Úmrtí režiséra Krejčíka oživilo v Třebové vzpomínky na tragédii po natáčení

  16:32aktualizováno  16:32
Zesnulý filmový režisér Jiří Krejčík natočil jeden svůj film také v České Třebové. Je to dokument o revoluci. Ale i o smrti ředitele gymnázia, která s natáčením filmu souvisí.

Režisér Jiří Krejčík v pořadu České televize Krásný ztráty | foto: Krásný ztráty: režisér Jiří Krejčík v pořadu České televizeiDNES.cz

Po páteční zprávě o úmrtí režiséra Jiřího Krejčíka si mnozí vybavili jeho filmy Vyšší princip, Penzion pro svobodné pány, Svatba jako řemen či Božská Ema. Poněkud jiné je to ale u pamětníků v České Třebové. Tam si řada lidí nejspíš hned vzpomněla na snímek Maturita v listopadu.

Bezprostředně po natáčení záběrů ukončila život ředitele tamního gymnázia jeho sebevražda.

Jiří Krejčík přijel s kameramanem do České Třebové v lednu roku 1990. Chtěli natáčet v aule gymnázia diskusi mezi studenty, rodiči, ředitelem, učiteli i náčelníkem místní Veřejné bezpečnosti. Tématem bylo jednání ředitele školy v týdnu po 17. listopadu 1989. Ostře se postavil proti studentům, kteří se snažili, aby příliv revoluční vlny dosáhl i do jejich města a školy. Třeba pozváním bývalých absolventů z Prahy.

"Původně to mělo být hodinové setkání, nakonec trvalo šest hodin. Opět se potvrdilo, že ředitel nutil žáky, aby sundávali trikolory, že jména nejaktivnějších studentů nahlásil na školský odbor i náčelníkovi Veřejné bezpečnosti," vzpomíná tehdejší student Libor Tampier.

Starší učitelé tehdy navíc připomněli, že ředitel působil na začátku sedmdesátých let v prověrkové komisi a poškodil spoustu lidí.

Obhajoval neobhajitelné, vzpomíná účastník diskuse

Podle dalšího svědka bouřlivé diskuse, pozdějšího dlouholetého ředitele gymnázia Petra Poldaufa, byla nejsilnějším momentem shromáždění konfrontace studentů s ředitelem. Především chvíle, kdy se dozvěděli, že na ně poslal policii.

Setkání na půdě gymnázia začalo připomínat veřejný proces s ředitelem gymnázia v roli obviněného a režisér Jiří Krejčík ho velmi emotivně vedl.

"Svým způsobem pan režisér k nešťastnému konci ředitele nechtěně přispěl. Byl to výslech před kamerou, kdy ředitel Josef Čebiš čelil plné aule studentů a obhajoval neobhajitelné," řekl Petr Poldauf.

Druhý den přišel šok. Když ráno přišli studenti do školy, dověděli se, že ředitel spáchal sebevraždu. Otrávil se v garáži zplodinami z výfuku svého auta.

Všichni jsme tehdy brečeli, říká bývalý student

"Samozřejmě mě napadlo, že na tom neseme odpovědnost, když jsme proti němu vystoupili. Všichni jsme brečeli," vzpomínal Libor Tampier, který na jednu stranu ocenil, že se tehdejší ředitel za své jednání styděl.

"Na druhou stranu zůstává, že vyslovením mého jména mohl zásadně negativně ovlivnit můj život, protože tehdy v prvních dnech revoluce nikdo nevěděl, jak se situace nakonec vyvine," dodal.

Petr Poldauf, který se setkal s režisérem i později, odhaluje motivaci jeho příjezdu do gymnázia. "Jiří Krejčík, jehož si za jeho dílo velice vážím, chtěl sebraný materiál převzít do své vize natočení celovečerního filmu se silným tématem srovnatelným s filmem Vyšší princip - na jedné straně s padouchem a na druhé bezelstnými dětmi. Skutečnost však byla složitější, než se v tehdejším podání jevila. A když celá záležitost bohužel skončila tragicky, tak ji režisér nebyl schopen naplnit. Taky je možné, že pro film nenalezl finanční podporu," poznamenal.

Film Maturita v listopadu vznikl nakonec po deseti letech s využitím starších záběrů. Autoři přijeli do České Třebové znovu a s několika účastníky tehdejších událostí natočili vzpomínky na revoluční období.

Je příznačné, že u tohoto dokumentu uvádí filmová databáze Krejčíka nejen jako režiséra a scénáristu, ale i jako jediného herce.

Zřejmě nejen pro Petra Poldaufa jsou někdejší události na gymnáziu hořkou vzpomínkou. "Kolegů, kteří to pamatují, je už minimum. Občas se některý starší kolega k tomu vrátí, ale ne moc často. Nejen já z toho mám hořký pocit, protože konec nikdo nečekal. Lidský život je cena nejvyšší a ať udělal dotyčný co udělal, žádný hrdelní zločin to nebyl. S odstupem a s přihlédnutím ke kariéře nejednoho z politiků by se Josef Čebiš později viděl v jiném světle. Ale tehdy byla doba vypjatá."               


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

PRVNÍ DOJMY: Pět statečných zaslouží obdiv. Ale chtěli být hvězdami?

Z cyklu Pět statečných

Je opravdu zábavný, ale místy až na hraně. Protože dokumentární seriál o lidech s lehkou mentální poruchou Pět...

VIDEO: Ze slavné disneyovky se slon Dumbo stěhuje do hrané verze

Trailer k filmu Dumbo

Filmem Dumbo v režii Tima Burtona rozšíří společnost Disney sérii hraných děl založených na klasických animovaných...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz