Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel básník, výtvarník a překladatel Ladislav Novák

  14:55aktualizováno  14:55
- Krátce před svými pětasedmdesátými narozeninami zemřel ve středu ráno v třebíčské nemocnici básník, překladatel a výtvarník Ladislav Novák. Charakterizovat jeho tvorbu není jednoduché. Jisté však je, že Novák, který žil od roku 1955 až do své smrti v ústraní města Třebíče a nemohl v sedmdesátých a osmdesátých letech veřejně publikovat ani vystavovat, se řadí k nejdůležitějším osobnostem naší poválečné kultury.
Jeho práce patří k pilířům  české  intermediální tvorby a interpretačních výtvarných metod. Novák-umělec byl přitom k sobě velmi kritický - vyhodil a spálil spoustu svých prací a rukopisů.

Již od mládí dělil zájem mezi poezii a výtvarné umění. Jak přiznal ve svém vůbec posledním rozhovoru pro Magazín DNES, k poezii jej přivedl Vítězslav Nezval; zároveň ovšem vyznával i Jakuba Demla, jehož "ctil jako básníka a měl rád jako člověka". Novákovy první verše (souhrnně vyšly v roce 1996 ve sbírce juvenilií Zapomenuté básně) mísily podněty surrealismu, dobový zájem o reflexi města i neortodoxní katolicismus.

V druhé polovině padesátých let začal - zklamán dobovým stavem poezie - přemýšlet o nových možnostech básnického výrazu. Jako první u nás opustil tradiční lineární básnickou syntax: v roce 1957 napsal soubor onomatopoických (zvukomalebných) básní, vlastně významově přesně neidentifikovatelných hláskových kompozic, inspirovaných nejen Osvobozenými slovy F. T. Marinettiho, ale především studiem eskymácké a indiánské orální poezie. Tu také překládal - Eskymáci vyšli pod názvem Písně vrbovýho proutku a Indiáni v souboru Zrození duhy v Odeonu.

V Třebíči, kde působil jako učitel na středních školách, se od šedesátých let soustavně věnoval i výtvarné činnosti, která se nakonec promítla do jeho tvorby literární - nejdříve do vizuálních básní, jakým se tehdy ve světě začalo říkat konstelace. Novák byl u nás rovněž jedním z průkopníků informelu, abstraktní spontánní malby. Od roku 1962 přidal k básním-objektům, jimiž se též zabýval, řadu interpretačních technik a s Jiřím Kolářem si navzájem posílali příklady svých objevů. U Nováka to byla v šedesátých letech především alchymáž, chemické narušení vytištěného obrázku či textu. V sedmdesátých letech přišly froasáže, kresebné interpretace struktur papíru zmačkaného v dlani; v posledních letech se vrátil ještě k veronážím, interpretacím rozlévaných skvrn. Do Novákova repertoáru patří i takzvané textové návody (výběr z nich je shrnut v knize Receptář, vydané v roce 1992).

Patrně jako jediný se u nás věnoval fonické poezii a jeho osobité práce vizuálního básnictví nechybějí snad v žádné světové antologii tohoto směru. A vedle toho všeho se čas od času stále vracel i k poezii tradiční.
"Myslím, že to, co dělám, je hlavně o překonávání smutku, bolesti a beznaděje prací, humorem a nadějí," řekl Ladislav Novák, jehož reprezentativní monografii a výstavu výtvarných prací na příští rok připravuje Jaroslav Kořán.

Ladislav Novák v soukromí svého domova

Básník, výtvarník a překladartel Ladislav Novák.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Najdete na iDNES.cz