Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Johnston, poslední „otec“ animované Shěhurky

  11:09aktualizováno  11:09
Ve věku 95 let zemřel americký animátor Ollie Johnston, poslední z tvůrčího týmu studia Walta Disneyho. Z jeho kreseb na filmovém plátně ožila Sněhurka a sedm trpaslíků či koloušek Bambi. "Johnston zemřel v pondělí," oznámilo vedení studia.

Studio Walta Disneyho - animátor Ollie Johnston | foto: ČTK

"Ollie byl součástí skvělé generace umělců, jeden ze skutečných průkopníků našeho uměleckého odvětví, jeden z nejdůležitějších lidí, kteří se podíleli na rozkvětu animace až do podoby, ve které ji známe dnes," zavzpomínal na Johnstona vnuk Walta Disneyho, Roy E. Disney, který je v současnosti ve vedení filmového studia.

Johnston pracoval pro Disneyho celkem 43 let a byl posledním žijícím členem skupiny animátorů, které se přezdívalo "devět starých mužů". Tito výtvarníci se podíleli na vzniku klasických animovaných hitů jako Sněhurka, Bambi, Pinocchio, Peter Pan či Kniha džunglí.


Devět starých mužů

Označení "devět starých mužů" poprvé použil americký prezident Franklin D. Roosevelt, když pojmenoval devítku vážených soudců amerického Nejvyššího soudu.

Disney svým animátorům přezdíval stejně, přestože jim v době jejich největší slávy bylo kolem třiceti čtyřiceti let.

Studio Walta Disneyho - animátořiDo proslulé animátorské devítky patřili Les Clark (1907−1979), Frank Thomas (1912−2004), Wolfgang "Woolie" Reitherman (1909−1985), John Lounsbery (1911−1976), Eric Larson (1905−1988), Ward Kimball (1914−2002), Milt Kahl (1909−1987), Marc Davis (1913−2000) a právě Ollie Johnston (1912−2008).

Na Johnstona a jeho kolegu Franka Thomase vzpomíná jako na velké učitele i průkopník počítačové animace John Lasseter.

Studio Walta Disneyho - animátor Ollie Johnston"Učil mě, abych vždycky myslel na to, co běží jednotlivým postavám hlavou. Takže i teď si dál dáváme pozor, aby všechny postavy, které stvoříme u Disneyho a v Pixaru, měly emoce a myšlenky, díky kterým mohou ožít," řekl Lasseter, současný umělecký ředitel studia Walta Disneyho, který stál v poslední době za filmy jako jsou Auta, Příběh hraček či Život brouka.

Walt Disney - Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Johnston se narodil v roce 1912 v Kalifornii, s nabídkou práce animátora ho Walt Disney oslovil v roce 1935. O dva roky později už Johnston pracoval na vzniku prvního celovečerního animovaného filmu tohoto studia, Sněhurky a sedmi trpaslíků.

Jeho jméno se pak pravidelně objevovalo pod řadou dalších slavných kreslených filmů - pracoval například na snímku Mary Poppinsová, 101 dalmatinů, Alenka v říši divů či Popelka.


Sněhurka a sedm trpaslíků

Předlohou pro film z dílny Walta Disnyeho z roku 1937 byla evropská pohádka bratří Grimmů. Sněhurka, která loni oslavila sedmdesátiny, byla prvním celovečerním animovaným filmem studia a zároveň jedním z prvních na světě vůbec.

Sněhurka a sedm trpaslíkůAmerický filmový institut zařadil snímek do nejlepší stovky děl americké kinematografie. Druhým a posledním "animákem" v přehledu je opět dílo od Disneyho, tentokrát hudební Fantasia (1940). V roce 1989 byla Sněhurka zařazena do seznamu amerického národního kulturního dědictví.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Najdete na iDNES.cz