Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel uznávaný sochař Vladimír Preclík

  11:08aktualizováno  11:08
Nedlouho před svými 79. narozeninami zemřel sochař a spisovatel Vladimír Preclík. Jako jediný z českých výtvarníků byl pozván k účasti na expozici vybraných umělců 20. století při EXPO 67 v Montrealu.

Vladimír Preclík - Praha (4. dubna 2007) | foto: ČTK

"Odešel po dlouhé nemoci," řekla ČTK tajemnice Spolku výtvarných umělců Mánes Lucie Gočárová, jemuž sochař a pedagog předsedal.

Akademický sochař Vladimír Preclík se narodil 23. května 1929 v Hradci Králové. V roce 1955 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor sochařství, v ateliéru profesora Josefa Wagnera.

Většinu svého života spojil s Brnem, respektive s Fakultou architektury, kde v letech 1990 až 1992 působil jako profesor a vedoucí Ústavu výtvarného umění. V letech 1992 až 1998 se podílel na vzniku samostatné Fakulty výtvarného umění při VUT v Brně.

"Po celé toto období stál v jejím čele jako děkan a měl tak možnost formovat její vývoj. Založení této školy, na niž brněnská a moravská veřejnost čekala více než sedmdesát let, patří nesporně k největším pozitivům polistopadového vývoje v této oblasti v našem městě," píše se v Preclíkově medailonku, který byl sepsán pro slavnostní udělování Cen města Brna za rok 1998.

Brněnské zastupitelstvo Preclíkovu práci ocenilo právě Cenou města Brna pro rok 1998 za celoživotní dílo a za významný přínos brněnskému vysokému školství.

Preclíkovy sochy zdobí brněnské stavby, včetně Masarykovy univerzity i VUT v Brně. Rodák z Hradce Králové je mimo jiné autorem náhrobku Voskovce a Wericha, který je umístěný na Olšanských hřbitovech v Praze.

Preclík literárně spolupracoval s Miroslavem Horníčkem a Iljou Hurníkem v knize Trojhlas. Napsal i knihu Americký kolotoč, vydanou v roce 1997 v brněnském nakladatelství Petrov.

Jedním z posledních Preclíkových děl, které zná široká veřejnost, je památník druhému odboji na pražském Klárově. Do povědomí se dostala také pravidelná Hořická mezinárodní sochařská sympozia, na kterých umělci z různých zemí již víc než čtyři desítky let tvoří monumentální skulptury.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz