Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Johnston, poslední „otec“ animované Shěhurky

  11:09aktualizováno  11:09
Ve věku 95 let zemřel americký animátor Ollie Johnston, poslední z tvůrčího týmu studia Walta Disneyho. Z jeho kreseb na filmovém plátně ožila Sněhurka a sedm trpaslíků či koloušek Bambi. "Johnston zemřel v pondělí," oznámilo vedení studia.

Studio Walta Disneyho - animátor Ollie Johnston | foto: ČTK

"Ollie byl součástí skvělé generace umělců, jeden ze skutečných průkopníků našeho uměleckého odvětví, jeden z nejdůležitějších lidí, kteří se podíleli na rozkvětu animace až do podoby, ve které ji známe dnes," zavzpomínal na Johnstona vnuk Walta Disneyho, Roy E. Disney, který je v současnosti ve vedení filmového studia.

Johnston pracoval pro Disneyho celkem 43 let a byl posledním žijícím členem skupiny animátorů, které se přezdívalo "devět starých mužů". Tito výtvarníci se podíleli na vzniku klasických animovaných hitů jako Sněhurka, Bambi, Pinocchio, Peter Pan či Kniha džunglí.


Devět starých mužů

Označení "devět starých mužů" poprvé použil americký prezident Franklin D. Roosevelt, když pojmenoval devítku vážených soudců amerického Nejvyššího soudu.

Disney svým animátorům přezdíval stejně, přestože jim v době jejich největší slávy bylo kolem třiceti čtyřiceti let.

Studio Walta Disneyho - animátořiDo proslulé animátorské devítky patřili Les Clark (1907−1979), Frank Thomas (1912−2004), Wolfgang "Woolie" Reitherman (1909−1985), John Lounsbery (1911−1976), Eric Larson (1905−1988), Ward Kimball (1914−2002), Milt Kahl (1909−1987), Marc Davis (1913−2000) a právě Ollie Johnston (1912−2008).

Na Johnstona a jeho kolegu Franka Thomase vzpomíná jako na velké učitele i průkopník počítačové animace John Lasseter.

Studio Walta Disneyho - animátor Ollie Johnston"Učil mě, abych vždycky myslel na to, co běží jednotlivým postavám hlavou. Takže i teď si dál dáváme pozor, aby všechny postavy, které stvoříme u Disneyho a v Pixaru, měly emoce a myšlenky, díky kterým mohou ožít," řekl Lasseter, současný umělecký ředitel studia Walta Disneyho, který stál v poslední době za filmy jako jsou Auta, Příběh hraček či Život brouka.

Walt Disney - Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Johnston se narodil v roce 1912 v Kalifornii, s nabídkou práce animátora ho Walt Disney oslovil v roce 1935. O dva roky později už Johnston pracoval na vzniku prvního celovečerního animovaného filmu tohoto studia, Sněhurky a sedmi trpaslíků.

Jeho jméno se pak pravidelně objevovalo pod řadou dalších slavných kreslených filmů - pracoval například na snímku Mary Poppinsová, 101 dalmatinů, Alenka v říši divů či Popelka.


Sněhurka a sedm trpaslíků

Předlohou pro film z dílny Walta Disnyeho z roku 1937 byla evropská pohádka bratří Grimmů. Sněhurka, která loni oslavila sedmdesátiny, byla prvním celovečerním animovaným filmem studia a zároveň jedním z prvních na světě vůbec.

Sněhurka a sedm trpaslíkůAmerický filmový institut zařadil snímek do nejlepší stovky děl americké kinematografie. Druhým a posledním "animákem" v přehledu je opět dílo od Disneyho, tentokrát hudební Fantasia (1940). V roce 1989 byla Sněhurka zařazena do seznamu amerického národního kulturního dědictví.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz