Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel režisér Jaromil Jireš

  11:26aktualizováno  11:26
Ve věku nedožitých šestašedesáti let zemřel 24. října přední filmový a televizní režisér Jaromil Jireš. Krutou daň si vybrala jeho těžká autonehoda z prosince roku 1999, při níž utrpěl vážná poranění hlavy. Po pobytech v rehabilitačních ústavech o něj v posledních dnech pečovali specialisté z neurologické kliniky motolské nemocnice v Praze. Manželka zesnulého uvedla, že poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Jaromil Jireš na sebe upozornil začátkem 60. let filmem Křik, jímž se zařadil k osobitým tvůrcům nové české vlny. V roce 1968 dokončil přepis Kunderova románu Žert. Ze dvou desítek celovečerních snímků, které natočil, zůstanou v paměti diváků například i Valerie a týden divů, ...a pozdravujte vlaštovky, Katapult, Prodloužený čas, Lev s bílou hřívou, z tvorby 90. let Helimadoe a především Učitel tance a Dvojrole s vynikajícími výkony Martina Dejdara a Terezy Brodské.

Jireš vytvořil i desítky nejen hudebních dokumentů a televizních adaptací oper. Jeho mnohotvárnou filmovou tvorbu, v níž kladl důraz na výtvarnou a hudební složku, ocenili například na mezinárodních přehlídkách v Oberhausenu, Bergamu a Harare, cenu za celoživotní dílo mu udělil festival v Saint-Etienne.

Jaromil Jireš se narodil 10. prosince 1935 v Bratislavě. Po absolutoriu Střední průmyslové školy v Čimelicích studoval kameru a režii na pražské filmové fakultě. Začátkem 60. let spolupracoval s Emilem a Alfrédem Radokem jako režisér Polyekranu a Laterny magiky a až do roku 1992 pracoval na Barrandově. V 90. letech byl českým zástupcem v evropském fondu na podporu kinematografie Eurimages při Radě Evropy. Jako ministerský úředník na částečný úvazek marně usiloval o vznik audiovizuálního centra.

Od konce 80. let připravoval filmové ztvárnění knihy Jiřího Muchy Podivné lásky o vztahu Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. K realizaci projektu v koprodukci s Francií, na němž se měl podílet i kameraman Miroslav Ondříček, však už nedošlo.

Ve věku nedožitých šestašedesáti let zemřel 24. října 2001 přední filmový a televizní režisér Jaromil Jireš (na archivním snímku z února 1992).

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz