Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel scénárista a režisér František Vláčil

  14:01aktualizováno  14:01
- Po dlouhé a těžké nemoci zemřel ve středu odpoledne ve věku nedožitých 75 let filmový režisér a scenárista František Vláčil, jehož nejznámějším filmem je monumentální historická freska Markéta Lazarová. František Vláčil se od 12. prosince léčil v nemocnici Na Bulovce. Před šesti lety převzal Vláčil Českého lva za celoživotní dílo. V roce 1997 byl vyznamenán Cenou Vladislava Vančury za přínos k filmové tvorbě a vloni převzal na karlovarském festivalu prestižní cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
Filmy Markéta Lazarová, Údolí včel, Ďáblova past, Stíny horkého léta či Adelheid se tento umělec trvale zapsal do dějin české kinematografie.

Vláčil se narodil 19.února 1924 v Českém Těšíně. Téměř souběžně se studiem dějin umění a estetiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně byl na přelomu 40.a 50.let režisérem a scenáristou brněnského Studia krátkého filmu. Do roku 1958 působil u Čs.armádního filmu a poté až do roku 1989 na Barrandově.
Už za svůj celovečerní debut, moderní lyrickou pohádku Holubice z roku 1960, získal prestižní mezinárodní ocenění z festivalů v Benátkách, Cannes, Prades, Versailles, Montevideu a Cartageně. O šest let později na ně navázal úspěch monumentální historické fresky Markéta Lazarová.
Plodná byla Vláčilova spolupráce se scenáristou a spisovatelem Vladimírem Körnerem, jejímž výsledkem byly koncem 60.let snímky Údolí včel a Adelheid.
Vláčilovo dílo bylo ovlivněno jeho nepřetržitým zájmem o historii, ale i vztahem k přírodě, zejména k beskydské krajině, která byla kulisou k řadě jeho filmů. Ceněna je zejména výtvarná složka Vláčilova díla a jeho cit pro obraz snímaného prostoru.
I když k realizaci připravovaného celovečerního dokumentu "o Vláčilovi a s Vláčilem" režiséra Tomáše Hejtmánka v České televizi nedošlo, šéf tvůrčí skupiny Ondřej Šrámek věří, že nakonec vznikne. "Natáčení mělo začít koncem roku, ale to už byl pan režisér v nemocnici. Přesto si myslím, že by tento dokument měl vzniknout," řekl Šrámek zpravodaji ČTK.

Snímek z Vláčilova nejznámějšího filmu Markéta Lazarová, ve kterém se proslavila Magda Vášáryová

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz