Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela zpěvačka Vargasová. Milenka Fridy Kahlo a „paní 45 000 litrů tequily“

  12:33aktualizováno  12:33
Byla ikonou latinskoamerické hudby, ale i nevázaného životního stylu. Přestože se v souvislosti s mexickou zpěvačkou Chavelou Vargasovou mluvilo o její konzumaci tequily a doutníků se stejnou úctou jako o jejím zpěvu, dožila se krásných 93 let. Zemřela v neděli.

"Pro strhující život přirovnávají bohémskou mexickou zpěvačku Chavelu Vargas k Judy Garland, Billie Holiday, Edith Piaf nebo Janis Joplin. Na rozdíl od nich, i když horko těžko, však kontroverzní lesbička a těžká alkoholička i ty nejstrmější pády přežila," psal loni v obsáhlém profilu Chavely Vargasové publicista Jiří Moravčík v hudebním časopise Crossroads.

Přestože na ni v posledních letech dolehly potíže spojené s věkem a chorobami, stále pracovala. Například v roce 2010 zpívala na skvělém albu irské skupiny The Chieftains a amerického kytaristy Rye Coodera San Patricio. Ač byla připoutána na invalidní vozík, po svém domě se prý, stejně jako v dobách divokého mládí, pohybovala zásadně s revolverem. A nechyběl jí šibeniční humor: "Nejraději bych zemřela v úterý, protože to je takový normální nudný den a nerada bych někomu zkazila víkend."

Chavela Vargasová
Chavela Vargasová

Jako mladá zpěvačka byla Chavela Vargasová vyhlášenou krasavicí. Její krása ale patřila ženám...

Chavela Vargasová se narodila v roce 1919 v Kostarice, ve čtrnácti se přestěhovala do Mexika, aby zde udělala hudební kariéru. Zpívala především na ulicích, později ale i v koncertních sálech a divadlech, a žila divokým životem plným alkoholu (její bratr ji překřtil na "Paní 45 000 litrů tequily") a, vzhledem ke své sexuální orientaci, milenek, mezi něž patřila i slavná mexická malířka Frida Kahlo.

Chavela Vargasová

Stejně jako krásné ženy a tequilu milovala Chavela Vargasová velké doutníky.

K lesbické orientaci se přihlásila až v 81 letech, po obdržení nejvyššího mexického státního vyznamenání. "Když jsem byla malá, řekli mi, že když se přiznám k homosexualitě, budu zatracena, exkomunikují mě ze společnosti a církve, takže jsem to sice nahlas neříkala, ale ani neskrývala. Dnes jsem pyšná na své lesbické stigma. Nikdy jsem nešla do postele s mužem. Nikdy. V tomhle jsem čistá a nemám se za co stydět."

První album s názvem Noche De Bohemia vydala až v roce 1961 a přestože kvůli své "špatné pověsti" byla vypovězena ze všech významnějších mexických divadel, o to víc postupem času pronikala do zahraničí: do Francie, Spojených států či Španělska.

Chavela Vargasová

Typické červené pončo vydrželo Chavele Vargasové až do pozdních let.

"Provokativně nosila mužské kalhoty, červené pončo, za pasem revolver, z něhož střílela na všechny strany, v ústech obří doutníky a v ruce nezbytnou láhev tequily. Její eroticky vybuzené koncerty připomínaly otevřené sexuální výzvy přítomným ženám a ruce si při písni Macorina vkládala do rozkroku v době, když ještě Madonna chodila po houbách," píše Jiří Moravčík.

Životní styl ji ale málem zabil. "V pátek jsem dostala nový automobil a do pondělí ho propila. Nedokázala jsem zůstat střízlivá, zmeškala spoustu dojednaných koncertů a propila celý svůj majetek. Žila jsem v pekle," napsala ve své autobiografii. Na vrcholnou kariéru rezignovala a osmdesátá léta prožila v zapomnění na ulici a v laciných barech.

Pondělní pohřeb Chavely Vargasové se stal v Mexiku celonárodní událostí.

Pondělní pohřeb Chavely Vargasové se stal v Mexiku celonárodní událostí.

O to slavnější byl její návrat v roce 1990 a vše, co následovalo. Poté, co navštívil její vystoupení v jejím vlastním klubu El Habito slavný režisér Perdo Almodóvar, stal se jejím fanouškem, její písně použil ve třech svých filmech a zařídil jí evropské turné, během něhož zpívala i v pařížské Olympii. Hudbou, ale i ztělesněním role Smrti přispěla k životopisnému filmu Frida, v němž její bývalou milenku hrála Salma Hayeková. V závěru života se těšila zájmu odpovídajícímu jejím hudebním kvalitám.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz