Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel uznávaný sochař Vladimír Preclík

  11:08aktualizováno  11:08
Nedlouho před svými 79. narozeninami zemřel sochař a spisovatel Vladimír Preclík. Jako jediný z českých výtvarníků byl pozván k účasti na expozici vybraných umělců 20. století při EXPO 67 v Montrealu.

Vladimír Preclík - Praha (4. dubna 2007) | foto: ČTK

"Odešel po dlouhé nemoci," řekla ČTK tajemnice Spolku výtvarných umělců Mánes Lucie Gočárová, jemuž sochař a pedagog předsedal.

Akademický sochař Vladimír Preclík se narodil 23. května 1929 v Hradci Králové. V roce 1955 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor sochařství, v ateliéru profesora Josefa Wagnera.

Většinu svého života spojil s Brnem, respektive s Fakultou architektury, kde v letech 1990 až 1992 působil jako profesor a vedoucí Ústavu výtvarného umění. V letech 1992 až 1998 se podílel na vzniku samostatné Fakulty výtvarného umění při VUT v Brně.

"Po celé toto období stál v jejím čele jako děkan a měl tak možnost formovat její vývoj. Založení této školy, na niž brněnská a moravská veřejnost čekala více než sedmdesát let, patří nesporně k největším pozitivům polistopadového vývoje v této oblasti v našem městě," píše se v Preclíkově medailonku, který byl sepsán pro slavnostní udělování Cen města Brna za rok 1998.

Brněnské zastupitelstvo Preclíkovu práci ocenilo právě Cenou města Brna pro rok 1998 za celoživotní dílo a za významný přínos brněnskému vysokému školství.

Preclíkovy sochy zdobí brněnské stavby, včetně Masarykovy univerzity i VUT v Brně. Rodák z Hradce Králové je mimo jiné autorem náhrobku Voskovce a Wericha, který je umístěný na Olšanských hřbitovech v Praze.

Preclík literárně spolupracoval s Miroslavem Horníčkem a Iljou Hurníkem v knize Trojhlas. Napsal i knihu Americký kolotoč, vydanou v roce 1997 v brněnském nakladatelství Petrov.

Jedním z posledních Preclíkových děl, které zná široká veřejnost, je památník druhému odboji na pražském Klárově. Do povědomí se dostala také pravidelná Hořická mezinárodní sochařská sympozia, na kterých umělci z různých zemí již víc než čtyři desítky let tvoří monumentální skulptury.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz