Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela herečka Stella Zázvorková

  12:46aktualizováno  12:46
Ve věku 83 let zemřela herečka Stella Zázvorková. Skonala ráno ve svém bytě v Praze-Dejvicích. Zřejmě podlehla infarktu. Zázvorková hrála v desítkách filmů i divadelních inscenací. Poslední roli ztvárnila v Románu pro ženy.
Stella Zázvorková

Stella Zázvorková - Stella Zázvorková | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

FOTOGALERIE
Ze života Stelly Zázvorkové

OHLASY KOLEGŮ
Vašut: Se Stellou si zatančím

"Vždy jsem si velmi vážil jejích profesionálních i lidských kvalit. Myslím, že vyjádřím pocity většiny obyvatel České republiky, když řeknu, že nám všem bude paní Stella velmi chybět," rozloučil se s herečkou prezident Václav Klaus.

Skonala ve svém bytě
Zesnulou herečku objevili ráno přátelé, kteří se o ni starali. Přivolali lékaře, který dorazil po 11. hodině, ale už pouze konstatoval smrt. "Paní Zázvorková zemřela," potvrdila iDNES Hana Höschlová, blízká rodinná přítelkyně.

Do bytu dorazil i synovec herečky, filmový architekt Jan Zázvorka, který se zhroutil. Právě na něm budou přípravy pohřbu, který by se měl uskutečnit do pěti dnů.

Jako vzpomínku na populární a oblíbenou herečku uvede Česká televize dnes večer ve 21:40 na ČT1 pořad Úsměvy Stelly Zázvorkové.

Pohřeb může být v ABC
Stella Zázvorková podle Höschlové podlehla infarktu, nicméně přesnou příčinu smrti určí pitva. "Netrápila se," podotkla.

Herečka v lednu strávila několik dní v pražské motolské nemocnici kvůli lehké srdeční arytmii. "Na tento čtvrtek byla paní Zázvorková objednána na další kontrolu," uvedla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. - o hospitalizaci více zde

Höschlová připustila, že by se poslední rozloučení mohlo konat v pražském Divadle ABC, kde herečka v devadesátých letech coby host vystupovala.

"Divadlo zatím nekontaktovala ani rodina ani Herecká asociace, ale pokud je to přání rodiny nebo paní Zázvorkové, jsme ochotni v divadle poslední rozloučení uspořádat," řekl ČTK umělecký šéf divadla Milan Schejbal.

Z FILMOVÝCH A TV ROLÍ

- Anděl na horách
- Čtyři vraždy stačí, drahoušku!
- Zítra to roztočíme, drahoušku
- Kolja
- Pelíšky
- Z pekla štěstí
- Kytice
- Babí léto
- Arabela (seriál)
- Život na zámku (seriál)

V letech, ale stále vitální
V polovině dubna Zázvorková oslavila třiaosmdesáté narozeniny.  Nepřála si žádné dary, jen aby ještě chvíli žila a mohla si zahrát nějakou novou roli. Jednu už měla vybranou.

"A také jsem ráda, že už je konečně teplo, protože v té dlouhé zimě mě všechno bolelo, hlavně kolena a kyčle. Teď mě to trochu přešlo, a tak se raduji a docela si užívám," svěřila se tehdy herečka. - více zde

Jako poslední ji do svého filmu Román pro ženy obsadil režisér Filip Renč. "Dnes si zahrála tu nejsmutnější roli ve svém bohatém životě komediální herečky. Je mi strašně líto, že odešla. Doufám, že shora nám bude všem držet palce," řekl iDNES Renč. - další ohlasy na úmrtí herečky zde

Se Zázvorkovou počítal i do budoucna. "Byl by laskavý. A já bych si na to troufla, i kdyby mě měli vykopat z hrobu. Nechci, aby to znělo jako sebechvála, ale pořád ještě můžu skládat myšlenky do slov, až se sama divím," řekla herečka na počátku roku v rozhovoru pro MF DNES. - celý rozhovor zde

Legenda hrála nejprve pro mládež
Stella Zázvorková patřila k českým hereckým velikánům. Ztvárnila přes padesát divadelních a více než 180 filmových a televizních rolí. Letos na jaře dostala cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos.

Z DIVADELNÍCH ROLÍ

- Célie (Moliere: Domnělý paroháč)
- Tornádo Lou (Brdečka: Limonádový Joe)
- Elisabeth (Voskovec a Werich: Těžká Barbora)
- Mastílková (Tyl: Fidlovačka)
- Paní Boylová (Christie: Past na myši)
- Teta Berta (Burkhardt: Ohňostroj)
- Helga von Dorpová (Levin: Osidla smrti)
- Paní Parkinsová (Patrick: Tančící myši)
- Paní Váchová (Hrubín: Srpnová neděle)
- Sestra (Horníček: Třináctá sestra)

Nositelka divadelní ceny Thálie za celoživotní dílo z roku 2001 se narodila 14. dubna 1922 v Praze. Po studiích na herecké škole E. F. Buriana nastoupila do Divadla pro mládež Míly Mellanové.

Svá nejslavnější léta prožila v Městských divadlech pražských, kde působila v letech 1962 až 1990. Objevila se ale i na mnoha dalších pražských scénách - ve 40. letech to bylo divadlo Větrník, později Divadlo Satiry, Realistické divadla či Divadlo E. F. Buriana.

Mezi její blízké přátele patřili herci Jan Werich, Jiří Sovák či Vladimír Menšík. Provdala se za dalšího velikána, Miloše Kopeckého, ale po několika letech se rozvedli. Zázvorková porodila dceru Janu, která tragicky zemřela v patnácti letech.

Do srdcí diváků se Zázvorková zapsala také rolemi ve filmech, které patří do zlatého fondu české a československé kinematografie. Namátkou: Anděl na horách, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Co je doma, to se počítá, pánové ..., Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

V devadesátých letech se pak objevila v oscarovém Koljovi, pohádkách Z pekla štěstí či Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko, romantické Kytici, či příběhu o stáří Babí léto. Pro televizi natočila film Na psí knížku nebo seriál Život na zámku.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Být, či nebýt? Otázka zrozená pro komedii s Cumberbatchem

Judi Denchová, Tim Minchin, Harriet Walter, princ Charles, David Tennant, Paapa...

Jestliže znavený smrtelník zahlédne v sobotním programu slovo „pocta“, zpravidla rychle prchá k nevázanějším pořadům.

VIDEO: Tančí, svléká se a zabíjí. Jennifer Lawrence je Rudá volavka

Trailer k filmu Rudá volavka

Špionážní thriller Rudá volavka, který do našich kin přijde 1. března, zveřejnil novou ukázku. Odhaluje více z...

VIDEO: Přichází Já, Tonya. Krasobruslařka, která napadla soupeřku

Trailer k filmu Já, Tonya

Životopisný příběh Já, Tonya, který do našich kin přijde 1. března, označují distributoři za „černočernou komedii“. S...

Najdete na iDNES.cz