Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena, která se nebojí točit válku

  12:12aktualizováno  12:12
Tvrdí, že vlastně jen jednou, v Sarajevu, jí šlo doslova o život. Tehdy kolem ní hvízdaly kulky. Ale daleko hůř se Maria Fulevaag-Warsinski vyrovnává s jinou vzpomínkou: na soudní ohledávání mrtvol v Kosovu, které zažila později, už pod ochranou jednotek NATO. "Šokovalo mě, že jsem byla jedním z mála novinářů, které to zajímalo. Většina reportérů se honila jen za masovými hroby, za velkými masakry, osudy jednotlivců šly mimo ně. Viděla jsem spousty mrtvých navršených na hromadě - ale také fotografy, kteří po nich docela klidně přebíhali, aby si našli místo pro lepší záběr," říká žena, která s kamerou v ruce podává svědectví o válce.
Maria Fulevaag-Warsinski - foto 2

Maria Fulevaag-Warsinski, režisérka, která natáčela v Kosovu. | foto: Dan MaternaMF DNES

Na festival filmů o lidských právech Jeden svět, jehož pražská část dnes končí, přijelo válečných dokumentaristek víc. Jejich filmy se však vesměs týkaly teritorií, kde samy autorky žijí - konfliktů na Blízkém východě, Kypru, v Nikaragui. Kdežto Maria Fulevaag-Warsinski se narodila v Polsku, pracuje v Norsku, a přesto se vydala na Balkán, odkud přivezla mimo jiné snímky Hlasy ze Sarajeva či Kosovo - z nejtemnějšího úhlu. Proč?

"Protože Norové o tom nic nevěděli, bylo třeba jim přiblížit, jak byli lidé týráni, mučeni, jak v tamních lágrech vůbec žili," nepřipustí režisérka, že by snad pět let točila "cizí" válku. "Norská televize do projektu vstoupit nechtěla, tak jsem se tam vydala sama, jen s kamerou a jedním spolupracovníkem." Teprve na dokončení dokumentu z Kosova přispěl norský filmový institut, ale autorka byla rozhodnutá svou práci završit i bez podpory. "Řekla jsem si, že toho nenechám, dokud Miloševič nebude sedět ve vězení. Takže teď bych si snad mohla odpočinout," směje se.

Žena a válka zdánlivě nejdou dohromady, pětatřicetiletá Maria však potvrzuje, že do typicky "mužské záležitosti" mohou ženy vnést jiný pohled. "Muži většinou natáčejí hlavně akci, zajímá je přední linie, počet padlých, druh zbraní, ústup a útok, celá ta bitevní mašinérie. O tohle já nestojím. Mě zajímá příběh lidí, kteří v tom děsu žijí," říká.

Fulevaag-Warsinski shrnuje i další zkušenosti: lidé ženám prý někdy svěří důvěrnější informace, protože je používají citlivěji než muži. Zatímco válka ženy vždy vyloženě znechucuje, na muže dělá - třeba podvědomě - určitý dojem. Nadto na rozdíl od mužů, kteří vyznávají jednoznačné politické postoje, žena spíše dokáže "nefandit" ani jedné z bojujících stran. "Přesto jsem už taky potkala lidi běsnící, že nemám právo točit o jejich válce film, a přitom ho vůbec neviděli."

Výhody plynoucí z půvabů něžného pohlaví prý v téhle profesi neplatí. "Jenom si vzpomínám, to už bylo po válce, jak jsme se vydaly, plné auto samých ženských v šortkách, s kamerami a fotoaparáty, na srbské území, kde do té doby snad s výjimkou Červeného kříže neviděli cizince. Srbové na nás zírali jako na bytosti z jiné planety, zvláště na kolegyni, která tam pobíhala s kamerou v minisukni, a za ní se valily tři americké tanky."

Jedna groteskní příhoda ovšem neznamená, že se ženám s kamerou nemůže nic stát. "Naše média vysílají do konfliktních oblastí takzvané zasloužilé reportéry, kteří se ubytují v hotelu, cosi tam nafilmují, ale život neriskují, a tak si hezky střádají na důchod. Pak jsou ti druzí, co vyrazí do války na vlastní pěst. V tomhle ohledu bych nerozlišovala mezi muži a ženami - zkrátka jsou to lidé, kteří se rozhodli pro profesi válečného zpravodaje. Strach cítíme všichni. Ale taky se přihodí, že si člověk na zvýšenou hladinu adrenalinu zvykne a stane se na ní téměř závislým," přiznává se Maria Fulevaag-Warsinski. "Na druhou stranu - jak máte setřást ty hrozivé zážitky? Jen když dál pracujete. Stejně tak, jako musí žít dál ti lidé, kteří válku přežili a o kterých vyprávíme."
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz