Praze a jejím nejbližším okolí. Zajímavostí je, že v každé povídce si zahrál v komparsu někdo ze štábu.

Z filmu KuličkyPod producentským dohledem Čestmíra Kopeckého se tvůrcům podařilo jako první obsadit povídku Maminčin mazánek. První klapka ovšem padla na pískovišti, u prvního záběru Svatby.

"Na tuto povídku jsme měli pouhé dva natáčecí dny. V říjnu a listopadu jsme natáčeli povídku Pomalu, ale slábnu a poté byla poměrně dlouhá doba na přípravu povídky odehrávající se na faře," vzpomíná produkční Petr Koza.

"Potřebovali jsme jarní atmosféru, sluníčko, měla to být velikonoční povídka, točili jsme ji sedm dní v dubnu," dodává a zároveň podotýká, že na už zmíněného "mazánka" došlo o další půlrok později.

Z filmu Kuličky"Většinu herců už jsme měli vybraných, ale příprava nám zabrala celé léto a kvůli časovým dispozicím herců a náročnosti příprav technoparty jsme natáčeli až v září roku 2007," vysvětluje Koza.

Olga Dabrowská proslula jako spoluautorka námětu a scénáře ke kultovním Samotářům - psala jej společně s Petrem Zelenkou. S ním spolupracovala i na Knoflíkářích nebo na snímku Mňága: Happy End.

"Milí muži, dejte si na nás pozor! Chcete nás zneužít. Chcete nás ovládnut. Chcete nás opustit. Nemáte šanci. Bude to naopak," vzkazuje Dabrowská mužům, kteří se na Kuličky chystají.

KULIČKY
komedie, ČR 2008, 75 min., přístupný, režie: Olga Dabrowská, hrají: Tereza Nvotová, Vladimír Škultéty, Jaromír Nosek, Libuše Balounová, Ester Kočičková
Premiéra 1. května 2008
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz