Zemřel režisér Otakar Vávra, stoletý matador českého filmu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel režisér Otakar Vávra, stoletý matador českého filmu

  6:03aktualizováno  17:44
Zemřela jedna z největších a také nejkontroverznějších legend, režisér, scenárista a pedagog Otakar Vávra. Smrt si ho našla téměř přesně půl roku poté, co oslavil neuvěřitelné sté narozeniny.
Režisér Otakar Vávra kráčel s tuzemským filmem takřka celé dvacáté století.

Režisér Otakar Vávra kráčel s tuzemským filmem takřka celé dvacáté století. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Tuhý kořínek a spousta žáků

"Otakar Vávra se zasloužil o český film tím, že do české výroby přivedl profesionalitu a úroveň. Svou vlastní tvorbou i pedagogickou činností," shrnul  Vávrův přínos jeden z  jeho nejúspěšnějších žáků, režisér Jiří Menzel v reakci pro iDNES.cz.

"Je to člověk, který jako dospělý zažil prezidenta Masaryka i prezidenta Klause. To je přece fantastický osud," podotkl premiér Petr Nečas s tím, že přes výhrady, které k režisérovu životu mohou lidé mít, bezpochyby byl výraznou osobností českého uměleckého života.

"Nepochybuji o tom, že státní vyznamenání, které jsem mu udělil v roce 2004 za jeho celoživotní dílo, bylo naprosto zasloužené. Bude nám moc chybět," řekl prezident Václav Klaus.

O tom, že zdravotní stav filmaře a zakladatele pražské FAMU není dobrý, spekulovala média od chvíle, kdy byl po pádu na své letní chatě hospitalizován se zlomeninou krčku. To bylo o prázdninách.

Manželé slavili Vávrovy 100. narozeniny letos v únoru.
Otakar Vávra režíruje Kladivo na čarodějnice
Otakar Vávra přebírá čestnou cenu na festivalu ve Zlíně

Otakar Vávra (zleva) s manželkou Jitkou Němcovou na oslavě svých stých narozenin, při natáčení ceněného filmu Kladivo na čarodějnice a na festivalu ve Zlíně, kde přebíral cenu.

Stejně jako mnohokrát předtím i tehdy Vávra ukázal, jak tuhý má kořínek: operaci prováděnou v plné narkóze přestál navzdory vysokému věku bez větších potíží, a tak ještě koncem srpna uklidňovala jeho žena, režisérka Jitka Němcová média: "V nemocnici Na Homolce je na kontrole kardiostimulátoru. O nic vážného skutečně nejde," řekla 30. srpna iDNES.cz.

Režisér Otakar Vávra patřil k nejplodnějším filmovým tvůrcům české kinematografie. Za svůj život stihl napsat na osmdesát scénářů a zrežírovat padesátku filmů. Na FAMU, kterou spoluzakládal, prošly jeho rukama zástupy  talentovaných tvůrců, představiteli nové vlny (Evald Schorm, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Miloš Forman) počínaje, zahraničními tvůrci (Lordan Zafranovič, Emir Kusturica) konče.

S mnohými z nich se Vávra znovu setkal právě u příležitosti oslav svého posledního jubilea: Menzel dělal spolu s prezidentem republiky Václavem Klausem a dalšími politiky kmotra jeho Pamětem s podtitulem Moje filmové 100letí.

Výběr z Vávrovy filmografie

1934 Žijeme v Praze

1936 Velbloud uchem jehly

1937 Panenství

1937 Filozofská historie

1938 Cech panen kutnohorských

1939 Kouzelný dům

1939 Maskovaná milenka

1945 Rozina sebranec 

1947 Krakatit

1947 Předtucha

1949 Němá barikáda

1954 Jan Hus

1955 Jan Žižka

1956 Proti všem

1961 Noční host

1965 Zlatá reneta

1966 Romance pro křídlovku

1969 Kladivo na čarodějnice

1973 Dny zrady

1974 Sokolovo

1976 Osvobození Prahy

1985 Oldřich a Božena

2003 Moje Praha

A Kusturica Vávru pozdravil, když letos přijel koncertovat do Prahy a následně spolu přebírali cenu na festivalu Letní filmová škola. "Profesor Vávra je pro mě vším, co stálo na začátku mé filmové kariéry. Jestli jsem se něco naučil o filmových formách, tak od něj," složil mu poklonu.

