Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel legendární šansoniér Gilbert Bécaud

  10:58aktualizováno  10:58
Ve věku 74 let zemřel v úterý ráno na rakovinu francouzský šansoniér Gilbert Bécaud. Oznámila to francouzská rozhlasová stanice RTL, kde pracuje Bécaudův syn Gaya. Bécaud, vlastním François Gilbert Silly, byl autorem asi 400 písní a stal se jednou z nejznámějších postav francouzského šansonu druhé poloviny 20. století. K nejznámějším písním patří "Nathalie", "Quand il est mort le poéte" (Když zemře básník) či "L'important c'est la rose", kterou s českým textem Ivo Fischera zpívala Helena Vondráčková jako "Kvete růže, podívej".

Bécaud, jemuž se pro nezdolnou energii a temperamentní jevištní vystupování přezdívalo "muž 100.000 voltů" hrál také ve filmu "Země, odkud přicházím".

Skladatel zemřel na své obytné lodi ukotvené u mostu Saint-Cloud poblíž Paříže, řekl později Bécaudův přítel a textař mnoha jeho písní Pierre Delano, podle něhož byla příčinou smrti rakovina plic.

Gilbert Bécaud začínal po válce jako pianista v pařížských nočních klubech a proslavil se v roce 1954 na pódiu pařížské Olympie, kde začal vystupovat na popud Edith Piaf.  V roce 1999 vydal poslední album "Faut faire avec" (Musí to stačit), které bylo vážnější než předchozí a zjevně bylo poznamenáno rakovinou čelisti, kterou, jak se zdálo, právě překonal. Krátce před smrtí dokončil nové album "Mon Cap" (Můj směr).


Profil Gilberta Bécauda

Francouzský zpěvák, skladatel, pianista a herec Gilbert Bécaud, jehož hvězdná kariéra je úzce spjata s pařížskou koncertní mekkou Olympií, skoro půl století
uváděl svým energickým projevem fanoušky do extáze. Typicky nakřáplý chlapský hlas čtyřiasedmdesátiletého velikána šansonu dozněl dnešního dne, kdy autor několika desítek celosvětových hitů prohrál svůj boj s rakovinou plic.

Hudbu si Bécaud vždy skládal sám, ostatně měl k tomu i hudební vzdělání - vystudoval konzervatoř, maminka z něj chtěla mít původně klavírního virtuosa. Dařilo se mu skládat snadno zapamatovatelné melodie, které si k posluchačům našly cestu. Jelikož na slova si netroufal, kvalitní texty mu psali zejména jeho tři nejbližší přátelé literáti Maurice Vidalin, Louis Amade a Pierre Delano, se kterými dlouhodobě pracoval již od svých počátků po skončení druhé světové války.

Narodil se 24. října 1927 v jihofrancouzském přístavu Toulon, odkud odešel po válce do Paříže. Tam jej objevil známý šansoniér Jacques Pills (jeden z manželů Edith Piaf), se kterým v roce 1950 jako doprovodný klavírista vyrazil na turné do Ameriky. Tady si Bécaud poprvé vyzkoušel zpěv a zkomponoval první písně. Po
návratu do Francie za dva roky musel nastoupil na vojnu, se změněným jménem na "Gilbert Bécaud" z původního François Léopold Silly se ale také snažil prosadit sólovým zpěvem.

Jeho první koncert v Olympii, bývalém kině přestavěném na koncertní sál, se stal legendou. Podle pamětníků to nebyl triumf, bylo to delirium: v sále zůstaly rozbité sedačky a vyražené sklo. Dav prolomil dveře a nahrnul se do šaten. Právě díky tomuto vystoupení se Bécaudovi začalo přezdívat "muž 100.000 voltů". Olympii pak vyprodal ještě mnohokrát, v listopadu 1997 měl tu čest, již jako nestor francouzského šansonu, znovuotevřít hudební stánek prvním koncertem po rekonstrukci.

Bécaud prý před vystoupením říkával: "Je vais coucher avec mon public - jdu obcovat se svým publikem." Rytíř Čestné legie se tomu v dobrém slova smyslu opravdu nezpronevěřil. Publikum se nikdy nenudilo, lidi fascinovala energie, která ze zpěváka vyzařovala. A Bécaud zpěv miloval. "Jsem šťasten, že mohu zpívat.
Ať je to v Paříži, Praze nebo v Ostravě. Vždy si ale připadám jako toreador, před nímž se otevírá brána arény," řekl před pár lety interpret, který mnohokrát koncertoval i v České republice.

Autor asi 400 písní, kterého proslavila v roce 1956 i dvojrole v legendárním hudebním filmu "Země, odkud přicházím" režiséra Marcela Carného, se prosadil i mimo Evropu. V šedesátých letech uvedl jako první Evropan na Broadwayi muzikál "Ženy", další desetiletí skládal písně pro špičkové zpěváky - například Barbru Streisandovou či Franka Sinatru. Natočil album se Steviem Wonderem, komponoval i filmovou hudbu. Ještě krátce před smrtí dokončil nové album "Mon Cap" (Můj směr).

Pověrčivý Bécaud, jenž pro štěstí na koncertech zásadně vystupoval s modrou kravatou s bílými puntíky, zůstane v myslích svých obdivovatelů navždy spjat s písněmi jako "Nathalie", "L'important c'est la rose" (česky "Růže kvetou dál" s textem Ivo Fischera zpívala Helena Vondráčková), "Je reviens te chercher",
"Quand il est mort le poete", "La solitude ça n'existe pas" nebo "Et maintenant".

Milovník moře, větru, whisky, dobrého Bordeaux a něžných žen trávil své poslední roky nejčastěji na břehu Seiny, na obytném člunu zakotveném blízko Buloňského lesíka. Otec pěti dětí, který byl od roku 1978 podruhé ženatý s Američankou Kitty, odmítal do poslední chvíle odchod na odpočinek. Úspěšně se vyrovnal i s
rakovinou čelisti, která ho postihla před dvěma lety.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda a herečky Marlene Dietrichové z 20. dubna 1962. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda z 1. října 1991. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda z května 1990. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Najdete na iDNES.cz