Žena za pultem bude znovu prodávat lahůdky

  • 25
Po Německu a Polsku se i tuzemští diváci dočkají opakování Ženy za pultem. Dietlův seriál o práci a soukromí prodavačky lahůdek v podání Jiřiny Švorcové bude od 3. října každý čtvrtek večer vysílat TV Prima. „Starý český seriál je dnes pro všechny televize tutovka,“ vysvětluje programový šéf Primy Miloš Zahradník, proč cyklus z archivů České televize zakoupili.

„Sám se asi na jeden díl podívám, abych si připomněl, v čem jsme žili,“ řekl včera generální ředitel ČT Jiří Balvín. „Proto by se takové věci měly vysílat.“ A proč tedy ČT neuvedla Ženu za pultem sama? „Na to, aby se těchto seriálů ujala veřejnoprávní média, ještě není doba. Navíc rozlišujeme případ od případu.“

Majora Zemana, kterého ČT vysílala za Jakuba Puchlského, by prý Balvín sám nikdy nenasadil: „Bez vysvětlivek, jak to bylo doopravdy, to není možné - a s vysvětlivkami by se zase na to nikdo nedíval.“ Návrat jiných seriálů si však nynější šéf představit umí: „Ženy za pultem proto, aby lidé nezapomněli. A třeba Dietlovy Syny a dcery Jakuba skláře by i Česká televize mohla vrátit proto, že je to prostě dobrý seriál. Ale zatím jsme to nerozhodli.“

Jako vůbec první po změně režimu „vytáhl“ Ženu za pultem zpět na světlo Fero Fenič: uvedl ji roku 1996 v kině na přehlídce Febiofest, dokonce za účasti Jiřiny Švorcové. Paradoxně sám nikdy neviděl ani jeden díl. „Nevím tedy, jestli v seriálu není skryta podrahová ideologie, která může zafugovat. Tehdy do kina přišli mladí a ohromně se bavili, dnes může být situace jiná, jak ukázaly volby. Ale bránit se tomu nedá a nemá, každý pokus o vymazání komunismu jen zvyšuje zájem o něj. Musíme se spoléhat na rozumný úsudek diváků,“ míní Fenič. Jinak zastává názor: „Nic proto tomu, ale vadí mi to vytváření mýtu, mimořádná pozornost, hlavní vysílací čas.“

Zatímco Nova se archivním českým seriálům zásadně vyhýbá, Prima už koupila Chalupáře a Malý pitaval z velkého města. Od jejich diváckého úspěchu odvozuje i očekávání úspěchu Ženy za pultem. ČT prodala seriál podle svých sazeb, jež činí tři tisíce korun za minutu. Padesátiminutový díl vyjde na 150 tisíc, dvanáct částí asi na 1,8 milionu korun. Obloženo reklamou je to cena výhodná. Pro srovnání: částka za práva oblíbeného českého filmu jako Tři oříšky pro Popelku činí asi 1,25 milionu.

Televize Prima ještě neodvysílala ani první díl seriálu Žena za pultem a už se strhla velká celonárodní debata. Strávíme a pochopíme správně všechny ty peripetie "vzorného života" prodavačky Anny Holubové?