K filmu se Vávra dostal oklikou, původně totiž studoval architekturu. Na konci dvacátých let ovšem objevil kouzlo dokumentu a experimentálních snímků a posléze se na několika sám podílel (Světlo proniká tmou, Žijeme v Praze, Listopad). 

Prvním filmem, který sám režíroval, pak byla Filozofská historie. Tu stihl natočit ještě před vpádem hitlerovských vojsk do Československa. Ani nástup nacismu nicméně jeho tvůrčí rozjezd nezastavil – což je mimochodem moment, který mu byl následně mnohokrát vyčítán. 

Filmové vavříny i nelichotivá přízviska

Vávra, jenž přežil několik politických režimů a točil bez ohledu na to, který zrovna vládne, odrážel výtky, že je morálně pokřivený, se sebevědomím sobě vlastním. "Co je to morálka? ... Nechat se upálit jako Jan Hus? ... Jít do vězení za své přesvědčení? ... To klidné svědomí jsem měl vždycky. Hlavně když jsem filmoval," říkal v porevolučních rozhovorech muž, jemuž kritici přisoudili rekordní množství nelichotivých přízvisek.

Zatímco filmový teoretik Jiří Cieslar se spokojil s ještě celkem jemným "klasikem české přizpůsobivosti", kritik Vladimír Just si nebral servítky a označil Vávru za velkého inkvizitora, Piláta a génia průměrnosti. Nejdrsnější termín pak použil Jan Rejžek, pro nějž byl Vávra padouch a bezpáteřná věc Makropulos. 

Karel Höger a Slávka Budínová ve filmu Otakary Vávry z roku 1965 Zlatá reneta

Bez ohledu na kontroverze, které jeho tvorbu provázely, nicméně Vávrovi nikdo nemůže vzít vavříny posbírané v zahraničí či v porevolučních letech. Ceny se dočkalo velkolepé historické podobenství z roku 1969 Kladivo na čarodějnice i hrubínovská Zlatá reneta (1965), uznání se těšila i další variace na Hrubína, Romance pro křídlovku z roku 1966.

K dalším ceněným snímkům Otakara Vávry patří adaptace Čapkova Krakatitu (1948) či Předtucha (1947). K těm sporným pak především epické historické fresky podporující poúnorovou interpretaci české historie (Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem).

28. února 2011

Otakar Vávra oslavil 100 jubileum | (1:25) | video: iDNES.cz

Stovku má člověk jednou za život

Posledním dílem Otakara Vávry byl dokument Moje Praha (2003), následně se jako režisér odmlčel, neskromné filmové plány měl nicméně do poslední chvíle. Kvůli projektu o vraždě Jana Masaryka si prý dopisoval s FBI, lákala ho však i osobnost Lídy Baarové, respektive film s názvem Prokletá krása.

Karel Höger ve Vávrově adaptaci Čapkova románu Krakatit z roku 1948

"K Masarykovi si napsal krásný scénář, rozpočet byl padesát milionů, ale nikdo mu na to nedal peníze," vysvětlovala v rozhovoru pro MF DNES na jaře roku 2011 Jitka Němcová s tím, že Baarová narazila pro změnu na nedořešená autorská práva. Co však v mezidobí vzniklo, byly aspoň filmy věnované jejímu manželovi.

Ten poslední natočila režisérka Alena Činčerová a jmenoval se příznačně: Stovku má člověk jednou za život.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je o ztrátách, o koloběhu života. V souvislosti...

Karel IV. nebyl dobrý král, českým zemím udělal medvědí službu, říká Vondruška

Premium

Spisovatel Vlastimil Vondruška brzy vydá poslední díl své Lucemburské epopeje Otec vlasti. Tvrdí, že Největší Čech Karel IV. nebyl dobrý král. „Nebyl politikem, který by s rozmyslem jednal ve jménu...

Rozloučení s Annou Julií Slováčkovou nebude veřejné. Nechtěla to, uvedl otec

Pouze v okruhu rodiny a přátel se uskuteční poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Julií Slováčkovou. Sama si to prý tak přála a vše přesně popsala. Včetně přání, aby se tak stalo...

RECENZE: Koncert Pártlové připomínal televizní estrádu. Chyběla jen Bohdalová

Premium

„To nejlepší máš za sebou! Dneska to fakt nebude prdel! Jdi s každým, kdo tě má rád! Udělej si to sama!“ To jsou některá z odvážných hesel, která se objevovala na světelné tabuli před koncertem...

