Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena, která se nebojí točit válku

  12:12aktualizováno  12:12
Tvrdí, že vlastně jen jednou, v Sarajevu, jí šlo doslova o život. Tehdy kolem ní hvízdaly kulky. Ale daleko hůř se Maria Fulevaag-Warsinski vyrovnává s jinou vzpomínkou: na soudní ohledávání mrtvol v Kosovu, které zažila později, už pod ochranou jednotek NATO. "Šokovalo mě, že jsem byla jedním z mála novinářů, které to zajímalo. Většina reportérů se honila jen za masovými hroby, za velkými masakry, osudy jednotlivců šly mimo ně. Viděla jsem spousty mrtvých navršených na hromadě - ale také fotografy, kteří po nich docela klidně přebíhali, aby si našli místo pro lepší záběr," říká žena, která s kamerou v ruce podává svědectví o válce.
Maria Fulevaag-Warsinski - foto 2

Maria Fulevaag-Warsinski, režisérka, která natáčela v Kosovu. | foto: Dan MaternaMF DNES

Na festival filmů o lidských právech Jeden svět, jehož pražská část dnes končí, přijelo válečných dokumentaristek víc. Jejich filmy se však vesměs týkaly teritorií, kde samy autorky žijí - konfliktů na Blízkém východě, Kypru, v Nikaragui. Kdežto Maria Fulevaag-Warsinski se narodila v Polsku, pracuje v Norsku, a přesto se vydala na Balkán, odkud přivezla mimo jiné snímky Hlasy ze Sarajeva či Kosovo - z nejtemnějšího úhlu. Proč?

"Protože Norové o tom nic nevěděli, bylo třeba jim přiblížit, jak byli lidé týráni, mučeni, jak v tamních lágrech vůbec žili," nepřipustí režisérka, že by snad pět let točila "cizí" válku. "Norská televize do projektu vstoupit nechtěla, tak jsem se tam vydala sama, jen s kamerou a jedním spolupracovníkem." Teprve na dokončení dokumentu z Kosova přispěl norský filmový institut, ale autorka byla rozhodnutá svou práci završit i bez podpory. "Řekla jsem si, že toho nenechám, dokud Miloševič nebude sedět ve vězení. Takže teď bych si snad mohla odpočinout," směje se.

Žena a válka zdánlivě nejdou dohromady, pětatřicetiletá Maria však potvrzuje, že do typicky "mužské záležitosti" mohou ženy vnést jiný pohled. "Muži většinou natáčejí hlavně akci, zajímá je přední linie, počet padlých, druh zbraní, ústup a útok, celá ta bitevní mašinérie. O tohle já nestojím. Mě zajímá příběh lidí, kteří v tom děsu žijí," říká.

Fulevaag-Warsinski shrnuje i další zkušenosti: lidé ženám prý někdy svěří důvěrnější informace, protože je používají citlivěji než muži. Zatímco válka ženy vždy vyloženě znechucuje, na muže dělá - třeba podvědomě - určitý dojem. Nadto na rozdíl od mužů, kteří vyznávají jednoznačné politické postoje, žena spíše dokáže "nefandit" ani jedné z bojujících stran. "Přesto jsem už taky potkala lidi běsnící, že nemám právo točit o jejich válce film, a přitom ho vůbec neviděli."

Výhody plynoucí z půvabů něžného pohlaví prý v téhle profesi neplatí. "Jenom si vzpomínám, to už bylo po válce, jak jsme se vydaly, plné auto samých ženských v šortkách, s kamerami a fotoaparáty, na srbské území, kde do té doby snad s výjimkou Červeného kříže neviděli cizince. Srbové na nás zírali jako na bytosti z jiné planety, zvláště na kolegyni, která tam pobíhala s kamerou v minisukni, a za ní se valily tři americké tanky."

Jedna groteskní příhoda ovšem neznamená, že se ženám s kamerou nemůže nic stát. "Naše média vysílají do konfliktních oblastí takzvané zasloužilé reportéry, kteří se ubytují v hotelu, cosi tam nafilmují, ale život neriskují, a tak si hezky střádají na důchod. Pak jsou ti druzí, co vyrazí do války na vlastní pěst. V tomhle ohledu bych nerozlišovala mezi muži a ženami - zkrátka jsou to lidé, kteří se rozhodli pro profesi válečného zpravodaje. Strach cítíme všichni. Ale taky se přihodí, že si člověk na zvýšenou hladinu adrenalinu zvykne a stane se na ní téměř závislým," přiznává se Maria Fulevaag-Warsinski. "Na druhou stranu - jak máte setřást ty hrozivé zážitky? Jen když dál pracujete. Stejně tak, jako musí žít dál ti lidé, kteří válku přežili a o kterých vyprávíme."
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz