Zemřel psanec s kytarou

Waylon Jennings, velký písničkář a bouřlivák americké country, vzdal ve středu svou dlouhou válku s cukrovkou. Čtyřiašedesátiletý zpěvák, který patřil s Krisem Kristoffersonem či Williem Nelsonem k památnému písničkářskému hnutí psanců, nemohl v posledních letech chodit. Kvůli nemoci mu museli amputovat levou nohu a poté žil v ústraní v arizonském městečku Chandler.

"Byl to můj přítel, jeden z nejlepších, které jsem za posledních pětatřicet let potkal," řekl zpěvák Johnny Cash na adresu muže, který vydal šedesát alb. Šestnáct Jenningsových hitů vylétlo na vrchol americké countryové hitparády a v jeho sbírce trofejí jsou i dvě sošky Grammy. "Byl třída jako chlap i jako umělec," chválila ho zpěvačka Emmylou Harrisová.

Jennings měl vlastně v životě štěstí. Už ve dvanácti letech se stal amatérským diskžokejem malé rozhlasové stanice v rodném Littlefieldu (Texas). Později ho kamarád Buddy Holly, nadějná rock'n'rollová hvězda, přijal do své kapely. Avšak v roce 1959 Holly zahynul při letecké katastrofě v Iowě. Na palubě letadla měl být i Jennings, který přenechal své místo nemocnému kolegovi The Big Bopperovi.

V polovině šedesátých let se Jennings zabydlel na scéně Grand Ole Opry v Nashville, centru countryové hudby. Jeho šance přišla o něco později, když na scénu vstoupilo hudební hnutí "outlaws" neboli rebelové, kteří zdrsnili dříve uhlazenou countryovou produkci. Jennings k nim patřil. Vystupoval v tmavém kovbojském širáku a černém obleku, který ladil s jeho knírem a bradkou. "Nedělal jsem kompromisy a lidé to respektovali," vzpomínal Jennings. V roce 1972 vydal desku Ladies Love Outlaws, již natočil se syrovou skupinou Waylors a kterou následoval další úspěšný titul Honky Tonk Heroes.

Image psanců, k níž se hlásila i Jenningsova čtvrtá žena, zpěvačka Jessi Colterová, převrátila Nashville vzhůru nohama. Být "outlaws" se stalo módou. "Byl to dobrý marketing a také můj způsob života," svěřil se později Jennings, který se stal nadžánrovou hvězdou, kterou respektovali i rockeři. A tak občas Ameriku brázdil na turné s rockovou kapelou Grateful Dead, zvláště s její countryovou odnoží New Riders Of The Purple Sage. Ostatně k postojům psychedelických Grateful Dead měl blízko: zpěvák se jedenadvacet let potýkal s drogami. V roce 1977 ho v Nashville zavřeli a obvinili z držení kokainu za účelem distribuce. Žaloba byla později stažena.
Když Jennings v roce 1979 vydal album Greatest Hits, koupily si je čtyři miliony posluchačů. V polovině osmdesátých let se spojil s kolegy veterány Johnnym Cashem, Williem Nelsonem a Krisem Kristoffersonem v úspěšném kvartetu Highwaymen. Jeho znělý, autoritativní hlas neztratil na síle ani v devadesátých letech, kdy stárnoucí Jennings zůstal uznávanou hvězdou americké hudby.

Americký country zpěvák Waylon Jennings v 64 letech zemřel.

Americký country zpěvák Waylon Jennings v 64 letech zemřel.

Americký country zpěvák Waylon Jennings.

Waylon Jennings (vpravo) a Willie Nelson v lednu 1978.