Na festival Comic-Con dorazilo nejvíce hostů v historii, i herec z Harryho Pottera

Šestý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague letos navštívilo více než 23 tisíc lidí. Loňskou rekordní návštěvnost 27 tisíc lidí tak ale nepřekonal. Pozvání letos přijalo nejvíce komiksových...

13. dubna 2025  19:34

RECENZE: Hříchy bez kouzla. S Kurtem Weillem si Kožená moc nerozumí

Pěvkyně Magdalena Kožená si celou svou kariéru vybírá repertoár uvážlivě, moc chyb neudělala. Některé ale přece. Jako nyní, když s Českou filharmonií interpretovala Sedm smrtelných hříchů od Kurta...

13. dubna 2025  18:55

Mám rád absurditky a nápady na hraně. „Detektiv z Midsomeru“ o řehotu i nástupci

Premium

Britský herec Neil Dudgeon už čtrnáct let vyšetřuje vraždy v Midsomeru a stále jich nemá dost. Tento herec, jinak inspektor John Barnaby, přijel do Prahy představit novou, už čtyřiadvacátou sezonu...

13. dubna 2025

Pět Oscarů. Jak Přelet nad kukaččím hnízdem změnil život Miloše Formana

Exkluzivní podcast Miloš Forman: Drž se toho snu přibližuje v šesti epizodách fascinující život jednoho z našich nejvýznamnějších filmových režisérů. Čtvrtý díl se zaměří na zásadní zlom v jeho...

13. dubna 2025  14:10

Druhá řada The Last of Us je tu. Tvůrci slibují atmosféru nejlepšího dílu Hry o trůny

Zoufalství a opuštěnost lidstva v nehostinném světě prý ještě lépe vykreslí očekávaná druhá série televizního počinu The Last of Us. Tvůrci se prý mimo jiné inspirovali ve slavné epizodě Hardhome ze...

13. dubna 2025  10:30

GLOSA: Byl jsem rád divnej. Po 25 letech jsem se poprvé podíval na Samotáře

Premium

„Tys neviděl Samotáře?!“ Už ani nevím, kolikrát jsem tuhle větu během pětadvaceti let od premiéry filmu slyšel. Po ujištění, že opravdu ne, a že tudíž tu kterou narážku v hovoru nechápu, následovalo...

13. dubna 2025

RECENZE: Umučen revoluční lůzou. Román Vlasta sleduje Burianův vrchol i pád

Premium

Spisovatel a historik Dalibor Vácha dokázal už párkrát, že prózu umí na výbornou: od výstavby textu přes osobnostní profil hrdiny až po prokreslení atmosféry. Volil vždycky atraktivní témata,...

12. dubna 2025

Kapitán Canuck se vrací. Kanadský superhrdina se postavil Trumpovi

Kanadský komiksový superhrdina Kapitán Canuck, který letos slaví 50 let od svého vzniku, se těší návratu na výsluní. Spolutvůrce postavy Richard Comely tvrdí, že za to patří poděkování americkému...

12. dubna 2025  11:02

RECENZE: Koncert Pártlové připomínal televizní estrádu. Chyběla jen Bohdalová

Premium

„To nejlepší máš za sebou! Dneska to fakt nebude prdel! Jdi s každým, kdo tě má rád! Udělej si to sama!“ To jsou některá z odvážných hesel, která se objevovala na světelné tabuli před koncertem...

12. dubna 2025  10:22

TELEVIZIONÁŘ: Než se objeví bílý kouř. Oscarové Konkláve volí papeže

Člověk může brát filmové Oscary jakkoli s rezervou, nicméně soška udělená za nejlepší scénář zpravidla znamená, že je text opravdu chytrý. Což je případ Konkláve, jehož televizní premiéru nasazuje od...

12. dubna 2025

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Karel IV. nebyl dobrý král, českým zemím udělal medvědí službu, říká Vondruška

Premium

Spisovatel Vlastimil Vondruška brzy vydá poslední díl své Lucemburské epopeje Otec vlasti. Tvrdí, že Největší Čech Karel IV. nebyl dobrý král. „Nebyl politikem, který by s rozmyslem jednal ve jménu...

11. dubna 2025

RECENZE: To bude hit. Mornštajnové Hanu hrají na Vinohradech jako rodinnou fresku

Premium

Jevištní adaptací bestselleru Aleny Mornštajnové Hana našlo pražské Divadlo na Vinohradech patrně vděčný divácký hit. Nabídne v něm působivé herecké výkony i intimní příběh na pozadí velkých dějin.

11. dubna 2025