Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel slavný spisovatel Arthur C. Clarke

  22:39aktualizováno  19. března 0:15
Spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke zemřel. S odvoláním na jeho asistenta to uvedla agentura AP. Bylo mu 90 let. Proslavil ho třeba román 2001: Vesmírná odysea. Zemřel na Srí Lance, kam se přestěhoval v roce 1956.

Arthur C. Clarke - Spisovatel Arthur C. Clarke na snímku z prosince 2007, kdy slavil 90. narozeniny. | foto: Profimedia.cz

Asistent Rohan De Silva uvedl, že Clarke zemřel ve středu v půl druhé ráno srílanského času. V poslední době trpěl problémy s dýcháním.

Clarke byl posledním žijícím členem takzvané velké trojky science fiction. Do ní vedle něj patřili ještě Isaac Asimov a Robert A. Heinlein, připomněla ČTK.

Ve svých románech a povídkách předpověděl například přistání člověka na Měsíci před rokem 2000 nebo využívání satelitů na geostacionární dráze pro telekomunikační účely.

Clarke napsal přes sto knih. Proslavily ho mimo jiné romány 2001: Vesmírná odysea a Setkání s Rámou.

V roce 1956 našel druhý domov na Srí Lance. Věnoval se tam potápění, které mu podle jeho slov připomínalo pohyb ve vesmíru. Život mu komplikovaly následky obrny, kvůli zdravotnímu stavu se v posledních letech často pohyboval na kolečkovém křesle.

Vědec a celebrita
Sir Arthur Charles Clarke se narodil 16. prosince 1917. Během druhé světové války se podílel na vývoji radaru a v roce 1948 vystudoval fyziku a matematiku na King's College.

Rodáka z britského Mineheadu už na střední škole zajímalo sci-fi, svou profesionální dráhu ale zahájil jako úředník v Londýně. Vstoupil tu také do Britské meziplanetární společnosti (později byl i jejím předsedou) a právě ve věstníku tohoto spolku vydával své první odborné články.

V roce 1945 publikoval myšlenku, s níž je jeho jméno ve vědeckém světě spojováno nejčastěji, o využití satelitů umístěných na geostacionární dráze pro telekomunikační účely.

Clarke sice tvrdil že "realizaci vědeckofantastických myšlenek můžeme očekávat zhruba půl století poté, co se jim odborníci přestanou smát", v tomto případě se ale zmýlil. Jeho nápad se začal uskutečňovat již v 60. letech a získal pak za něj řadu poct. Jeho myšlenkou bylo rovněž využití kosmických satelitů pro lepší předpověď počasí.

Povídky i odborné články psal již ve 30. letech, do povědomí čtenářů se ale dostal až knihou Meziplanetární let (1950), jež byla první anglickou publikací o základech kosmonautiky, která zaujala laiky i odborníky. V krátkém čase pak vydal několik sci-fi románů: například Marťanské písky (1951), Konec dětství (1953), Světlo Země (1955) či Město a hvězdy (1956).

V roce 1956 se usadil na Srí Lance a věnoval se tu své další vášni - podmořskému výzkumu a potápění. Z povědomí světa a čtenářů však nezmizel - naopak.

Režisér Stanley Kubrick jej oslovil s prosbou, aby mu pomohl napsat scénář pro "příslovečně dobrý sci-fi film". V roce 1968 tak vznikla legendární 2001: Vesmírná odysea.

Tu pak Clarke převedl i do knižní podoby, na kterou později navázaly další tři Vesmírné odysey - 2010, 2061 a 3001. 

Úspěch sklidil i s díly Setkání s Rámou (1973, také tři pokračování), Rajské fontány (1979) či Zpěv vzdálené Země (1986). Na svém kontě má přes 30 románů a nepřeberné množství povídek.

V roce 1969 spolukomentoval přistání Apolla 11 na Měsíci, později i Apolla 12 a 15, a stal se celebritou. Přispěly k tomu v 80. letech i jeho cykly dokumentárních filmů čerpající z nevysvětlitelných jevů historie a současnosti.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz