William Styron

William Styron | foto: Profimedia.cz

Zemřel William Styron, autor Sophiiny volby

  • 37
Známý americký spisovatel William Styron zemřel. Skonal po dlouhé nemoci ve věku 81 let. Proslavily ho romány Sophiina volba a Doznání Nata Turnera.

Spisovatel podlehl po dlouhé nemoci zápalu plic, řekla jeho dcera Alexandra deníku The New York Times.

"Je to hrozné," řekl o jeho smrti dlouholetý Styronův přítel, spisovatel Kurt Vonnegut. "Byl pozoruhodný, byl vtipný. Byl silný a hrdý a děsně dobrý v jazyce," dodal.

William Styron, podle vlastní charakteristiky "americký spisovatel s jižanským zázemím", se narodil 11. června 1925 v Newport News ve Virginii. Otec byl typický Jižan a babička ještě pamatovala vlastní otroky. Matka, po které zdědil lásku ke klasické hudbě, ovšem pocházela ze Severu.

Jen čtyři velké romány
Za více než půlstoletí napsal Styron pouhé čtyři velké romány, které ovšem nejen v literárním světě zanechaly nesmazatelnou stopu. Ulehni v temnotách (1951), Zapal tento dům (1960), Doznání Nata Turnera (1967) a Sophiina volba (1979) - to jsou hlavní Styronovy příspěvky do zlatého literárního fondu.

"Žádný jiný americký spisovatel mé generace neměl tak všudypřítomný a vytříbený smysl pro truchlivá témata," chválil autora před lety jiný velikán americké literatury Norman Mailer.

V žádném Styronově románu nechybí tragický podtón, každý je bolestnou sondou do hlubin lidské duše. Autor ve svých dílech hledá odpovědi - často kontroverzní - na nezodpovězené otázky holokaustu nebo otroctví, nabízí kritický pohled na válku či náboženský fundamentalismus.

Příběh o otrokovi Natu Turnerovi přinesl Styronovi v roce 1968 Pulitzerovu cenu. Sophiina volba je dodnes bestsellerem. Úspěšná byla i filmová verze.

Překladatel: Styron uměl naslouchat
"Jeho vzácný dar byl ten, že uměl naslouchat, přestože to byla taková velká osobnost," řekl Radoslav Nenedál, spisovatel, překladatel, anglista a literární vědec, který  Styronovy texty uváděl do češtiny.

Nenadál se se Styronem také dvakrát setkal osobně. "Jednou to bylo ještě za totality, potom již ve svobodném Česku. Pokaždé to bylo nezapomenutelné setkání," vzpomíná.

Nejvíce jej prý na Styronovi zaujalo, že jeho výpovědi nejsou jen výpověďmi k době, o které psal v tom konkrétním románu. "Není to třeba jen o nacismu jako v případě Sophiiny volby. Již tenkrát mi naznačil, že je to výpověď o obecném zlu ve společnosti, a velice opatrně, i když jasně mi naznačil, že by to mohlo být i o tehdejším Československu," řekl.

V roce 1985 se Styron zhroutil a začal se léčit z depresí. Vedlejším produktem jeho uzdravení se stala ponurá, ale skvěle napsaná zpověď Viditelná temnota. V roce 1993 přidal ještě vzpomínkové povídky Ráno na pobřeží.

, ,