Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel italský režisér komedií Risi, autor Vůně ženy

  14:48aktualizováno  19:47
Ve věku 91 let zemřel v sobotu ráno v Římě italský režisér filmových komedií Dino Rissi. Držitel cannenského Zlatého lva za celoživotní dílo proslul snímkem Vůně ženy, za nějž byl nominovaná na Oscara.

Italský filmový režisér Dino Risi | foto: Profimedia.cz

Risi se v 50. letech stal jedním z velkých italských filmových režisérů, jemuž se dařilo hlavně v tvorbě situačních komedií, napsal agentura italská agentura Ansa. V jeho snímcích si zahráli například Sophia Lorenová, Vittorio Gassmann, Alberto Sordi nebo Ugo Tognazzi.

"Byl jedním z mistrů krásné a intenzivní éry italské komedie," prohlásil dnes římský starosta Gianni Alemanno. Byl "svého druhu Billy Wilder po italsku", uvedl na své internetové stránce list La Repubblica.

Dino Risi

"Jeho smrt mi způsobila velkou bolest. Jeho filmy byly krásné a legrační," řekla Sophia Lorenová. "Režíroval s vlídnou moudrostí, a umožnil mi tak hrát i role, které byly mým protikladem," prohlásila další herečka Lea Massariová.

Poctu vzdávali Risimu i politici. "Dino Risi, který byl pozorným a kritickým pozorovatelem, zanechal velmi osobní stopu v dlouhém období italského filmu," prohlásil italský prezident Giorgio Napolitano. "Italský film ztrácí jednoho z otců zakladatelů," dodal ministr kultury Sandro Bondi.

K filmu utekl od psychitrie
Nedostudovaný lékař Risi, narozený v Miláně 23. prosince 1916, propadl světu filmu už během svých studijních let, kdy se navzdory přání rodiny vzdal dalšího studia psychiatrie.

Nejprve působil jako asistent režie, začátkem čtyřicátých let spolupracoval s pozdějšími režisérskými hvězdami Mariem Soldatim, Albertem Lattuadou a Mariem Monicellim. Od natáčení krátkých dokumentů se pak dostal k práci na dlouhometrážních filmech.

Oscarový remake filmu Vůně ženy

Prosadil se zejména jako režisér komedií a povídkových filmů. První úspěch se dostavil s komedií Poveri ma belli (Chudí, ale krásní; 1957). K většině svých filmů psal i scénáře. Pro televizi natočil v roce 1989 remake slavného filmu Horalka, v němž po třiceti letech v titulní roli opět zazářila nestárnoucí Sophia Lorenová.

V českých kinech šly také další jeho snímky jako První láska (1978) či Přízrak lásky (1981). Pro mnoho Italů je jeho vrcholným dílem road-movie Sváteční vyjížďka z roku 1962 s Vittoriem Gassmanem a Jeanem-Louisem Trintignantem.


Dino Risi

Za svou více než půl století trvající kariéru Risi režíroval nebo se jinak autorsky podílel na více než osmdesáti filmech. Jeho posledním dílem byla v roce 2002 televizní komedie Le Ragazze di Miss Italia (Dívky z Miss Itálie). Ve stejném roce obdržel Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách za celoživotní dílo.

Ve filmu I Mostri (Strašidla) načrtl v roce 1963 v 19 povídkách kritický i zábavný obraz nectností italské společnosti. "Z pohodlnosti označujeme tuto komedii za italskou, ale je univerzální," řekl o tomto slavném filmu kritik Valerio Caprara.

Oscarová Vůně ženy
Ke stejnému tématu se Risi vrátil v roce 1977 ve snímku Nová strašidla, do něhož natočil ale jen pět epizod. Dalšími přispěli Mario Monicelli a Ettore Scola.

Risiho nejznámějším dílem se však stalo komediální drama Vůně ženy (1974) s Gassmanem a Agostinou Belliovou, za které byl nominován na Oscara. Gassman dostal za tuto úlohu v roce 1975 cenu za herecký výkon na festivalu v Cannes. Americký remake Vůně ženy, který natočil režisér Martin Brest s Al Pacinem, již Oscary v roce 1992 získal.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz