Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Josef Krofta, legenda loutkového divadla a držitel Thálie

  15:57aktualizováno  16:06
V necelých dvaasedmdesáti letech zemřel významný český divadelník a pedagog DAMU Josef Krofta. Jeho tvorba byla spojena zejména s královéhradeckým Divadlem Drak. Před dvěma lety získal jako první Thálii za celoživotní dílo v oblasti loutkoherectví.

Josef Krofta | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Jeho stav byl posledních několik dní vážný, byli jsme s ním v kontaktu,“ potvrdila informaci tajemnice Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Jitka Nohová.

Činoherci nás už začnou brát vážně

Rozhovor s Josefem Kroftou

Josef Krofta

Krofta se narodil 30. března 1943 v Uherském Hradišti. Ačkoli studoval obor režie a dramaturgie na katedře loutkářství na DAMU už v 60. letech, kvůli označení za politicky nežádoucího získal vysokoškolský titul až v roce 1989. Hned o rok později byl habilitován docentem a v roce 1994 jmenován profesorem.

Do Divadla Drak přišel v roce 1971 jako režisér. O deset let později tam začal působit jako umělecký šéf, což mu vydrželo až do roku 2008. Souběžně s tím v 70. a 80. letech působil jako režisér v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka, režíroval některé hry také v hradecké Besedě nebo v dánském Odense Theatre. Krátkou dobu pracoval v rozhlase. Jako pedagog byl činný i v zahraničí, v 90. letech působil jako profesor konzultant na univerzitách v Norsku a Francii.

V Hradci Králové v roce 1993 založil Mezinárodní institut figurálního loutkářství. Cenu Thálie za celoživotní dílo získal v roce 2013, spolu s Divadlem Spejbla a Hurvínka byl tehdy prvním takto oceněným v oblasti loutkového divadla. „Mám z toho radost především proto, že je to takový první náznak toho, že loutkové divadlo začnou naši kolegové brát vážně,“ řekl tehdy. Loni v březnu převzal Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež.

Nejhorší jsou divadelníci, kteří na děti šišlají

„Ono se dost říká: To je pro děti... A přitom když je to pro děti, tak o to by takové divadlo mělo být lepší,“ zamyslel se nad váhou loutkového divadla v rozhovoru pro MF DNES (čtěte zde). „Dobrá loutková divadla ve skutečnosti formují budoucí diváky činohry a to si nikdo neuvědomuje. Je to první setkání dětí s divadlem. Když mají děti smůlu na špatné představení, tak je pak už v dospělosti třeba nenapadne do divadla zajít. Nejhorší jsou divadelníci, kteří mají pocit, že jsou děti idioti a šišlají na ně nebo mají veselé kostýmky,“ vysvětlil.

Fotogalerie

„Děti jsou teď vyspělejší, a tedy daleko náročnější publikum. Navíc mají proti nám dospělým tu výhodu, že mají fantazii,“ řekl dále oceněný divadelník.

Krofta byl činný i mimo uměleckou oblast. Jak připomíná ČTK, v roce 2010 se za Volbu pro město stal náměstkem královéhradeckého primátora, v posledních komunálních volbách pak byl za Hradecký demokratický klub zvolen zastupitelem.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz