Žena za pultem žila až příliš nevázaným sexuálním životem

  9:51aktualizováno  9:51
Knižní encyklopedie Seriály od A do Z, která právě vychází v Edici ČT, napočítala za půl století na dvě stě třicet pět českých seriálů. A to její autor Jiří Moc už nestihl do výčtu zahrnout třeba právě uváděné Přešlapy Primy či nedávno dotočený Okresní přebor Novy.

Legendární „erotická“ scéna ze seriálu Žena za pultem | foto: Česká televize

První díl prvního původního československého televizního příběhu na pokračování jménem Rodina Bláhova se vysílal 9. prosince 1959, a to živě. Nesl název V novém bytě, hráli v něm otce Ilja Prachař, matku Stella Zázvorková, syna Ladislav Trojan, dceru Jiřina Jirásková a do týmu scenáristů brzy přibyl začínající Jaroslav Dietl. Málokdo si tehdy uměl představit, jaká smršť brzy bude následovat.

Nevázaná Žena za pultem

Encyklopedie Seriály od A do Z sleduje vývoj seriálové tvorby podrobně na všech stanicích od nejstarší Rodiny Bláhovy, jejíž každé další pokračování si vyžádali diváci a z níž se dochovaly jen dva neúplné díly, až po nejnovější cyklus příhod z redakce módního časopisu Dokonalý svět, který se teprve chystá na obrazovky Novy.

Před půlstoletím ještě chvíli trvalo, než se tehdy jediná Československá televize vrhla na seriály ve velkém. Po Rodině Bláhově následovali v roce 1963 velmi populární Tři chlapi v chalupě a po třech letech pak stále reprízovaná klasika Eliška a její rod. Roku 1967 již vznikly seriály dva, vedle hudební Písně pro Rudolfa III. ještě polozapomenutý Soudce Stokroč, ve kterém hlavní roli fotbalového rozhodčího vytvořil Lubomír Lipský.

Jana Štěpánková a Miloš Kopecký v seriálu Nemocnice na kraji města

Nejvíc seriálů se rodilo v 80. letech, a pak zase až v současnosti; letos jich bylo devět a loňská produkce patnácti titulů tvoří zatím historický rekord. Knižní lexikon však prostřednictvím zákulisních zajímavostí oživuje nejen známé legendy typu Nemocnice na kraji města, nýbrž i dávné seriály s pohnutým osudem, které si vybaví už jen hrstka znalců či pamětníků.

Tak třeba seriál z roku 1972 Ctná paní Lucie, jemuž se přezdívalo česká Angelika, záhadně zmizel; nezbyl ani záběr. Traduje se, že jeho osud zpečetil Gustáv Husák, který se prý nechal slyšet, že středověcí trubadúři by měli vyklidit obrazovku novým hrdinům socialistické práce.

Ale i ty si režim bedlivě hlídal: zatímco se národ bavil upachtěnou erotikou Ženy za pultem, ve vedení komunistické strany se postelové scény probíraly s pochybami, zda je vhodné, aby "soudružka žila tak nevázaným sexuálním životem".

ze seriálu Kamarádi

Některé seriály měly více verzí, třeba česká Dreyfusova aféra z 60. let se před patnácti lety dočkala nové podoby v koprodukci s Francií. Na dětské Kamarády s Markem Ebenem v roli Válečka zase zkoušeli po čase navázat Kamarádi dobré vody, jenže s partou pionýrů už taková zábava nebyla.

Kam zmizely?

Politika se na seriálech vůbec často podepisovala. Ke kuriozitám patří nikdy nespatřený Letící Delfín, jehož děj se točil okolo výroby letadel v továrně Aero Vodochody; dokončil se roku 1989, a protože vzápětí padl režim, nikdy už se nevysílal – zřejmě naštěstí pro diváky. Naopak ještě krátce před Listopadem se pozastavoval cyklus Malé dějiny jedné rodiny, protože jeho herci tehdy podepisovali různé petice, například za propuštění Václava Havla.

A ještě jedna připomínka totalitních seriálů: Pátá stanice z roku 1985 vyprávěla o stavbě sovětského ropovodu Družba. Kdo by se jí s odstupem rád pobavil, má smůlu: Pátá stanice se ztratila neznámo kdy a kam. Podle knížky z ní zbyla jen písnička skupiny Olympic Svítit a hřát.
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

RECENZE: Trosečník sibiřský popisuje putování po SSSR klukovskýma očima

Obal knihy Trosečník sibiřský

Takové dobrodružné cestování po velké zemi by možná chtěl zažít leckterý kluk. Pokud by ovšem tou zemí nebyl zrovna...

Vycházejí poslední ztracené povídky F. S. Fitzgeralda. Nechybí jim ironie

Spisovatel Francis Scott Fitzgerald

Americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald po sobě zanechal takové množství textu, že i v roce 2018 mohou vycházet...

Nobelovu cenu za literaturu smetlo MeToo. Komu by ji dali čeští autoři?

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

Co mají společného Harvey Weinstein a Nobelova cenu za literaturu? Pramálo, amerického producenta i prozatím...Najdete na iDNES.cz