Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Vladimír Valenta, přednosta z Ostře sledovaných vlaků

  16:54aktualizováno  16:54
Z kanadského Edmontonu přišla opožděná zpráva, že v neděli 13. května 2001 zemřel ve věku nedožitých 78 let dramaturg, scenárista, herec, novinář a pedagog Vladimír Valenta. V devatenácti začal pracovat jako asistent režie a produkce na Barrandově, poprvé vešel do povědomí filmových diváků jako scenárista stále nedoceněného filmu Uloupená hranice (režie Jiří Weiss, 1946), podílel se i na námětu filmu Svědomí (režie Jiří Krejčík, 1948). Jeho nejznámější rolí se stal přednosta z Ostře sledovaných vlaků.

Valentovu slibnou kariéru přerušilo od roku 1949 do roku 1956 vězení za protikomunistickou činnost. V roce 1957 natočil podle jeho námětu režisér Vojtěch Jasný film Touha, byl autorem námětu i Vláčilovy Holubice. Pro režisérskou dvojici Kadár-Klos napsal scénář k filmu Obžalovaný, který v roce 1964 vyhrál festivaly v Karlových Varech a Acapulcu a dostal cenu Trilobit za nejlepší scénář.

V roce 1966 ho Jiří Menzel obsadil do role přednosty ve svém celovečerním debutu Ostře sledované vlaky, který následujícího roku získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Od roku 1963 působil Vladimír Valenta jako aktivní člen výboru FITESu, vedl jeho scenáristickou sekci, byl šéfem barrandovské tvůrčí skupiny podporující nové talenty a nové myšlenky. Po srpnu 1968 emigroval do Kanady. Zde vytvořil nespočet rolí jako herec (v roce 1986 to bylo např. v Kaufmanově adaptaci Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí), současně v letech 1969-1975 vydával české exilové noviny Telegram, spolupracoval s manžely Škvoreckými a jejich nakladatelstvím ´68 Publishers.

V letech 1974-1980 se podílel jako dramaturg a producent na programu rozvoje dramatického filmu v Národním filmovém úřadu Kanady v Montrealu, od osmdesátých let až do své smrti posílal pravidelný politický komentář pro český exilový magazín, který vychází v Curychu pod názvem Polygon (dříve Reportér). Byl významným činitelem Československé společnosti věd a umění. V roce 1994 vytvořil s režisérem Tomem Radfordem v koprodukci s Českou televizí dokument Ostře sledovaná svoboda, který připomněl jeho životní i tvůrčí osudy a byl u nás již několikrát uveden.

Vladimír Valenta viděl svůj celoživotní úkol jako boj proti křivdám a lžím komunismu, jako boj o demokratické principy svobodného Československa a boj o svobodu slova i myšlení. Dle vlastního přání bude jeho popel uložen na Olšanských hřbitovech v Praze.

Vladimír Valenta ve filmu Ostře sledované vlaky.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz