Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Paul Newman, oscarový herec s nejmodřejšíma očima

  15:59aktualizováno  21:18
Zemřela americká filmová legenda, herec Paul Newman. V New Yorku ve věku 83 let podlehl rakovině. Newman, který filmové fanynky dokázal uhranout svýma pomněnkově modrýma očima, už dlouhou dobu bojoval s rakovinou.

Americký herec Paul Newman podlehl rakovině. | foto: Reuters

Paul Newman a Joanne WoodwardHerec, režisér a řidič závodních vozů se stáhl z veřejného dění v létě 2007, letos v lednu podstoupil náročnou operaci. Rakovina plic ho přemohla o osm měsíců později. Média spekulovala o tom, že viníkem onemocnění byla hercova kuřácká vášeň, které leta holdoval.

Mluvčí Jeff Sanderson uvedl, že skonal na svém statku poblíž Westportu obklopen rodinou a blízkými přáteli.

. Smutná zpráva pro Hollywood i Česko

Americká herečka Meryl Streepová: "Bude mi chybět, bude chybět nám všem, neexistuje nikdo takový jako byl on. Prožil život, na který mohl být pyšný."
Americký herec a režisér George Clooney: "Zvedl laťku pro nás ostatní příliš vysoko. Nejen pro herce, ale pro všechny lidi. Budeme ho velice postrádat."
Americký herec Kevin Spacey: "Paul Newman byl velký skromný hrdina. Říkal, že mu jen přála štěstěna, ale my jsme věděli, že hvězdu z něj udělal především jeho talent, humor a šlechetné srdce."
Britský herec Daniel Craig: "Byl to jeden z nejlepších herců všech dob a skvělý muž. Mám pocit, že skončila jedna éra."
Český herec a Newmanův "dvorní" dabér Luděk Munzar: "Byl jsem šťastný, že jsem mu mohl propůjčovat hlas a snad jsem mu to nekazil...Bylo by nespravedlivé preferovat některou z rolí. Podraz, Apači z Bronxu, co název, to hit. Je mi to líto, jako v případě smrti každého dobrého člověka.
Český herec Miroslav Donutil: "Odešel velký herec, na kterého budeme dlouho vzpomínat a jehož výkony nám zůstanou dlouho v paměti...Po lidech, jako byl Paul Newman, je však to prázdno nahraditelné jejich tvorbou, která po nich zůstane."

Newmanovu skon okomentoval jeho nejslavnější herecký partner Robert Redford. "Existuje bod, kdy pocity nelze vyjádřit slovy. Ztratil jsem skutečného přítele. Můj život i tuto zemi zlepšilo, že se v nich objevil on," řekl.

Paul Newman s herectvím před několika lety skončil. "Je pro mne uzavřenou kapitolou. Dělal jsem to padesát let. To je dost," řekl Newman, jehož poslední významnější film byl kreslený celovečerní snímek Auta, ve kterém propůjčil hlas jednomu z nich. - Čtěte Paul Newman končí s filmem

. Paul Newman ve filmu

Výběr z filmografie

Někdo tam nahoře mě má rád, Kočka na rozpálené plechové střeše, Dlouhé horké léto, Butch Cassidy a Sundance Kid, Život a doba soudce Roy Beana, Skleněné peklo, Barva peněz, Road to Perdition / Cesta do zatracení, Auta.

Paul Leonard Newman se narodil v lednu 1925 v Ohiu jako druhý syn Arthura a Theresy Newmanových. Již od dětství toužil stát se pilotem, plány mu zhatili lékaři, kteří odhalili jeho barvoslepost. Paradoxně právě jeho pomněnkově modré oči se staly poznávacím znamením, podle nějž ho později poznávaly tisíce filmových fanynek.

TRAILER KE SLAVNÉMU FILMU PODRAZ

Po studiích herectví na univerzitě Yale debutoval na Broadwayi. Hvězdná kariéra se rozjela už s jeho druhým snímkem Někdo tam nahoře mě má rád. Při natáčení dramatu Dlouhé horké léto se seznámil s Joann Woodwardovou, která se stala jeho druhou ženou a zůstala po jeho boku až do posledních chvil.

První nominaci na Oscara získal za roli v adaptaci hry Tennesseeho Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše, v níž si zahrál manžela Elizabeth Taylorové.

Paul Newman

Zisku zlaté sošky Oscara v roce 1987 za účinkování ve filmu Barva peněz pod režijním vedením Martina Scorseseho předcházela slavná spolupráce s Robertem Redfordem. Nejprve se populární herci potkali ve snímku Butch Cassidy a Sundance Kid, poté v krimikomedii Podraz, v níž se Newman ztvárnil podvodníka Henryho Gondorffa.

. Co se napsalo o Paulu Newmanovi

"Ikonické spojení Paula Newmana a Roberta Redforda bylo tak kouzelné - a tak ziskové, když zaznamenalo největší hit roku, že jeho nekonvenční charakter akční komedie ve westernovém hávu ... se stal milníkem pro filmy o hašteřivých kamarádech." Zmínka k snímku Butch Cassidy a Sundance Kid v knize 1001 Movies You Must See Before You Die (1001 filmů, které před smrtí musíte vidět).

"Zatahujíc svého milence Paula Newmana do ložnice vedle jeho kanceláře, vzdychne: 'Mám přestávku na oběd,' zatímco on odpovídá: 'Ale já nejsem cheeseburger, víš.'...Newman se mýlí, samozřejmě i on je cheeseburger, stejně jako všichni ostatní v tomto hvězdném barbecue." Recenze snímku Skleněné peklo, 1974 z knihy Bad Movies We Love (Špatné filmy, které milujeme) od Edwarda Marguliese a Stephena Rebella.

Paul NewmanNewman se kromě filmového plátna často objevoval i na závodní dráze, jelikož zbožnoval automobilové závody. Ve čtyřiadvacetihodinovém závodu Le Mans v roce 1979 dojel do cíle druhý. Začátkem 80. let dokonce založil vlastní stáj. Filmové výdělky věnoval charitě, aktivně bojoval proti výrobě zbraní.

KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE
(autorský sestřih z filmu)

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz