Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela zpěvačka Vargasová. Milenka Fridy Kahlo a „paní 45 000 litrů tequily“

  12:33aktualizováno  12:33
Byla ikonou latinskoamerické hudby, ale i nevázaného životního stylu. Přestože se v souvislosti s mexickou zpěvačkou Chavelou Vargasovou mluvilo o její konzumaci tequily a doutníků se stejnou úctou jako o jejím zpěvu, dožila se krásných 93 let. Zemřela v neděli.

"Pro strhující život přirovnávají bohémskou mexickou zpěvačku Chavelu Vargas k Judy Garland, Billie Holiday, Edith Piaf nebo Janis Joplin. Na rozdíl od nich, i když horko těžko, však kontroverzní lesbička a těžká alkoholička i ty nejstrmější pády přežila," psal loni v obsáhlém profilu Chavely Vargasové publicista Jiří Moravčík v hudebním časopise Crossroads.

Přestože na ni v posledních letech dolehly potíže spojené s věkem a chorobami, stále pracovala. Například v roce 2010 zpívala na skvělém albu irské skupiny The Chieftains a amerického kytaristy Rye Coodera San Patricio. Ač byla připoutána na invalidní vozík, po svém domě se prý, stejně jako v dobách divokého mládí, pohybovala zásadně s revolverem. A nechyběl jí šibeniční humor: "Nejraději bych zemřela v úterý, protože to je takový normální nudný den a nerada bych někomu zkazila víkend."

Chavela Vargasová
Chavela Vargasová

Jako mladá zpěvačka byla Chavela Vargasová vyhlášenou krasavicí. Její krása ale patřila ženám...

Chavela Vargasová se narodila v roce 1919 v Kostarice, ve čtrnácti se přestěhovala do Mexika, aby zde udělala hudební kariéru. Zpívala především na ulicích, později ale i v koncertních sálech a divadlech, a žila divokým životem plným alkoholu (její bratr ji překřtil na "Paní 45 000 litrů tequily") a, vzhledem ke své sexuální orientaci, milenek, mezi něž patřila i slavná mexická malířka Frida Kahlo.

Chavela Vargasová

Stejně jako krásné ženy a tequilu milovala Chavela Vargasová velké doutníky.

K lesbické orientaci se přihlásila až v 81 letech, po obdržení nejvyššího mexického státního vyznamenání. "Když jsem byla malá, řekli mi, že když se přiznám k homosexualitě, budu zatracena, exkomunikují mě ze společnosti a církve, takže jsem to sice nahlas neříkala, ale ani neskrývala. Dnes jsem pyšná na své lesbické stigma. Nikdy jsem nešla do postele s mužem. Nikdy. V tomhle jsem čistá a nemám se za co stydět."

První album s názvem Noche De Bohemia vydala až v roce 1961 a přestože kvůli své "špatné pověsti" byla vypovězena ze všech významnějších mexických divadel, o to víc postupem času pronikala do zahraničí: do Francie, Spojených států či Španělska.

Chavela Vargasová

Typické červené pončo vydrželo Chavele Vargasové až do pozdních let.

"Provokativně nosila mužské kalhoty, červené pončo, za pasem revolver, z něhož střílela na všechny strany, v ústech obří doutníky a v ruce nezbytnou láhev tequily. Její eroticky vybuzené koncerty připomínaly otevřené sexuální výzvy přítomným ženám a ruce si při písni Macorina vkládala do rozkroku v době, když ještě Madonna chodila po houbách," píše Jiří Moravčík.

Životní styl ji ale málem zabil. "V pátek jsem dostala nový automobil a do pondělí ho propila. Nedokázala jsem zůstat střízlivá, zmeškala spoustu dojednaných koncertů a propila celý svůj majetek. Žila jsem v pekle," napsala ve své autobiografii. Na vrcholnou kariéru rezignovala a osmdesátá léta prožila v zapomnění na ulici a v laciných barech.

Pondělní pohřeb Chavely Vargasové se stal v Mexiku celonárodní událostí.

Pondělní pohřeb Chavely Vargasové se stal v Mexiku celonárodní událostí.

O to slavnější byl její návrat v roce 1990 a vše, co následovalo. Poté, co navštívil její vystoupení v jejím vlastním klubu El Habito slavný režisér Perdo Almodóvar, stal se jejím fanouškem, její písně použil ve třech svých filmech a zařídil jí evropské turné, během něhož zpívala i v pařížské Olympii. Hudbou, ale i ztělesněním role Smrti přispěla k životopisnému filmu Frida, v němž její bývalou milenku hrála Salma Hayeková. V závěru života se těšila zájmu odpovídajícímu jejím hudebním kvalitám.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz