Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel slavný dirigent a znalec české hudby Mackerras, podlehl rakovině

  8:01aktualizováno  11:35
Ve věku 84 let zemřel slavný dirigent a znalec české hudby sir Charles Mackerras. Zasadil se o světové šíření díla Leoše Janáčka a pět desítek let spolupracoval s Českou filharmonií. Podlehl rakovině.

Australský dirigent Sir Charles Mackerras - Praha, 27. dubna 2010 | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

I přes vysoký věk byl dirigent stále aktivní. Na začátku roku vydal nové CD se symfonickými básněmi Antonína Dvořáka. Letos v říjnu měl dirigovat Českou filharmonii na mimořádném koncertu plánovaném na jeho počest. (více čtěte zde)

Sir Charles Mackerras

Britský dirigent a skladatel australského původu, sir Alan Charles Maclaurin Mackerras, se narodil 17. listopadu 1925 v USA. Byl nejstarší ze sedmi dětí. Na školách v Sydney a poté v Praze studoval hoboj, klavír a skladbu. S klarinetistkou Judy Wilkins měl dvě dcery, Fionu a Catherine. Umělecky debutoval jako dirigent londýnské opery Sadler’s Wells, působil také jako skladatel. V roce 1996 byl oceněn Za zásluhy 1. stupně. Od ministra kultury Václava Riedlbaucha dostal medaili za propagaci českého umění Artis Bohemiae Amicis.

Do Česka se dostal v roce 1947, kdy se v Londýně dozvěděl o stipendiu britské vlády, které nabízelo možnost studovat hudbu v Praze.

Osudným mu bylo setkání s dirigentem Václavem Talichem, který Mackerrasovi nabídl, aby navštěvoval zkoušky v Národním divadle. "A tam jsem jednou uslyšel Káťu Kabanovou. Byl jsem ohromen krásou a dramatičností tohoto díla. Do té doby jsem totiž znal Dvořáka a Smetanu, nikoli však Janáčka a Martinů," přiznal v dubnu pro iDNES.cz.

Slavný dirigent mluvil dobrou češtinou. První česká slova se naučil ještě před první cestou do země. "První slova, která jsem uslyšel na hranicích, byla pivo a párek," říkával.

Janáček se stal vedle Mozarta Mackerrasovým hlavním životním tématem. Roku 1951 dirigoval britskou premiéru Káti Kabanové, natočil řadu ceněných nahrávek Janáčkových oper. Do Československa se vracel i později.

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Australský dirigent sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Proslulý australský dirigent, který by na podzim oslavil pětaosmdesáté narozeniny, navštívil Českou republiku naposledy v dubnu. Převzal tu od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Zástupci Supraphonu mu navíc předali i zlatou a platinovou desku za několik nahrávek s Českou filharmonií, s níž přes 50 let spolupracoval.

Vzpomínají na Mackerrase

"Odešel velký milovník české hudby, který pro její propagaci v zahraničí udělal mnoho. České skladatele miloval a hrál je po celém světě. Přes svůj vysoký věk byl plný energie a entuziasmu," řekl bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch. "Byl to vynikající dirigent. To, že se věnoval české hudbě, byla od něj určitá odvaha i oběť. Zároveň však myslím, že se mu to vrátilo, neboť například jeho milovaný Janáček, který v době, kdy ho začal propagovat, ještě nebyl zdaleka známý, se pak proslavil po celém světě. Myslím, že je to především Mackerrasovou zásluhou," řekla cembalistka Zuzana Růžičková.

"Pominu-li jeho koncertní vystupování, trvale se zapsal do mé paměti v roce 1978, kdy jsem s ním spolupracoval během jediného měsíce při nahrávání šesti desek s Pražským komorním orchestrem. V každém ohledu byl jedním z nejdůležitějších ambasadorů české hudby na světových pódiích," uvedl dramaturg Pražského jara Antonín Matzner.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

V převleku jsem obelstila porotu Superstar, vypráví Anastacia

Zpěvačka Anastacia

Před lety už podruhé překonala rakovinu a nyní je nezdolná bojovnice zpátky. Devětačtyřicetiletá zpěvačka Anastacia...

GLOSA: Brodén, Český slavík a mistrovství republiky slonů v porcelánu

Joakim Brodén z kapely Sabaton

Už v sobotu se dozvíme, kdo letos dostane Českého slavíka, cenu hudební popularity. Ani letošní ročník se však neobešel...

Květiny a kytara. S Wabim Daňkem se rozloučila plná strašnická síň

Wabi Daněk na narozeninovém koncertu Jiřího Tichoty (Tipsport arena, Praha, 27....

Poslední rozloučení s folkovým písničkářem Wabim Daňkem hostila Velká obřadní síň v Praze-Strašnicích. Poctu autorovi...Najdete na iDNES.cz