Zemřel Paul Newman, oscarový herec s nejmodřejšíma očima

  15:59aktualizováno  21:18
Zemřela americká filmová legenda, herec Paul Newman. V New Yorku ve věku 83 let podlehl rakovině. Newman, který filmové fanynky dokázal uhranout svýma pomněnkově modrýma očima, už dlouhou dobu bojoval s rakovinou.

Americký herec Paul Newman podlehl rakovině. | foto: Reuters

Paul Newman a Joanne WoodwardHerec, režisér a řidič závodních vozů se stáhl z veřejného dění v létě 2007, letos v lednu podstoupil náročnou operaci. Rakovina plic ho přemohla o osm měsíců později. Média spekulovala o tom, že viníkem onemocnění byla hercova kuřácká vášeň, které leta holdoval.

Mluvčí Jeff Sanderson uvedl, že skonal na svém statku poblíž Westportu obklopen rodinou a blízkými přáteli.

. Smutná zpráva pro Hollywood i Česko

Americká herečka Meryl Streepová: "Bude mi chybět, bude chybět nám všem, neexistuje nikdo takový jako byl on. Prožil život, na který mohl být pyšný."
Americký herec a režisér George Clooney: "Zvedl laťku pro nás ostatní příliš vysoko. Nejen pro herce, ale pro všechny lidi. Budeme ho velice postrádat."
Americký herec Kevin Spacey: "Paul Newman byl velký skromný hrdina. Říkal, že mu jen přála štěstěna, ale my jsme věděli, že hvězdu z něj udělal především jeho talent, humor a šlechetné srdce."
Britský herec Daniel Craig: "Byl to jeden z nejlepších herců všech dob a skvělý muž. Mám pocit, že skončila jedna éra."
Český herec a Newmanův "dvorní" dabér Luděk Munzar: "Byl jsem šťastný, že jsem mu mohl propůjčovat hlas a snad jsem mu to nekazil...Bylo by nespravedlivé preferovat některou z rolí. Podraz, Apači z Bronxu, co název, to hit. Je mi to líto, jako v případě smrti každého dobrého člověka.
Český herec Miroslav Donutil: "Odešel velký herec, na kterého budeme dlouho vzpomínat a jehož výkony nám zůstanou dlouho v paměti...Po lidech, jako byl Paul Newman, je však to prázdno nahraditelné jejich tvorbou, která po nich zůstane."

Newmanovu skon okomentoval jeho nejslavnější herecký partner Robert Redford. "Existuje bod, kdy pocity nelze vyjádřit slovy. Ztratil jsem skutečného přítele. Můj život i tuto zemi zlepšilo, že se v nich objevil on," řekl.

Paul Newman s herectvím před několika lety skončil. "Je pro mne uzavřenou kapitolou. Dělal jsem to padesát let. To je dost," řekl Newman, jehož poslední významnější film byl kreslený celovečerní snímek Auta, ve kterém propůjčil hlas jednomu z nich. - Čtěte Paul Newman končí s filmem

. Paul Newman ve filmu

Výběr z filmografie

Někdo tam nahoře mě má rád, Kočka na rozpálené plechové střeše, Dlouhé horké léto, Butch Cassidy a Sundance Kid, Život a doba soudce Roy Beana, Skleněné peklo, Barva peněz, Road to Perdition / Cesta do zatracení, Auta.

Paul Leonard Newman se narodil v lednu 1925 v Ohiu jako druhý syn Arthura a Theresy Newmanových. Již od dětství toužil stát se pilotem, plány mu zhatili lékaři, kteří odhalili jeho barvoslepost. Paradoxně právě jeho pomněnkově modré oči se staly poznávacím znamením, podle nějž ho později poznávaly tisíce filmových fanynek.

TRAILER KE SLAVNÉMU FILMU PODRAZ

Po studiích herectví na univerzitě Yale debutoval na Broadwayi. Hvězdná kariéra se rozjela už s jeho druhým snímkem Někdo tam nahoře mě má rád. Při natáčení dramatu Dlouhé horké léto se seznámil s Joann Woodwardovou, která se stala jeho druhou ženou a zůstala po jeho boku až do posledních chvil.

První nominaci na Oscara získal za roli v adaptaci hry Tennesseeho Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše, v níž si zahrál manžela Elizabeth Taylorové.

Paul Newman

Zisku zlaté sošky Oscara v roce 1987 za účinkování ve filmu Barva peněz pod režijním vedením Martina Scorseseho předcházela slavná spolupráce s Robertem Redfordem. Nejprve se populární herci potkali ve snímku Butch Cassidy a Sundance Kid, poté v krimikomedii Podraz, v níž se Newman ztvárnil podvodníka Henryho Gondorffa.

. Co se napsalo o Paulu Newmanovi

"Ikonické spojení Paula Newmana a Roberta Redforda bylo tak kouzelné - a tak ziskové, když zaznamenalo největší hit roku, že jeho nekonvenční charakter akční komedie ve westernovém hávu ... se stal milníkem pro filmy o hašteřivých kamarádech." Zmínka k snímku Butch Cassidy a Sundance Kid v knize 1001 Movies You Must See Before You Die (1001 filmů, které před smrtí musíte vidět).

"Zatahujíc svého milence Paula Newmana do ložnice vedle jeho kanceláře, vzdychne: 'Mám přestávku na oběd,' zatímco on odpovídá: 'Ale já nejsem cheeseburger, víš.'...Newman se mýlí, samozřejmě i on je cheeseburger, stejně jako všichni ostatní v tomto hvězdném barbecue." Recenze snímku Skleněné peklo, 1974 z knihy Bad Movies We Love (Špatné filmy, které milujeme) od Edwarda Marguliese a Stephena Rebella.

Paul NewmanNewman se kromě filmového plátna často objevoval i na závodní dráze, jelikož zbožnoval automobilové závody. Ve čtyřiadvacetihodinovém závodu Le Mans v roce 1979 dojel do cíle druhý. Začátkem 80. let dokonce založil vlastní stáj. Filmové výdělky věnoval charitě, aktivně bojoval proti výrobě zbraní.

KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE
(autorský sestřih z filmu)

Autoři: ,Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Komiksový Venom měl čtyřikrát víc diváků než novinka První člověk

Trailer k filmu Venom

Víkendová kina už podruhé zažila vítězství komiksu Venom, tentokrát našel 72 tisíc diváků a dohromady se po dvou...

DO KINA: Český týden. Pohovoříme s Masarykem a poletíme na Mars

Na uvedení filmu českého filmu Mars nemohly chybět skafandry (5. července 2018).

S nástupem podzimu přituhuje také boj o diváky, kina totiž hlásí rovnou deset premiérových titulů. A hned čtyři z nich,...

Čapek vs. Masaryk. Hovory s TGM slibují souboj slov a vycházkových holí

Z natáčení filmu Hovory  s TGM

V jednom výjevu z premiérového snímku Hovory s TGM vybídne prezident Tomáš Garrigue Masaryk spisovatele Karla Čapka,...Najdete na iDNES.cz