Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel scénárista a režisér František Vláčil

  14:01aktualizováno  14:01
- Po dlouhé a těžké nemoci zemřel ve středu odpoledne ve věku nedožitých 75 let filmový režisér a scenárista František Vláčil, jehož nejznámějším filmem je monumentální historická freska Markéta Lazarová. František Vláčil se od 12. prosince léčil v nemocnici Na Bulovce. Před šesti lety převzal Vláčil Českého lva za celoživotní dílo. V roce 1997 byl vyznamenán Cenou Vladislava Vančury za přínos k filmové tvorbě a vloni převzal na karlovarském festivalu prestižní cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
Filmy Markéta Lazarová, Údolí včel, Ďáblova past, Stíny horkého léta či Adelheid se tento umělec trvale zapsal do dějin české kinematografie.

Vláčil se narodil 19.února 1924 v Českém Těšíně. Téměř souběžně se studiem dějin umění a estetiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně byl na přelomu 40.a 50.let režisérem a scenáristou brněnského Studia krátkého filmu. Do roku 1958 působil u Čs.armádního filmu a poté až do roku 1989 na Barrandově.
Už za svůj celovečerní debut, moderní lyrickou pohádku Holubice z roku 1960, získal prestižní mezinárodní ocenění z festivalů v Benátkách, Cannes, Prades, Versailles, Montevideu a Cartageně. O šest let později na ně navázal úspěch monumentální historické fresky Markéta Lazarová.
Plodná byla Vláčilova spolupráce se scenáristou a spisovatelem Vladimírem Körnerem, jejímž výsledkem byly koncem 60.let snímky Údolí včel a Adelheid.
Vláčilovo dílo bylo ovlivněno jeho nepřetržitým zájmem o historii, ale i vztahem k přírodě, zejména k beskydské krajině, která byla kulisou k řadě jeho filmů. Ceněna je zejména výtvarná složka Vláčilova díla a jeho cit pro obraz snímaného prostoru.
I když k realizaci připravovaného celovečerního dokumentu "o Vláčilovi a s Vláčilem" režiséra Tomáše Hejtmánka v České televizi nedošlo, šéf tvůrčí skupiny Ondřej Šrámek věří, že nakonec vznikne. "Natáčení mělo začít koncem roku, ale to už byl pan režisér v nemocnici. Přesto si myslím, že by tento dokument měl vzniknout," řekl Šrámek zpravodaji ČTK.

Snímek z Vláčilova nejznámějšího filmu Markéta Lazarová, ve kterém se proslavila Magda Vášáryová

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, za jakých podmínek vám na ně vzniká nárok a kolik peněz měsíčně dostanete? Kompletní přehled jsme pro vás připravili s Petrem Novákem z Právní poradny pro odškodnění a náhradu škody.

Najdete na iDNES.cz