Doporučujeme

Zemřel americký zpěvák a kytarista Chuck Berry, legenda rokenrolu

  • 70
Ve svém domě ve státě Missouri dnes zemřel americký zpěvák a kytarista Chuck Berry. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Průkopníkovi rokenrolu, který koncertoval i v Česku a kterého proslavily hity jako Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven a Sweet Little Sixteen, bylo 90 let.

Chuck Berry, který se v rodném St. Louis dočkal sochy, zásadním způsobem ovlivnil tvorbu Beatles, Rolling Stones, Bruce Springsteena nebo Boba Dylana. V roce 2000 mu americká vláda udělila Cenu Kennedyho centra.

Zpráva o Berryho smrti vyvolala záplavu reakcí a vzpomínek na sociálních sítích. Zármutek nad jeho odchodem vyjádřila řada hudebních hvězd a dalších osobností. Pro Bruce Springsteena byl Berry „největší autor rokenrolu všech dob“.

„Jsem hrozně smutný ze zprávy, že Chuck Berry odešel. Chtěl bych mu poděkovat za všechnu tu hudbu, která nás inspirovala,“ uvedl na Twitteru Mick Jagger. Podobně se vyjádřili i další členové skupiny Rolling Stones, která do svého repertoáru převzala některé Berryho nesmrtelné skladby.

„Bůh mu žehnej,“ řekl kromě jiného bubeník Ringo Starr z The Beatles, která také hrála Berryho písničky. Památku rokenrolové ikony uctili dále například Joan Jettová, Greg Allman, Slash, Lennie Kravitz, Keith Urban či Huey Lewis. Bob Dylan nazval Berryho „Shakespearem rokenrolu“.

Smutek a dojetí neskrývaly ale další osobnosti jako spisovatel Stephen King, astronaut Scott Kelly, herec Arnold Schwarzenegger a členové baseballového týmu z Berryho rodného města St. Louis ve státě Missouri.

Když americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal v roce 1977 do vesmíru sondy Voyager I a II, bylo na jejich palubě album, které mělo vysvětlit případným mimozemšťanům pozemskou hudbu. Obsahovalo jednu rockovou skladbu, a to Berryho Johnny B. Goode, poznamenala agentura AP.

Koncerty v Česku i problémy se zákonem

Chuck Berry složil v 50., 60. a 70. letech 20. století i mnoho dalších hitů jako Maybellene, Roll Over Beethoven, Sweet Little Sixteen, School Days, My Ding a Ling, Thirty Days, No money down, Rock and Roll Music a Carol.

Připomeňte si písně, jimiž Chuck Berry pomáhal psát historii rokenrolu

V roce 1985 obdržel cenu Grammy za celoživotní přínos a byl uveden do rokenrolové síně slávy. Berry, který vystupoval také v několika filmech, má také svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Legendární muzikant, který v Česku vystoupil v roce 1996 v Brně na jednom předvolebním mítinku a v lednu 2005 měl koncert v pražské Lucerně (více čtěte zde), v minulosti nesklízel pouze úspěchy, ale také několikrát pobyl ve vězení.

V roce 1962 byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že si z Texasu přivezl čtrnáctiletou dívku, aby ji zaměstnal ve svém nočním klubu Berry’s Club Bandstand v St. Louis. Kromě toho byl v roce 1979 usvědčen z krácení daní a už jako mladík se dopustil ozbrojené loupeže.

,