Zemřel filmový Kmotr Marlon Brando

  • 42
Osmkrát byl nominován na Oscara, dvakrát zlatou sošku získal: poprvé v roce 1955 za film V přístavu, podruhé o 18 let později za roli Dona Vita Corleoneho ze slavného filmu Kmotr režiséra Francise Forda Coppoly.

Ale v paměti zůstává i jako životem zhrzený Američan Paul v Bertolucciho Posledním tangu v Paříži nebo jako šílený plukovník Kurz z Coppolova epického podobenství vietnamského konfliktu Apokalypsa, inspirovaného proslulým románem Josepha Conrada Srdce v temnotách.

Marlon Brando, herec, který se společně s Jamesem Deanem stal v padesátých letech generačním symbolem, zemřel v noci na včerejšek ve věku osmdesáti let v losangeleské nemocnici. Příčina smrti nebyla uvedena.

Marlon Brando byl vynikající herec, ale rozhodně nebyl jednoduchou osobností. Je známo, že se v posledních desetiletích uzavíral před lidmi na svém tichomořském atolu Tetiaroa, ale potíže s ním byly už od dětství.

Byl vyloučen z vojenské akademie, kam jej poslal otec v naději, že vojenský dril svéhlavého chlapce zkrotí. V Marlonovi však získaly převahu geny matky, ochotnické herečky. Zájem o divadlo ho přivedl do dramatické dílny Erwina Piscatora v New Yorku. Na jevišti debutoval v roce 1944.

Stěžejní pro začínajícího herce bylo setkání s režisérem Eliou Kazanem. V roce 1947 zazářil na Brodwayi v Kazanově inscenaciWilliamsova dramatu Tramvaj do stanice Touha a roli násilnického Kowalského si zopakoval i ve filmové podobě hry v roce 1951 - následovala nominace na Oscara.

Výčet ocenění, která Brando během své herecké kariéry získal, zahrnuje kromě Oscarů i jejich britskou obdobu BAFTA či cenu z filmového festivalu v Cannes.

Idol mládeže z něj v 50. letech učinilo filmové drama Divoch. Vnásledujícím desetiletí tolik štěstí na dobré role neměl, ale přesto zazářil například ve westernu Křivák, který sám režíroval, nebo ve Štvanici režiséra Arthura Penna, kde hrál po boku Roberta Redforda.

Šedesátá léta znamenala i radikalizaci hercových politických názorů: účastnil se mírových manifestací, demonstroval za práva černochů či indiánů. Jeho vystoupení před kamerou byla s přibývajícím časem vzácnější, ale třeba koncem 70. let získal cenu Emmy za úlohu amerického nacistického předáka George L. Rockwella v televizním seriálu Kořeny.

Marlon Brando zazářil kromě slavné filmové role Kmotra také ve filmech V přístavu a Tramvaj do stanice Touha. Snímek je z roku 1994.

Marlon Brando navštívil v září 2001 koncert Michaela Jacksona v newyorské Madison Square Garden.

Marlon Brando si v roce 2001 ve snímku Kdo z koho (The Score) zahrál svou poslední filmovou roli s holywoodským kolegou Robertem De Nirem.