Zemřel režisér Frankenheimer

Ve věku 72 let zemřel v sobotu americký režisér John Frankenheimer, autor téměř padesáti filmových titulů, zejména řady thrillerů a snímků s politickou tematikou. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčí nemocnice Cedars-Sinai v Los Angeles, kde byl režisér hospitalizován.

Narodil se 19. února 1930 v New Yorku. Kromě režie si v několika snímcích také zahrál. Frankenheimer naposledy dokončil v roce 2000 thriller Falešná hra, v němž hlavní roli ztvárnil Ben Affleck.

Známější a podstatně úspěšnější jsou jeho filmy s politickou tématikou jako například Mandžuský kandidát (1962) z období studené války s Frankem Sinatrou nebo akční postšpionážní thriller Ronin, v němž Robert DeNiro a Jean Reno bojují o tajemný kufřík a o své životy.

Za řadu svých televizních snímků byl ohodnocen cenou Emmy.

Lehký smutek za režisérem Frankenheimerem

Byl to železný dědek, možná proto mě zpráva o jeho páteční smrti tak překvapila. Když se John Frankenheimer před sedmi lety popral při natáčení Ostrova doktora Moreaua s Valem Kilmerem, sice je roztrhli, ale Kilmer prý na tom byl hůř. A ještě před čtyřmi lety ho akční film Ronin ukazoval v té nejlepší formě: drsného a syrového, s obsedantní touhou po realističnosti. "Nikdy nechci slyšet svého diváka říkat: tak tomuhle nevěřím," prohlašoval režisér.
Jistě chápete, že když člověk s touhle filozofií natočí film o tom, jak Franku Sinatrovi v Koreji vymyjí komunisté mozek a udělají z něho spícího agenta, vzbudí to pozdvižení. Takový byl Mandžuský kandidát, jeden z nejslavnějších konspiračních thrillerů, které kdy vznikly. Film z roku 1962 byl po atentátu na Kennedyho stažen z kin, protože vyvolával "nežádoucí teorie", a dnes, po teroristickém útoku na New York, je vyvolává znovu.
Frankenheimer prý nikdy nechtěl točit filmy - začínal jako dokumentarista pro americké letectvo, ale pak se zamiloval do televize a zůstával jí věrný celý svůj život (na Nově byl ostatně k vidění seriál Příběhy ze záhrobí, jehož některé díly natočil). Možná proto se také nechoval jako režisérské eso a přijímal zakázky, které se pro režiséra první ligy nehodí; třeba druhé díly slavných filmů: Francouzské spojky a Vymítače ďábla. Mnohdy zklamal, ale nikdy nepropadl.
John Frankenheimer stojí za vzpomínku a smeknutí klobouku. A možná i za lehký smutek. Ne kvůli smrti dvaasedmdesátiletého režiséra, který prožil život plný filmů. Spíš proto, že s ním odchází generace profesionálů, kteří, ať dělali cokoliv, nikdy tak nečinili hloupě a trapně. Teď uvolňují místo mladým neumětelům.

(MF Dnes, Tomáš Baldýnský)



Americký režisér John Frankenheimer zemřel v sobotu 6. července 2002.

,