Světová legenda stylu Art Brut Miroslav Tichý z Kyjova s fotoaparátem

Světová legenda stylu Art Brut Miroslav Tichý z Kyjova s fotoaparátem | foto: www.boke.ge

Zemřel Miroslav Tichý, proslulý skandální fotograf a „voyeur“

  • 36
Jeden z nejoriginálnějších českých fotografů Miroslav Tichý zemřel 12. dubna ve věku 84 let. Oznámil to sběratel Tichého tvorby a šéf nadace Tichý oceán Roman Buxbaum.

Tvorba Miroslava Tichého zcela naplňuje často zneužívaný termín "kontroverzní". A to nejen způsobem vzniku, technickou kvalitou a obsahem fotografií, ale také nejednoznačným přijetím odbornou veřejností.

K výstavě Miroslav Tichý: Podoby pravdy

"Jsem trochu na rozpacích, slyšel jsem názory, že je to příklad dokonale zvládnuté kurátorské manipulace, která význam amatérského autora z Kyjova, fotografujícího primitivními aparáty dívky na koupališti nebo při nakupování, přeceňuje. Druzí jej obdivují jako spontánní, úžasný objev," shrnuje například přední český teoretik fotografie Vladimír Birgus. A dodává: "Nejsem si jist, jestli je případ rozostřených nevyretušovaných snímků od Miroslava Tichého ten, kvůli němuž se bude měnit historie české fotografie."

K výstavě Miroslav Tichý: Podoby pravdy

Naproti tomu recenzent MF DNES Radim Kopáč ve své recenzi loňské Tichého výstavy na pražské Staroměstské radnici, které udělil výjimečné hodnocení 100 % napsal: "Můžeme mluvit o Tichém jako uměleckém voyeurovi, kterému nešlo nikdy o výsledek, ale vždycky o prožitek chvíle. O závratný okamžik, kdy se v hledáčku jeho kamery objevil 'úlovek', který stál za zvěčnění: ženské nohy, zadek, ňadra." A recenzi uzavírá: "Výsledkem jsou možná skandální, ale každopádně originální, moderní a výlučné fotografie." Recenzi najdete zde.

Fotograf Miroslav Tichý

Miroslav Tichý se narodil v roce 1926 v Kyjově. V letech 1945–48 studoval Akademii výtvarných umění, kterou nedokončil. V 50. letech se věnoval kresbě a malbě pod vlivem impresionismu a kubismu. V 70. letech se plně přeorientoval na fotografii. Aparáty i další příslušenství si sám vyráběl z nejrůznějších netypických součástek (např. plechovek, pivních zátek či skel z brýlí).

Miroslav Tichý - fotografie

V drtivé většině byly objektem jeho fotografií nic netušící ženy, které snímal na ulicích či koupalištích. Pracoval "voyeurským" způsobem, s fotoaparátem schovaným pod oděvem. V určitém okamžiku jej odkryl a bez pohledu do hledáčku a ostření stiskl spoušť. Proto mají jeho fotografie do běžného technického standardu obvykle velmi daleko.

Miroslav Tichý - fotografie

Miroslava Tichého kulturní veřejnost objevila až v 90. letech zásluhou jeho sběratele Romana Buxbauma. První autorova výstava se uskutečnila v roce 2004 v Seville, o rok později v Curychu. Roku 2005 byl Tichý na prestižním festivalu fotografie ve francouzském Arles vyhlášen Objevem roku. V České republice byly Tichého práce poprvé k vidění v roce 2006 v Brně.